Rozwód małżonków a kredyt hipoteczny
2013-12-16 00:45
Rozwód małżonków a kredyt hipoteczny © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozwód z kredytem hipotecznym w tle
Rozwód przynosi trudne chwile w wymiarze emocjonalnym, ale wiąże się również z potrzebą uregulowania kwestii majątkowych. Małżonkowie, którzy w czasie trwania związku wzięli razem kredyt hipoteczny, po rozwodzie nadal pozostają solidarnymi dłużnikami. Dla banku nie ma znaczenia, czy osoby, które wspólnie się zadłużyły, żyją nadal w związku, czy też nie. Najistotniejsze jest to, że razem zaciągnęły zobowiązanie i są za nie odpowiedzialne w równym stopniu, bez względu na ich stan cywilny. Aby uregulować kwestie przeniesienia kredytu, oboje muszą pojawić się w banku i poinformować go o zmianie statusu.Zasady przeniesienia kredytu hipotecznego
Rozwód nigdy nie oznacza, że wspólne zobowiązanie byłych małżonków względem banku przechodzi na jednego z nich, nawet w sytuacji, jeśli sąd przyzna mu mieszkanie. Należy jak najszybciej poinformować bank o zaistniałej sytuacji. W tym celu, byli partnerzy muszą stawić się w instytucji z orzeczeniem sądowym lub aktem notarialnym o podziale majątku, który zawiera zapis, na kogo przechodzi własność nieruchomości, a następnie wypełnić odpowiednie dokumenty. Bank uruchamia procedurę, która ma na celu sprawdzenie, czy dłużnik, który ma przejąć całość zadłużenia jest wypłacalny. Dla potwierdzenia zdolności kredytowej danej osoby, instytucja wymaga okazania zaświadczenia o zarobkach lub innych przychodach. Zdarza się, że nawet, jeśli po rozwodzie właścicielem mieszkania według orzeczenia sądu zostanie jeden z małżonków, ale nie będzie on wiarygodny, bank nie będzie mógł przepisać kredytu.
Rozwiązaniem w tym przypadku jest znalezienie innego współkredytobiorcy – może to być ktoś z rodziny lub nowy partner. Bank ma prawo zażądać również dodatkowego poręczenia, a także podwyższyć oprocentowanie kredytu. Nowe okoliczności, często wywołują oburzenie kredytobiorców – niestety, są to konsekwencje ponownej analizy kredytowej i dostosowania do aktualnych warunków rynkowych.
fot. Africa Studio - Fotolia.com
Rozwód małżonków a kredyt hipoteczny
Uchylanie się byłego małżonka od spłaty kredytu
Jeśli kredytobiorca, który po rozwodzie nabył prawo do mieszkania i nie uregulował jeszcze formalności w banku, a będzie się uchylał od spłacania należności, bank mimo wszystko zwróci się o spłacenie długu do eksmałżonka. Niestety, instytucja ma w tej sytuacji prawo nie tylko do egzekwowania długu upomnieniami, ale również poprzez egzekucję komorniczą,. W zasadzie nie ma tutaj możliwości odwoływania się od decyzji banku. Jedyną alternatywą, nie zawsze skuteczną, ale zawsze żmudną i zabierającą dużo czasu, jest wniesienie sprawy do sądu. Nie skutkuje to jednak przerwą w spłacie kredytu – musimy regulować należności przez cały czas trwania postępowania sądowego. Sytuacja jest skomplikowana, dlatego w miarę możliwości finansowych warto zabezpieczyć się przed takim problemem.
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)