eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweZmiany w OFE uchwalone

Zmiany w OFE uchwalone

2013-12-06 12:14

Zmiany w OFE uchwalone

Emerytury na innych zasadach © apops - Fotolia.com

Sejm głosami posłów koalicji przyjął rządowy projekt reformy funkcjonowania OFE. Ustawa przeszła przez Sejm w błyskawicznym tempie, jest bowiem powiązana pośrednio z przyszłorocznym budżetem. Nowelizacja zakłada między dobrowolność przystępowania do OFE oraz przejęcie przez państwo ponad połowy ich aktywów.

Przeczytaj także: Reforma systemu emerytalnego: OFE ponad połowę aktywów oddadzą ZUS-owi

Za przyjęciem ustawy reformującym polski system emerytalny, a w szczególności zasady funkcjonowania Otwartych Funduszy Emerytalnych, głosowało 232 posłów, 216 było przeciw zaś wstrzymał się od głosu jeden poseł. Jeszcze wczoraj w Sejmie bardzo gorąco debatowano nad tym projektem. Posłowie Solidarnej Polski złożyli łącznie 999 poprawek, jednak PO zgłosiła poprawkę która zawierała całościowy tekst nowelizacji i po jej przegłosowaniu głosowanie innych poprawek stało się bezcelowe.

Tak głębokie zmiany są krytykowane przez liczne środowiska. Niektórzy posłowie oraz liczne organizacje już zapowiedziały zaskarżenie przyjętej ustawy do Trybunału Konstytucyjnego, określając ją jako zamach na oszczędności emerytalne milionów Polaków i praktyczny demontaż obecnego systemu emerytalnego.

Przyjęta dziś przez Sejm ustawa zakłada dobrowolność przekazywania składek do OFE i obniża pobierane przez nie opłaty. Przynależność do OFE przestanie być obowiązkowa a każdy będzie mógł sam zdecydować czy chce przekazywać składki emerytalne do OFE, czy tylko do ZUS.

Najmocniej krytykowana część reformy zakłada przekazanie ponad połowy aktywów OFE. Otwarte Fundusze Emerytalne miałyby przekazać do ZUS 51,5 proc. wartości aktywów netto każdego funduszu w postaci obligacji i bonów skarbowych. Obligacje przekazane do ZUS zostałyby następnie umorzone, a ZUS miałby zapisać ich wartość na subkontach ubezpieczonych.

OFE nie będą mogły inwestować w obligacje skarbowe, będą mogły natomiast więcej inwestować w akcje giełdowych spółek, obligacje samorządowe, drogowe czy korporacyjne oraz pożyczać papiery wartościowe. Zmiana taka ma obniżyć poziom długu publicznego w relacji do PKB.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: OFE, ZUS, emerytura, budżet państwa, reforma OFE

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: