eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeKurs EUR/USD zniżkuje do poziomu 1,3735

Kurs EUR/USD zniżkuje do poziomu 1,3735

2013-12-13 11:08

Po kilku dniach spadku wartości, wczoraj amerykańska waluta odrobiła część strat. Dolar umocnił się wobec wszystkich walut z grona G-10 oraz znacznej większości tych z rynków wschodzących. Kurs EUR/USD zniżkował do 1,3735 i dziś nad ranem stabilizuje się 15 pipsów powyżej.

Przeczytaj także: Czy RBNZ podniesie stopy procentowe już w marcu?

Tradycyjnie najsilniej osłabiła się japońska waluta. Kurs USD/JPY wybił maksimum z maja i wzrósł do najwyższego poziomu od 2008 roku (103,9). Jak wielokrotnie pisaliśmy uważamy, że w kolejnych miesiącach jen dalej będzie tracił i w przyszłym roku kurs USD/JPY osiągnie poziom 108. Stabilne natomiast pozostają notowania złotego. Kurs EUR/PLN od ok. dwóch miesięcy pozostaje w wąskim, kilkugroszowym przedziale wahań, obecnie notowania znajdują się na poziomie 4,18.

Uważamy, że w najbliższych tygodniach sytuacja ta nie ulenie wyraźnej zmianie i na koniec roku kurs EUR/PLN znajdzie się przy 4,20. Lekko wyhamowała aprecjacja złotego wobec dolara. Kurs USD/PLN od rana stabilizuje się na 3,04. Na najbliższe tygodnie zakładamy jednak umocnienie amerykańskiego dolara oraz powrót do wzrostów w kierunku 3,10 kursu USD/PLN. Sądzimy co prawda, że na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rezerwy Federalnej (ostatnim za kadencji Bena Bernanke - orędownika luźnej polityki pieniężnej), program skupu aktywów nie zostanie ograniczony, niemniej jednak władze monetarne powinny wypowiedzieć się w dość „jastrzębim” tonie. Uważamy bowiem, że uwadze Fed z pewnością nie umknie postępująca poprawa sytuacji na rynku pracy oraz sprzyjające gospodarce – zażegnanie groźby kolejnego government shutdown.

Polska: inflacja przyspieszy

Dziś z rodzimej gospodarki poznamy dynamikę inflacji CPI za listopad. Uważamy, że przyspieszy ona z 0,8 do 0,9 proc. r/r. (taki jest również konsensus rynkowy). Jeszcze pół roku temu scenariusz zakładający pozostanie dynamiki CPI poniżej 1 proc. pod koniec roku był uznawany za nieprawdopodobny, jednak dziś wiadomo, że presja inflacyjna jest bardzo słaba – głównie z uwagi na czynniki egzogeniczne. W dalszej perspektywie spodziewamy się jednak przyspieszenia dynamiki wzrostu cen. Uważamy, że w sytuacji oficjalnego zobowiązania Rady Polityki Pieniężnej do niepodnoszenia stóp procentowych przynajmniej do połowy przyszłego roku, dane te nie powinny zauważalnie wpłynąć na notowania par złotowych. Więcej na temat inflacji w Polsce we wczorajszej Opinii TMS - Polska: inflacja pozostaje nisko ( https://www.tms.pl/z-rynku/raporty/polska-inflacja-pozostaje-nisko ).

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Szymon Zajkowski / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: