Ograniczanie QE już w grudniu?
2013-12-16 12:41
USD/JPY – interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Czy RBNZ podniesie stopy procentowe już w marcu?
Doprowadziło to jednak do pogłębienia korekty na indeksie Nikkei oraz odejścia USD/JPY od tegorocznych szczytów. Widać, że lepsze dane z realnej gospodarki, wzmogły obawy o brak konieczności dalszych działań ze strony prezesa Banku Japonii Kurody na rzecz luzowania polityki monetarnej. Kontynuacja ruchu szczególnie w kontekście USD/JPY powinna być obecnie ograniczana ze względu na zbilżające się posiedzenie FED, gdyż jeżeli do ewentualnego ograniczania programu QE doszłoby już w grudniu to dolar powinien umocnić się do wszystkich walut nie wyłączając jena.Dziś w nocy poznaliśmy gorszy od oczekiwań odczyt chińskiego PMI, który wyniósł 50.5 pkt wobec oczekiwań 51 pkt. Nie odbiło się to jednak wyraźnie dolarze australijskim oraz nowozelandzkim, gdyż szczególnie AUD jest już obecnie mocno wyprzedany. Taka reakcja, czyni bardziej prawdopodobnym scenariusz chwilowego odbicia na tych parach.
W dzisiejszym kalendarium najważniejsze powinny być odczyty PMI z krajów Strefy Euro, które mogą spowodować powrót EUR/USD w stronę 1.38, jednak tak jak pisaliśmy w zeszłym tygodniu wybicie górą przed środą jest mało prawdopodobne, chyba że wyraźnie zakończyłby jutrzejszy odczyt inflacji CPI ze Strefy Euro, który będzie niezwykle istotny w kontekście dalszych działań ECB.
fot. mat. prasowe
USD/JPY – interwał dzienny
USD/JPY po pokonaniu w zeszłym tygodniu tegorocznych szczytów w okolicach 103.70 i osiągnięciu okolic 103.90, wrócił się wyraźnie poniżej 103 jenów za dolara. Siłę jena wsparło także gorsze zachowania tokijskiej giełdy. Obecnie kurs znajduje się na linii trendu wzrostowego, której przełamanie może spowodować pogłębienie korekty do 102.40, a nawet 101.50. Najbliższym oporem pozostaje strefa tegorocznych szczytów na poziomach 103.70-90.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
AUD/USD testuje 3-letnie dołki
fot. mat. prasowe
AUD/USD – interwał dzienny
Wykres AUD/USD w połowie ubiegłego tygodnia dotarł do górnego ograniczenia kanału formowanego od października, po czym runął w dół powtarzając scenariusz z połowy listopada. Obecnie wykres zbliżył się do ważnego wsparcia w postaci podwójnego dna wybitego na początku i pod koniec sierpnia (okolice poziomu 0.89). Przebicie tego wsparcia sprowadziłoby wykres do poziomów sprzed ponad 3 lat. Tymczasem, w krótkim terminie prawdopodobne jest przejście kursu w konsolidację, podobnie jak miało to miejsce po ostatniej fali wyprzedaży, a następnie kontynuacja spadków. Drogę do dalszej przeceny waluty australijskiej utorował szef RBA Glenn Stevens, swoją słowną interwencją w opublikowanym w piątek wywiadzie. Powtórzył, że w jego ocenie osłabienie AUDa przyniesie obecnie większe korzyści dla gospodarki niż ewentualne cięcie stóp. Powstrzymując się od konkretów, dodał, że AUD/USD na poziomie 0.85 jest bliższy jego oczekiwaniom niż 0.95, co pozostawia spore pole do spadków w średnim terminie.
Opublikowane w ubiegłym tygodniu dane z australijskiego rynku pracy nie wpłynęły w znaczącym stopniu na sentyment. Warto jednak dodać, że od początku 2004 r. stopa bezrobocia nie przekroczyła progu 5,8%, który został osiągnięty w listopadzie. Podstaw zniżki AUD/USD można dopatrywać się także w tymczasowym odreagowaniu dolara amerykańskiego.
W bieżącym tygodniu warto zwrócić uwagę na zaplanowaną na jutro publikację protokołu z posiedzenia Banku Rezerw Australii. O kierunku w jakim zmierzać będzie para AUD/USD, może przesądzić jednak zaplanowane na środę posiedzenie FOMC i płynące z niego komunikaty dotyczące terminów i skali wygaszania programu QE.
GBP/CHF – przełamał linię wsparcia
fot. mat. prasowe
GBP/CHF – interwał dzienny
Pod koniec ubiegłego tygodnia para GBP/CHF trwale przebiła linię trendu wzrostowego ukształtowaną przez dołki z końca lipca i października. Kurs przebił jednocześnie 50- i 200- dzienną średnią kroczącą. Technicznym wsparciem dla wykresu pozostają dwa najbliższe zniesienia Fibo fali wzrostowej z II połowy roku: 50 proc. przebiegające w okolicach 1.4471 oraz ważniejsze 61.8 proc. na poziomie 1.4379, które może skutecznie powstrzymać wykres przed dalszymi spadkami.
Za przecenę pary GBP/CHF z jednej strony odpowiada korekta GBP/USD, po odreagowaniu dolara amerykańskiego z drugiej strony natomiast powrót kapitału do „bezpiecznej przystani”, za jaką uważany jest frank szwajcarski.
Potwierdzeniem wycofywania kapitału z ryzykownych aktywów jest trwająca już drugi tydzień korekta indeksów giełdowych. Można spodziewać się, że taka sytuacja utrzyma się do czasu kiedy na rynku planuje niepewność, co do przyszłości amerykańskiego programu skupu obligacji.
Niepewność ta potrwa co najmniej do środy, na kiedy zaplanowane jest posiedzenie FOMC, które może podjąć decyzję w sprawie skali i terminu ograniczenia wielkości QE.
Poza tym wydarzeniem na bieżący tydzień zaplanowana jest seria odczytów z brytyjskiej gospodarki, w tym: we wtorek dane o inflacji CPI oraz PPI, we środę dane z rynku pracy i publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia BoE. W dalszej części tygodnia także wyniki sprzedaży detalicznej i finalne dane dotyczące PKB w III kw. Do końca roku nie poznamy już za to ważniejszych danych ze szwajcarskiej gospodarki.
Ostatnie wydarzenia
-
Chiny Wstępny indeks PMI dla przemysłu 50.5 pkt
Prognoza: 51 pkt
Poprzednio 50.8 pkt -
Japonia Indeks Tankan dla przemysłu IV kw. 16 pkt., Prognoza 15 pkt.
Poprzednio 12 pkt. -
USA Inflacja producencka PPI (m/m); prognoza +0.1%, poprzednio +0.2%
Polska Wskaźnik cen towarów i usług -0.2% prognoza +0.1%, poprzednio 0.2%
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 08:58 09:58 Seria wstępnych indeksów PMI dla przemysłu i usług w grudniu, m.in. z Francji, Niemiec i Strefy Euro
EUR 11:00 Bilans handlu zagranicznego w październiku
Poprzednio 14.3 mld EUR
USD 14:58 Indeks PMI dla przemysłu grudzień
Poprzednio: 54.7
USD 15:00 Napływ kapitałów do USA
15:15 Produkcja przemysłowa w listopadzie
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Kamil Maliszewski, Dominik Murlak / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)