Dobre nastroje inwestorów na Wall Street
2013-12-23 11:29
Przeczytaj także: Uspokojenie na rynkach dzień po decyzji FED
Poprawkę należy wziąć na najbliższy tydzień, gdzie ze względu na zbliżający się koniec roku i mniejszą płynność na rynku spowodowaną nieobecnością wielu inwestorów, może towarzyszyć nam lekka nerwowość. Piątkowy rajd na amerykańskich indeksach, po publikacji dobrego finalnego odczytu o PKB za III kwartał, który wzrósł o 4.1%, pokazując siłę gospodarki Stanów Zjednoczonych, daje nadzieję na wzrosty do końca roku.Inaczej sytuacja wygląda w kontekście dolara, który sporo zyskał na wartości w środę, widać jednak, że ruch w dół szczególnie w przypadku EUR/USD może być do końca roku utrudniony, ze względu na dokonywany w ostatniej chwili powrót kapitałów do Strefy Euro. Analogiczne trudności może napotkać USD/CHF, szczególnie, że frank jest jedną z głównych walut finansujących.
Ciekawie w tym kontekście wygląda PLN, który w końcówce roku zwyczajowo bywa bardzo silny i podobnie wygląda to także tym razem. Wydaje się, że obecnie kurs może się kierować w stronę 4.14 na EUR/PLN. Nie można jednak wykluczyć, że w przypadku większego ruchu na EUR/USD, który mógłby pojawić się przy kolejnych cięciach QE, również złotówka znajdzie się pod presją reagując podobnie do innych walut krajów rozwijających się.
Ważnym wydarzeniem w kontekście złotego jest także powołanie do Rady Polityki Pieniężnej prof. Jerzego Osiatyńskiego, który znany jest ze swojego gołębiego nastawienia do polityki pieniężnej. Przechyla to szalę w Radzie właśnie na rzecz zwolenników luźniejszej polityki pieniężnej, co w średnim terminie powinno wspierać polską gospodarkę.
W dzisiejszym kalendarium nie ma zbyt wiele istotnych pozycji, warto jednak zwrócić uwagę na polskie odczyty dotyczące sprzedaży detalicznej oraz bezrobocia. Do wywołania ruchu na PLN potrzebne jednak by było spore odchylenie od prognoz.
fot. mat. prasowe
S&P 500 pokonało w piątek dotychczasowy szczyt w okolicach 1813 pkt i po wykonaniu technicznej korekty w poprzednich tygodniach i odejściu od 50 sesyjnej średniej może obecnie rozbudowywać ruch wzrostowy. Najbliższym wsparciem będzie obecnie ostatni szczyt oraz 50 MA w okolicach 1780 pkt.
fot. mat. prasowe
NOK/SEK pnie się do góry
fot. mat. prasowe
NOK/SEK – interwał czterogodzinny
NOK/SEK – interwał czterogodzinny
Pomimo faktu, iż wtorkowa decyzja banku centralnego Szwecji o obniżeniu stóp procentowych do poziomu 0.75% była zgodna
z oczekiwaniami, rynki zareagowały bezprecedensową zmiennością. W komentarzu do decyzji wyczytać można było obawy Riksbanku, iż Szwecja „zaimportuje” z Strefy Euro niską inflację. W wyniku SEK zaczął tracić na wartości względem większości walut krajów klubu G10, zwłaszcza względem USD i NOK’a.
Proces aprecjacji korony norweskiej względem korony szwedzkiej został nieznacznie powstrzymany przez rozpoczęcie przez FED procesu wygaszania programu zakupów aktywów. Norwegia, oferująca inwestorom relatywnie atrakcyjne stopy procentowe, była do tej pory beneficjentem niskich stóp procentowych w USA. Rosnące rentowności amerykańskich obligacji kuszą ucieczką z korony norweskiej, co wywiera na NOK’a presję spadkową. W przeciwieństwie do Norwegii, Szwecja, która cieszyła się umiarkowanymi napływami kapitału po rozpoczęciu programu luzowania ilościowego, nie musi się obawiać wpływu polityki monetarnej USA na krajową walutę.
Dodatkowo, porównując skalę reakcji inwestorów na decyzję Riksbanku o obniżeniu stóp procentowych (bez niespodzianek) oraz decyzję FOMC (konsensus rynkowy nie zakładał obcięcia zakupów o 10 mld USD) wnioskować można, iż dla pary NOK/SEK ponownie decydujące staną się czynniki krajowe.
Z nadchodzących danych warto odnotować jedynie dzisiejszą publikację danych nt. poziomu bezrobocia w Norwegii za październik (prognoza 3.5%, poprzednio 3.5%).
Australii obniżony zostanie rating?
fot. mat. prasowe
Kalendarium zarówno dla dolara australijskiego jak i dolara nowozelandzkiego jest w nadchodzących dniach niezwykle ubogie.
Jedynym odczytem, który umożliwiłby inwestorom wgląd w stan gospodarki Australii jest publikacja danych nt. sytuacji na rynku kredytowym. W szczególności w centrum uwagi znajdzie się zaplanowany na 31 grudnia odczyt nt. zmiany
w poziomie udzielonych kredytów dla sektora prywatnego.
W obliczu braku publikacji istotnych danych kurs pary AUD/NZD najprawdopodobniej poruszać się będzie w trendzie bocznym. Pierwszą publikacją, która mogłaby wyrwać parę AUD/NZD z marazmu może okazać się odczyt indeksu PMI dla przemysłu wytwórczego w Chinach. Wpływ publikacji może być ograniczony poprzez fakt, iż będzie mieć ona miejsce pierwszego stycznia o godzinie 02:00 czasu środkowoeuropejskiego.
Istotnym czynnikiem ryzyka dla „Aussie” jest polityka monetarna RBA. Glenn Stevens wielokrotnie powtarzał, iż wysoki kurs dolara australijskiego wywiera niekorzystny wpływ krajową gospodarkę. Zestawiając to z faktem, iż rząd Australii prognozuje powiększenie się deficytu w nadchodzącym roku budżetowym, oraz biorąc pod uwagę uwagi agencji ratingowej Moodys, iż narastający dług może spotkać się z reperkusjami w postaci obniżonego ratingu kredytowego, nie można wykluczyć, iż w przyszłym roku RBA ponownie obniży stopy procentowe.
Ostatnie wydarzenia
-
USA PKB w III kw., 4.1%
prognoza: 3.6%
poprzednio: 2.5%
Kalendarz na najbliższe godziny
HUF 09:00 Bilans handlu zagranicznego (X)
prognoza: 781 mln
poprzednio: 830 mln
PLN 10:00 Sprzedaż detaliczna (XI)
prognoza: 3.6% (m/m)
poprzednio: 3.6% (m/m)
Stopa bezrobocia (XI)
prognoza: 13.2%
poprzednio: 13.0%
CAD 14:30 Zmiana PKB m/m (XI)
prognoza: 0.1%
poprzednio: 0.3%
USA 14:30 Wydatki amerykanów (XI)
prognoza: 0.5%
poprzednio: 0.3%
USA 15:55 Indeks Uniwersytetu Michigan (XII)
prognoza: 82.5 pkt.
poprzednio: 75.1 pkt.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Cisza-przed-burza-na-rynkach-finansowych-w-koncowce-tygodnia-133079-150x100crop.jpg)
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)