eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBanki centralne wkraczają do gry

Banki centralne wkraczają do gry

2013-12-05 11:28

Banki centralne wkraczają do gry

GBP/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień przyniósł nam kolejna porcje mieszanych danych. W Strefie Euro, pozytywnie zaskoczył hiszpański odczyt PMI dla sektora usług, który wyniósł 51.5 pkt, gorzej z kolei sytuacja wygląda we Włoszech, gdzie zobaczyliśmy spadek PMI do 47.2 pkt.

Przeczytaj także: Rozstrzygnięcia na rynkach finansowych coraz bliżej?

Niejednoznaczne odczyty napłynęły również ze Stanów Zjednoczonych, gdzie raport ADP z rynku pracy okazał się zdecydowanie lepszy od oczekiwań, co w połączeniu z rewizją odczytu z poprzedniego miesiąca, każe przypuszczać, że również piątkowy odczyt zmiany zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA oraz stopa bezrobocia mogą pozytywnie zaskoczyć inwestorów. Dobrym sygnałem dla gospodarki była także wysoka sprzedaż nowych domów w USA. Słabszy okazał się za to odczyt ISM dla sektora usług, który wyniósł 53.9 pkt, komplikując sytuację dolara, który zaczął tracić do głównych walut.

Nieznacznie gorszy odczyt poznaliśmy również z Australii, gdzie bilans handlu zagranicznego wykazał większy od spodziewanego deficyt, jednak nie przełożyło się do na dalsze spadki bardzo słabego w ostatnim czasie dolara australijskiego.

W Polsce Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała się pozostawić stopy procentowe bez zmian, zapowiadając jednocześnie, iż wszyscy członkowie Rady zgadzają się co do pozostawienia stóp na obecnym poziomie do końca I połowy 2014 roku. Jak można wnioskować z wypowiedzi poszczególnych członków oraz biorąc pod uwagę poprawiającą się sytuacje w polskiej gospodarce w drugiej połowie 2014, będziemy już świadkami pierwszych podwyżek stóp. Warto także wspomnieć gorszy od oczekiwań odczyt PMI z Wielkiej Brytanii, który doprowadził do chwilowej wyprzedaży funta, jednak generalny obraz brytyjskiej gospodarki ciągle jest jak najbardziej pozytywny.

Dzień dzisiejszy, upłynie pod znakiem decyzji banków centralnych w sprawie stóp procentowych. Poczynając od Norges Banku, Poprzez Bank Anglii a na Europejskim Banku Centralnym kończąc. (więcej na ten temat w analizie pt. „ECB uchyli rąbka tajemnicy?”) Żadne zmiany polityki monetarnej przez Bank Anglii na obecnym posiedzeniu nie są spodziewane, inwestorzy mogą być jednak wrażliwi na wszelkie sygnały, które mogłyby świadczyć o wycofywaniu się przez BoE z programu luzowania ilościowego lub o tym kiedy moglibyśmy spodziewać się ewentualnych podwyżek stóp procentowych. Warto również zwrócić uwagę na dane z USA, gdzie opublikowane zostanie wstępny odczyt PKB oraz liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych.

fot. mat. prasowe

GBP/USD – interwał dzienny

GBP/USD – interwał dzienny


Sytuacja techniczna na GBP/USD wspiera obecnie scenariusz dalszych wzrostów. Po wybiciu się z trwającej ponad 2 miesiące konsolidacji oraz pokonaniu linii trendu spadkowego, funt znajduje się w rejonie tegorocznych maksimów i zbliża się do oporu wyznaczonego przez, 38.2 zniesienia Fibo spadków z lat 2007-2008, który znajduje się na 1.6425. Najbliższym wsparciem będą obecnie okolice 1.63.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Czy ECB uchyli rąbka tajemnicy?

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał czterogodzinny

EUR/USD – interwał czterogodzinny


Dziś ECB podejmie decyzje ws. poziomu stóp procentowych. Choć po ostatniej, nieoczekiwanej obniżce niczego nie można być pewnym, to prawdopodobieństwo wprowadzenia przez ECB zmian w dotychczasowej polityce monetarnej jest nikłe.

Ze względu na fakt, iż od listopadowego posiedzenia sytuacja gospodarcza w Strefie Euro nie pogorszyła się, a wręcz ulega stopniowej poprawie uważamy, że zarówno stopa refinansowania jak i stopa depozytowa pozostaną na dotychczasowym poziomie. Dodatkowo, nie spodziewamy się ogłoszenia nowego programu refinansowania. Uważamy, że na ostatniej w tym roku konferencji ECB nacisk zostanie najprawdopodobniej położony na prezentację prognoz na rok 2014 i 2015, w szczególności: prognoz inflacji.

Na sierpniowej konferencji prasowej Mario Draghi ogłosił, że w celu zwiększenia przejrzystości procesu decyzyjnego ECB, a tym samym polepszenia komunikacji między Bankiem a rynkami, Zarząd ECB złożył na ręce Rady Prezesów wniosek o możliwość publikacji skróconego protokołu z obrad Rady.

Zarówno na wrześniowej jak i październikowej konferencji Prezes Draghi powtarzał, iż prace nad wnioskiem trwają i już niedługo ma on zostać uchwalony. Istnieje szansa, iż Rada Prezesów ECB ogłosi dziś gotowość do publikacji skróconego protokołu ze swoich posiedzeń. Jeżeli do tego dojdzie w pierwszym momencie będzie to stanowić wsparcie dla wspólnej waluty. W dłuższym okresie można się spodziewać, iż „skrócone minutki” zdradzą, jak głęboko podzielona jest Rada i może okazać się, że nastroje są bardziej gołębie, niż można by się spodziewać. Z niecierpliwością oczekujemy na pierwszą publikację.

W 2014 roku spodziewamy się, że ECB skupi się na wdrażaniu środków celujących we wspieranie akcji kredytowej dla sektora prywatnego. Dotychczas ze względu fakt, iż banki postrzegały ryzyko kredytowe jako wysokie, podobne programy cieszyły się umiarkowanym powodzeniem i nie udało im się udrożnić kanału kredytowego i w sposób znaczący pobudzić gospodarki. Obecnie, ze względu na polepszające się perspektywy gospodarcze i spadające ryzyko systematyczne akcje w stylu warunkowego LTRO czy programu analogicznego do brytyjskiego „funding for lending” mają większe szanse na powodzenie.

Aprecjacja jena jedynie chwilową korektą?

fot. mat. prasowe

USD/JPY – interwał dzienny

USD/JPY – interwał dzienny


Zgodnie z naszymi oczekiwaniami kurs pary USD/JPY kontynuował podróż na północ w wąskim kanale regresji liniowej i przebijał się przez kolejne poziomy oporów, by w końcu, w obliczu braku istotnych danych marko, dokonać korekty technicznej. Realizacja zysków w długich pozycjach na parach walutowych z jenem japońskim jako walutą kwotowaną w odpowiedzi na sygnały techniczne doprowadziło do tymczasowej aprecjacji jena.

Patrząc na przyszłość jena japońskiego poprzez pryzmat polityki monetarnej Prezesa Kurody można być pewnym, iż wywierać ona będzie presję spadkową na krajową walutę, jeszcze przez długi czas.

Pomimo niedawnych sugestii co do niezgody wewnątrz Banku Japonii w kwestii prognoz inflacji oraz potencjalnego ryzyka związanego z realizacją poszczególnych prognozowanych scenariuszy, zarówno jakościowe jak ilościowe luzowanie polityki monetarnej będzie mieć miejsce dopóki, dopóty cel inflacyjny w wysokości 2% nie zostanie osiągnięty (i utrzymany).

Chociaż prawdopodobieństwo tego, że zrealizowana inflacja okaże się niższa od celu jest niezaniedbywalne, to zaplanowana na przyszły rok druga tura podwyżki podatku od sprzedaży oraz podwyżka podatku od zysków kapitałowych wywierać będzie presję wzrostową na ceny, tym samym podkopując wartość jena japońskiego.

Para USD/JPY znajdzie wsparcie również w pogarszającym się bilansie płatniczym Japonii. W 2013 repatriacja kapitału japońskich inwestorów uwolnionego po zlikwidowaniu aktywów denominowanych w dolarze amerykańskim doprowadziła do silnej nadwyżki na rachunku bieżącym bilansu płatniczego stanowiąc wsparcie dla krajowej waluty. Stabilizacja na rynku długu w USA może jednak skłonić japońskich inwestorów do ponownego opuszczenia krajowych aktywów i powtórnej emigracji kapitału do Stanów. Wraz ze wzrostem popularności strategii typu „carry–trade” oraz trwającym pogłębianiem się deficytu na rachunku handlowym spowodowanym rosnącym importem ropy pogarszający się stan bilansu płatniczego wywierać będzie coraz silniejszą presję spadkową na jena.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia Bilans handlu zagranicznego za październik (AUD): -0.53
    (prognoza -0.33 mld)
  • USA Raport ADP za listopad: 215 tys.
    (prognoza: 170 tys.)
  • Polska RPP pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie

Kalendarz na najbliższe godziny

CZK Sprzedaż detaliczna za październik
prognoza: 3.7% (r/r)
poprzednio: 3.7% (r/r)

GBP 13:00 Decyzja BoE ws. stóp procentowych
prognoza: 0.5%
poprzednio: 0.5%

EUR 13:45 Decyzja ECB ws. stóp procentowych
prognoza: 0.25%
poprzednio: 0.25%

USA 14:30 Produkt Krajowy Brutto w III kw.
prognoza: 2.8%
poprzednio: 2.5%

USA 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
prognoza: 322 tys.
poprzednio: 316 tys.

CAD 16:00 Indeks Ivey PMI s.a. za listopad
prognoza: 60.2
prognoza: 62.8

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: