Świąteczne zakupy rób z listą
2013-12-21 00:59
Świąteczne zakupy rób z listą © Kzenon - Fotolia.com
Co roku obiecujemy sobie, że świąteczne zakupy zrobimy wcześniej. Jednak liczba kupujących w ostatnie dni przed Wigilią pokazuje, że niewiele wynika z tego postanowienia. – Lista, zdrowy rozsądek, cierpliwość i szeroko otwarte oczy – to elementy, które pomogą nam uniknąć gonitwy na ostatni moment i zszarganych nerwów – doradza Agnieszka Nizio, dyrektor CH 3 Stawy z Katowic.
Przeczytaj także: Zakupy świąteczne: jak nie dać się zaczarować?
Aż 30 proc. świątecznego domowego budżetu przeznaczamy na prezenty (wg Raportu Deloitte ,,Polaka przepis na Świąta – szturm na sklepy czy zakupy kontrolowane”). Tylko niewiele więcej, bo 33% pochłaniają wydatki na artykuły spożywcze. Warto dobrze wydać te pieniądze, a przy okazji nie stracić nerwów mając na uwadze kilka podstawowych zasad.1. Przygotuj listę
- Na przedświąteczne zakupy trzeba udać się z listą – podkreśla Agnieszka Nizio. - Warto przemyśleć sobie jak najwięcej rzeczy w domu. W ten sposób zaoszczędzimy czas, nerwy i zapanujemy nad wydatkami. Jednocześnie warto mieć ,,oczy otwarte” podczas zakupów. Jeżeli wpadnie nam w oko coś wyjątkowego warto zmienić plany i nie uganiać się za czymś czego ostatecznie nie znajdziemy. Tym bardziej, że w sklepach już można trafić na wiele przedświątecznych obniżek.
42 proc. Polaków chciałoby dostać książkę, a 35 proc. kosmetyki lub perfumy (wg Raportu Deloitte ,,Polaka przepis….”). To rozwiązania bezpieczne, choć nie najbardziej oryginalne.
2. Nie czekaj na ostatni moment
Warto zapisać na liście propozycje awaryjne. Pamiętajmy, że to okres przedświąteczny i wiele rzeczy może być wykupionych, a sklepy nie zawsze nadążają z uzupełnianiem oferty. Jeżeli zamierzamy kupić na prezent ubrania, zróbmy to jak najwcześniej. Przed samymi Świętami popularne rozmiary mogą być przebrane. Pośpiech nie jest dobrym doradcą.
fot. Kzenon - Fotolia.com
Świąteczne zakupy rób z listą
3. Ustal limit
Ustalmy sobie limit jaki chcemy przeznaczyć na prezenty i konsekwentnie się go trzymajmy. Dzięki temu nie zrujnujemy portfela i jednocześnie sprecyzujemy propozycje prezentowe. Prezent drogi wcale nie musi być dobry. Czasem za niewielką kwotę można kupić coś co sprawi bliskiej nam osobie radość.
- (Na Boga!) Nie kupujmy po raz 10 kapci, skarpet i piżamy. Obecnie oferta sklepów jest tak bogata, że brak czasu nie jest żadnym wytłumaczeniem – mówi dyrektor CH 3 Stawy.
4. Zachowaj paragony i uważaj na ,,świąteczne hity”
Są to rzeczy szczególnie promowane i eksponowane w czasie świąt np. książki, zabawki lub gry planszowe. Czasem sprzedawane w promocyjnych cenach. Weźmy pod uwagę, że inny członek rodziny może wpaść na ten sam pomysł.
- Z tego powodu zachowajmy też wszystkie paragony – informuje Agnieszka Nizio. - Dzięki temu możemy uratować sytuację po świętach, jeżeli kupiliśmy zły rozmiar lub prezent się powtórzył. Czasem warto skonsultować swoje plany z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy także, że nie wszystkie produkty można zwrócić. Najlepiej zapytać o to sprzedawcę.
5. Sprawdźmy towar przed zakupem
Jeżeli decydujemy się na sprzęt elektroniczny lub urządzenia na baterie, koniecznie poprośmy w sklepie o sprawdzenie czy dobrze działa.
- Mamy do tego pełne prawo, a sprzedawca obowiązek. Dzięki temu unikniemy rozczarowania bliskiej osoby w Wigilię – zaznacza Agnieszka Nizio.
6. Cierpliwość i życzliwość
- Sprzedawca też człowiek i może się pomylić, dlatego bądźmy cierpliwi i życzliwi – apeluje Agnieszka Nizio. - Obsługa sklepów nie jest naszym wrogiem i w każdej sytuacji chce pomóc rozwiązać nam problem. Każde nieporozumienie, zwrot lub reklamację można wyjaśnić spokojnie i bez zbędnych nerwów. Pamiętajmy, że w tym okresie praca w handlu jest szczególnie ciężka. Nie ma sensu psuć sobie i innym świątecznego nastroju.
7. Nie kupuj prezentu na siłę
Będąc zmęczonym i sfrustrowanym bardzo trudno podejmować decyzje zakupowe.
- Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji może okazać się karta upominkowa – uważa Agnieszka Nizio. - Aż 28 Polaków deklaruje, że cieszyłoby się z bonu na ubrania lub kosmetyki (wg Raportu Deloitte ,,Polaka przepis na Świąta – szturm na sklepy czy zakupy kontrolowane”).
8. Zachowaj zdrowy rozsądek
W przedświątecznym wyścigu zakupowym nie zapominajmy o tym co podczas Świąt jest najważniejsze. Święta to nie konkurs na najlepszy prezent i najpiękniej udekorowany stół lub choinkę, ale czas który mamy miło spędzić z bliskimi.
Przeczytaj także:
Prezenty świąteczne: najlepsza gotówka i książki
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
zakupy świąteczne, Święta 2013, Boże Narodzenie, promocje świąteczne, wydatki świąteczne
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)