Rynek akcji, walut i surowców 09-13.12.13
2013-12-16 11:11
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynek akcji, walut i surowców 02-06.12.13
Polska (WIG20) – początek tygodnia może przynieść spadki. Wsparcie w rejonie 2380-2400pkt. powinno zostać obronione. W dalszej perspektywie oczekuję na wielosesyjne korekcyjne odbicie. Może mieć ono zasięg około 100 punktów…EUR/USD – w krótkim terminie możliwe dokończenie odbicia z piątkowego dna, potem oczekuję na kolejną falę spadków. Krytyczne wsparcie znajduje się w rejonie 1.3620 USD, jeśli nie dojdzie do jego rozbicia to możliwe są dalsze wzrosty. To może zapowiadać powrót na tegoroczny szczyt…
USD/PLN – w krótkiej perspektywie możliwe odbicie. Opór znajduje się w rejonie 3.08 PLN. Nieudana próba rozbicia może skutkować dalszymi spadkami. W kilkutygodniowej perspektywie target szacuję na 3.15 PLN…
Ropa – początek tygodnia może przynieść korekcyjne spadki. Wsparcie znajduje się w rejonie 95.50 USD. Potem oczekuję na kolejną fale wzrostów, która może dotrzeć do oporu w rejonie 102 USD…
Złoto – w krótkim kilkusesyjnym terminie oczekuję na przebicie grudniowego dna (1211 USD). To otworzy drogę do spadków na czerwcowe minimum na poziomie 1180 USD. W dalszej perspektywie możliwe mocne wielosesyjne odbicie…
Rynek akcji w USA
We wtorek nieudała się próba przełamania oporu w rejonie 1809-1812pkt. Kontrakty na indeks S&P500 spadł do poziomu 1801pkt. W środę przecena była większa. Dno wypadło na poziomie 17779.5pkt. W czwartek po niewielkim odbiciu do 1783pkt. kurs kontraktów spadł do kolejnego dna na poziomie 1772pkt. W piątek do południa kontrakty rosły osiągając poziom 1783pkt. Po wejściu Amerykanów do gry doszło do wyrównania dna z czwartku, zamkniecie wypadło na poziomie 1775pkt. (wykres 1).
fot. mat. prasowe
Wykres 1. Kontrakty na indeks S&P500 w układzie dziennym
Kiepskie nastroje na rynku wynikają z obaw inwestorów, ze po lepszych danych makro jakie napływały z rynku pracy i z gospodarki USA na najbliższym posiedzeniu (17-18 grudnia) FED odniesie się do tych danych i może zapowiedzieć proces ograniczania programu QE3. W tym rozumowaniu jest jednak luka, gdyż na rynku walutowym a zwłaszcza na eurodolarze nie widać większego strachu przed groźbą umocnienia dolara. Być może więc wytłumaczenie jest proste. Rynek akcji urósł już wcześniej bardzo mocno i stąd jego obecna słabość.
Do środy na rynku może panować nastrój wyczekiwania na komunikat po posiedzeniu FOMC. Brak decyzji odnośnie programu QE3 powinien wywołać wzrosty na rynku akcji.
Krytyczne wsparcie na wykresie kontraktów na indeks S&P500 znajduje się w okolicy 1770pkt. Nie zostało ono przekroczone. Obecnie powinniśmy znajdować się w końcowej fazie korekcyjnej fali czwartej (wykres 1). Potem oczekuję na wzrosty w ramach fali piątej. Może ona nieznacznie przekroczyć tegoroczny szczyt (target nie wyżej niż do 1844pkt.). To zakończyłoby falę trzecią (oznaczona w kółku, wykres 1). W styczniu możliwa dłuższa korekta. Przesilenie za kilka miesięcy.
Scenariusz alternatywny (mniej prawdopodobny) zakłada, że fala trzecia uległa zakończeniu (oznaczona w czerwonym kółku) i w tym tygodniu dojdzie do przebicia wsparcia w rejonie 1770pkt. Nie będzie to jednak koniec kilkumiesięcznego trendu wzrostowego.
oprac. : Sławomir Dębowski / Globtrex.com NEWS
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)