Mieszkanie dla Młodych: 10 pytań i odpowiedzi
2013-12-23 10:42
Przeczytaj także: Mieszkanie dla młodych - jakie warunki trzeba spełnić?
Kto może skorzystać z programu MdM?
Z Mieszkania dla Młodych skorzystać może osoba, która ani nie była wcześniej właścicielem mieszkania lub domu, ani nie przysługiwało jej spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, którego przedmiotem jest lokal mieszkalny lub dom jednorodzinny, ani też nie była właścicielem lub współwłaścicielem budynku, jeżeli jego udział w przypadku zniesienia współwłasności obejmowałby co najmniej jeden lokal mieszkalny. W przypadku gdy o dopłaty ubiega się małżeństwo, warunek ten dotyczy obojga małżonków.
Z nowego rozwiązania będą mogły skorzystać zarówno małżeństwa, jak i single oraz osoby samotnie wychowujące dziecko. O wspólny kredyt z dopłatami nie mogą starać się pary żyjące w związku nieformalnym. Z kolei w przypadku małżeństwa nie ma możliwości, by kredytobiorcą było tylko jedno z małżonków. Kredyt musi zostać udzielony obojgu.
Jak informuje Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, z programu nie będą wyłączone osoby, które posiadają lub posiadały część ułamkową prawa własności mieszkania lub domu. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że ze względu na powstawanie wraz z zawarciem małżeństwa wspólności majątkowej, mieszkanie nabyte w czasie trwania małżeństwa jest wspólną własnością obojga małżonków, czyli są oni właścicielami, a nie współwłaścicielami mieszkania. To oznacza, że w przypadku rozwodu, żadne z byłych małżonków z MdM nie będzie mogło skorzystać.
Program skierowany jest do osób nie starszych niż 35-letnie, przy czym w wypadku małżeństwa wystarczy, by warunek spełniało jedno z małżonków. Ważne jest też, że wniosek musi być złożony do końca roku kalendarzowego, w którym beneficjent ukończył 35 lat.
Jakie mieszkania kwalifikują się do programu MdM?
O kredyt z dopłatami można ubiegać się w wypadku zamiaru kupna spełniającej warunki ustawy nieruchomości z rynku pierwotnego, ale tylko pod warunkiem, że jest kupowana na kredyt zaciągnięty w złotych na minimum 15 lat i w kwocie odpowiadającej co najmniej połowie ceny nabywanej nieruchomości.
Program obejmuje nieruchomości spełniające wszystkie poniższe warunki:
- jest położona na terytorium Polski,
- pochodzi z rynku pierwotnego (została po raz pierwszy zasiedlona przez nabywcę),
- będzie zaspokajała potrzeby mieszkaniowe beneficjenta,
- jej powierzchnia nie przekracza 75 mkw. (mieszkanie) lub 100 mkw. (dom), przy czym jest to o 10 mkw. więcej (odpowiednio 85 mkw. i 110 mkw.) dla beneficjentów z co najmniej trójką dzieci,
- jej cena mieści się w limitach cenowych wyznaczonych dla danej gminy.
Jak ustalane są limity cenowe w MdM?
Do wyznaczenia limitu wykorzystywane są tzw. wskaźniki przeliczeniowe kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie, publikowane przez wojewodów. Do obliczeń brana jest średnia arytmetyczna z dwóch ostatnich odczytów wskaźnika (zmienia się on co pół roku), którą powiększa się o 10 proc. i to jest właśnie limit cenowy w MdM.
Na obszarze danego województwa są trzy limity cenowe:
- dla miasta będącego siedzibą wojewody i/lub sejmiku samorządowego;
- dla gmin sąsiadujących z tymi miastami;
- dla pozostałych obszarów danego województwa.
W gminach bezpośrednio sąsiadujących z miastami wojewódzkimi pod uwagę brana jest średnia arytmetyczna z limitu dla stolicy województwa i reszty województwa. Z zastrzeżeniem jednak, że wskaźnik ten nie może być wyższy o więcej niż 20 procent od limitu w pozostałych gminach.
Ile pieniędzy można dostać w ramach programu MdM?
Podstawowa dopłata to 10 proc. wartości mieszkania obliczanej według średniego wskaźnika przeliczeniowego kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych dla danej gminy. 15 proc. otrzymają wnioskodawcy z dziećmi (zarówno biologicznymi, jak i przysposobionymi). Ci, którym w ciągu pięciu lat pojawi się w gospodarstwie domowym trzecie lub kolejne dziecko, mogą otrzymać dodatkowe 5 proc.
Dopłaty liczone będą według wskaźników przeliczeniowych kosztu odtworzenia 1 mkw. powierzchni użytkowej budynków mieszkalnych w danej gminie, które są ogłaszane przez wojewodów co pół roku.
Przykład: singiel kupujący mieszkanie o powierzchni 45 mkw. w Warszawie otrzyma niemal 24 tys. zł (10% z 45 mkw. x 5331,50 zł), a beneficjent z dziećmi może liczyć na niespełna 36 tys. zł.
Przeczytaj także:
Jakie będą limity MdM dla Pomorza?
oprac. : eGospodarka.pl
Więcej na ten temat:
"Mieszkanie dla młodych", Mieszkanie dla młodych limity, kredyty z dopłatą, kredyty mieszkaniowe
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (1)