eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweKonto firmowe: obrót gotówkowy to prowizje

Konto firmowe: obrót gotówkowy to prowizje

2013-12-20 00:21

Konto firmowe: obrót gotówkowy to prowizje

Warto zastanowić się nad wyborem firmowego konta bankowego © Michał Nowosielski - Fotolia.com

Prezydent USA Benjamin Franklin mawiał: tylko dwie rzeczy na tym świecie są pewne: śmierć i podatki. Złośliwi zapewne zaraz dodadzą, że podatki są jednak gorsze, bo śmierć przychodzi tylko raz w życiu, i… mają sporo racji. Oprócz podatku dochodowego oraz podatku VAT, osoby prowadzące własny biznes odprowadzają także comiesięczne składki na obowiązkowe ubezpieczenie społeczne. Ponadto przedsiębiorca musi co miesiąc liczyć się z opłatami, które obniżają jego przychody. Dlatego tez każdy stara się optymalizować koszty. Poszukując oszczędności może warto zastanowić się nad wyborem firmowego konta bankowego - radzi Aspiro.

Przeczytaj także: Wpłata gotówki na konto firmowe: uwaga na prowizje!

Zacznijmy od tego czy prowadząc działalność gospodarczą mamy obowiązek prowadzenia odrębnego konta? Kwestie posiadania rachunków bankowych są regulowane w szczególności w Ustawie o swobodzie działalności gospodarczej, Ordynacji Podatkowej oraz Ustawie o podatku od towarów i usług. Pierwsza z nich nakłada na przedsiębiorców obowiązek regulowania płatności związanych z prowadzeniem działalności za pośrednictwem rachunku bankowego w każdym przypadku, gdy kontrahentem jest inny przedsiębiorca, a także gdy jednorazowa wartość transakcji przekracza równowartość 15 tys. EUR (bez względu na liczbę płatności w ramach tej transakcji). Innymi słowy - nie ma jasno określonej konieczności posiadania odrębnego rachunku firmowego przy prowadzeniu jednoosobowej działalności gospodarczej. Dlatego też operacje związane z działalnością możemy prowadzić w ramach konta indywidualnego.

Jednak posiadanie tylko jednego konta wiąże się z koniecznością zapanowania nad środkami, które wpływają do nas z różnych źródeł i są również na różne potrzeby wydatkowane. By sprawniej zarządzać własną firmą – nawet gdy mówimy o jednoosobowej działalności gospodarczej – zwłaszcza by ułatwić sobie kontrolę finansów firmowych, warto mieć odrębne konto dedykowane do prowadzonej działalności. Dzięki temu łatwiej jest nam wyodrębnić finanse prywatne od tych związanych z prowadzonym biznesem. Na przykład w sytuacji gdy zostaniemy wezwani przez Urząd Skarbowy, który w każdej chwili może poprosić o przedstawienie rachunków związanych z wydatkami na firmę. Jednak przed podpisaniem umowy należy sprawdzić czy bank nie gwarantuje darmowego konta jedynie po spełnieniu określonych warunków aktywności. Może to być opłacanie składki do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych lub podatku do Urzędu Skarbowego z firmowego konta. Innym warunkiem może być wpływ środków na to konto od kontrahentów czy wykonanie w ciągu miesiąca rozliczeniowego transakcji na określoną w umowie kwotę.
Wiele operacji związanych z prowadzeniem firmy wykonujemy bezgotówkowo - dokonując opłat przez internet. Wówczas okazuje się, że w wielu bankach opłaty za różnego rodzaju operacje wynoszą 0,00 PLN. Między innymi właśnie za przelewy tzw. obligatoryjne czyli do ZUS i US, ale także za przelewy krajowe zwykłe. Dodatkowo, dla wygody przedsiębiorców, niektóre banki wydają do prowadzonego rachunku firmowego również kartę debetową. Czasami w ramach promocji bank oferuje usługę money back do wydanej karty.

fot. Michał Nowosielski - Fotolia.com

Warto zastanowić się nad wyborem firmowego konta bankowego

Warto pamiętać, że wszystkie ułatwienia i opłaty 0,00 PLN za korzystanie z rachunków firmowych występują głównie w obsłudze bezgotówkowej. W przypadku dokonywania większości operacji bankowych w placówce banku koszty raczej nas nie ominą.


„Warto pamiętać, że wszystkie ułatwienia i opłaty 0,00 PLN za korzystanie z rachunków firmowych występują głównie w obsłudze bezgotówkowej. W przypadku dokonywania większości operacji bankowych w placówce banku koszty raczej nas nie ominą. Za niektóre transakcje w tym za wpłatę na konto, jak i wypłatę czy za zlecenie przelewu do innego banku możemy spodziewać się opłat rzędu 5,00 – 15,00 PLN. Jednak patrząc globalnie coraz mniej płatności dokonywanych jest „żywą” gotówką. Ponieważ większość transakcji dokonujemy przez internet, pieniądz realny jest zastępowany wirtualnym. Co więcej, wymagają tego od nas zarówno urzędy, jak i kontrahenci czy współpracownicy. By móc efektywnie zarządzać firmowymi finansami warto założyć odrębne konto do prowadzonej działalności. Zwłaszcza, że po analizie można wybrać takie, za które nie będziemy płacić ani złotówki” – mówi Leszek Zięba z Aspiro.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: