Czy FED już dziś wskaże rynkom kierunek na najbliższe miesiące?
2013-12-18 13:40
EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Ograniczanie QE już w grudniu?
Wczorajsze dane o inflacji nie dały inwestorom wyraźniej wskazówki co do dalszych działań FED, gdyż wzrost cen wyniósł 0.2%, kształtując się znacząco poniżej celu inflacyjnego amerykańskich bankierów centralnych na obiektywnie niskich poziomach. Zdania co do ograniczania programu skupu aktywów na dzisiejszym posiedzeniu są wyraźnie podzielone, wydaje się jednak, że ewentualna reakcja rynków na cięcie w QE powinna przybrać większą skalę, niż w wypadku pozostawienia programu bez zmian. Wydaje się również, że w obecnej sytuacji, kiedy mamy do czynienia z globalnym środowiskiem niskiej inflacji, Rezerwa Federalna powinna być ostrożna i skłonna do tego, by prowadzić program luzowania dłużej niż jest to niezbędne, aby nie zacząć wygaszać go przedwcześnie. Także oczekiwania inwestorów dotyczące jasnej komunikacji ze strony FED, powinny prowadzić do przejrzystego komunikatu o tym, że cięcie nastąpi na najbliższym posiedzeniu, co mogłoby być połączone z obniżką docelowego poziomu stopy bezrobocia przy której Komitet będzie rozważał podwyżkę stóp procentowych do poziomu 6%. Taka komunikacja mogłaby załagodzić negatywny wpływ cięć QE na amerykańską giełdę oraz rynek amerykańskich obligacji. Pytanie również, czy FED będzie skłonny do działania kiedy końca dobiega kadencja obecnego prezesa Bena Bernanke? Argumenty przemawiające za tym, że ograniczanie QE zobaczymy już dziś też są przekonywające, gdyż porozumienie w sprawie finansowania rządu w USA zlikwidowało bardzo istotny czynnik niepewności, a poprawa w gospodarce a w szczególności na rynku pracy postępuje w zadowalającym tempie. Jedynym elementem układanki, który przemawia za pozostawieniem QE bez zmian jest zbyt niska inflacja. Jedno jest pewne – możemy dziś oczekiwać sporej zmienności podczas upublicznienia komunikatu, a następnie konferencji prasowej.W sesji europejskiej poznamy odczyt Ifo dla niemieckiego biznesu, który może dodać kilka pipsów euro. Następnie nadejdą dane z rynku pracy Wielkiej Brytanii oraz minutki z ostatniego posiedzenia BoE.
Cała uwaga skupiona dziś będzie oczywiście na FOMC, zatem nie należy oczekiwać większej reakcji na jakiekolwiek dane makro, które pojawią się wcześniej.
fot. mat. prasowe
EUR/USD – interwał dzienny
EUR/USD ma szansę pokonania tegorocznego szczytu, w przypadku odłożenia w czasie wygaszania QE. Najbliższe silne wsparcie znajduje się na poziomie 1.3500, ale dzisiaj analiza techniczna powinna zejść na drugi plan.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
USD/CAD gotowy na wzrosty?
fot. mat. prasowe
USD/CAD – interwał dzienny
USD/CAD w ubiegłym tygodniu doświadczył wyraźnej przeceny, która sprowadziła wykres tej pary do wsparcia wyznaczonego przez 23.6 proc. zniesienie Fibo i szczyty z lipca i sierpnia (poziom 1.0571). W bieżącym tygodniu kurs ubija wspomniane wyżej wsparcie. Wczoraj mimo osłabienia USD względem EUR, USD/CAD odbił się i powędrował na północ. Kurs tym samym pozostał wewnątrz kanału wzrostowego, w którym poruszał się od połowy września 2013 r. Daje to szansę, przy sprzyjającym otoczeniu makroekonomicznym, na atak na trzy i pół letnie szczyty wyznaczone na początku grudnia (okolice poziomu 1.07).
W ostatnich dniach na korzyść waluty amerykańskiej działały dobre odczyty makro z listopada, w tym dane o produkcji przemysłowej i inflacji CPI. Warto zauważyć, że rynek zignorował wczoraj korzystny odczyt o sprzedaży hurtowników w Kanadzie, co potwierdza słabość kanadyjskiej waluty.
Dzisiaj w centrum uwagi znajdzie się decyzja FOMC ws. przyszłości programu QE, projekcje makroekonomiczne i konferencja po posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku. USD/CAD należy do par walutowych, które mogą zyskać najwięcej w przypadku ograniczenia QE. Dodatkowo rynek jest zgodny co do utrzymania luźnej polityki pieniężnej przez Bank Kanady, po zapewnieniu ministra finansów Jima Flahertiego o utrzymaniu niskich stóp, nawet mimo rosnącej bańki na rynku nieruchomości i w sytuacji zaostrzania polityki monetarnej w USA. Dzisiaj warto zwrócić uwagę także na zaplanowane bieżące publikacje makro, w tym dane z rynku nieruchomości. Ważniejsze dane z Kanady poznamy dopiero w piątek, kiedy nastąpi publikacja wyników sprzedaży detalicznej w październiku oraz odczyty inflacji konsumenckiej w listopadzie.
S&P500 przed posiedzeniem FOMC
fot. mat. prasowe
US500 – interwał dzienny
W trakcie wczorajszej sesji US500 odzwierciedlający ceny amerykańskiego indeksu S&P500 zniósł część z poniedziałkowych wzrostów. Z jednej strony za wzrosty z początku tygodnia odpowiadają korzystne odczyty makro dotyczące dynamiki produkcji przemysłowej, a z drugiej chęć odreagowania zeszłotygodniowych spadków. Na rynku widocznie dominuje jednak niepewność i niechęć do podejmowania ryzyka. Sytuację wyjaśni dzisiejsze posiedzenie FOMC i decyzja ws. przyszłości programu skupu obligacji, który do tej pory pozwolił na windowanie amerykańskich indeksów na historyczne szczyty.
W ujęciu technicznym wykres cały czas znajduje się powyżej linii wsparcia wyznaczonej przez 23.6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej z III kw. bieżącego roku oraz wewnątrz ukształtowanego kanału wzrostowego. W przypadku większej korekty możemy spodziewać się testowania przez wykres okolic 61.8 proc. zniesienia Fibo, czyli poziomu 1713, gdzie przebiega także 100-sesyjna średnia krocząca. W pozytywnym scenariuszu prawdopodobne jest natomiast przebicie w średnim horyzoncie czasowym podwójnego szczytu uformowanego na wykresie pod koniec listopada i na początku grudnia (poziom 1810).
O tym, który ze scenariuszy będzie realizowany, przekonamy się już dziś wieczorem. Ogłoszenie decyzji o istotnym ograniczaniu programu QE, może wywołać w średnim horyzoncie czasowym negatywny sentyment wśród Inwestorów, co przełoży się na kontynuację korekty. W długim terminie wygaszenie QE oznacza jednak, stawanie amerykańskiej gospodarki na własne nogi, co ma wyraźnie pozytywny wydźwięk.
Ostatnie wydarzenia
-
USA Bazowa inflacja konsumencka (listopad) 0.2% m/m
Prognoza: 0.1%
Poprzednio: 0.1% -
Węgry Obniżenie stopy procentowej do 3%, zgodnie z oczekiwaniami
Turcja Pozostawienie stop procentowej na poziomie 4.5%, zgodnie z oczekiwaniami -
Wielka Brytania Inflacja CPI (listopad) 2.1% r/r
Prognoza: 2.3%
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 10:00 Indeks Instytutu Ifo
Prognoza: 109.7
Poprzednio: 109.3
GBP 10:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Prognoza: -35 tys.
Poprzednio: -41.7 tys.
USD 14:30 Pozwolenia na budowę domów
Prognoza: 0.99 mln
Poprzednio: 1.04 mln
USD 20:00
20:30 Decyzja FOMC ws. stóp procentowych
Konferencja prasowa po posiedzeniu FOMC
NZD 22:45 PKB w III kw.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Kamil Maliszewski, Dominik Murlak / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)