eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweGiełdy światowe: 2013 rokiem dwóch prędkości

Giełdy światowe: 2013 rokiem dwóch prędkości

2013-12-31 13:01

Przeczytaj także: Giełdy światowe: rosyjski RTS osłabiony


WIG20 cierpi z powodu dominacji w nim spółek surowcowych, energetycznych i paliwowych, stąd też bliżej mu do emerging markets. Najbardziej wiarygodny obraz pozycji naszego parkietu zdaje się więc dawać indeks szerokiego rynku. Niemniej jednak ocena kondycji warszawskiego parkietu w 2013 r. nie jest jednoznaczna, a kształtowała się pod wpływem trzech głównych czynników, z których tylko jeden miał działanie pozytywne. Bykom sprzyjał rozwój sytuacji w gospodarce, przeciw nim działały obawy przed skutkami ograniczania przez Fed programu skupu obligacji oraz demontaż drugiego filara systemu emerytalnego. Pod tym względem w 2014 r. niewiele się zmieni. Dojdzie jedynie obserwacja deklaracji i działań Rady Polityki Pieniężnej.

Na dwóch prędkościach, a dodatkowo w różnych kierunkach, poruszały się kursy naszych największych spółek. Spośród dwudziestu składowych WIG20 połowa szła w górę, a połowa zniżkowała. W tej pierwszej grupie dominowały banki. O prawie dwie trzecie podrożały akcje BZ WBK, o ponad połowę walory mBanku. W przypadku Pekao, PKO i Banku Handlowego wzrosty sięgały 12-14 proc. Po 16-18 proc. zdrożały walory PZU i Synthosu. Po 7-11 proc. w górę poszły papiery Asseco i Eurocash, a najskromniejszą, sięgającą niecały 1 proc., mogły się pochwalić akcje PGNiG. Po drugiej stronie skali przodowały zniżkujące o 43 proc. akcje Kernela. Jednak decydujący wpływ na indeks wywarł 39 proc. spadek notowań walorów JSW i sięgająca jedną trzecią przecena papierów KGHM. Złej passy wciąż nie mogą przezwyciężyć akcje GTC, tracące 25 proc. Powoli do formy wracają natomiast walory Telekomunikacji Polskiej, które w drugiej połowie roku skalę spadku zredukowały z niemal 50 do 15 proc. Dekoniunkturę odczuwały obie nasze rafinerie, których akcje potaniały po 14-15 proc. Nie widać oznak poprawy sytuacji największych spółek energetycznych. Co prawda papiery PGE zniżkowały o 4 proc., a papiery Tauronu o 1 proc., ale ich notowania ulegały silnym wahaniom. Akcje PGE w pierwszych dniach lipca były tańsze niż na początku roku aż o 25 proc. Trwająca później aż do połowy listopada dynamiczna zwyżka wyniosła je na roczne maksimum, położone o ponad 40 proc. powyżej lipcowego dołka. Niemal identyczne zmiany miały miejsce w przypadku papierów Tauronu.

Interesująco przedstawia się nasz rynek w układzie branżowym. Na czele, z 31 proc. zwyżką, znalazły się WIG Budownictwo i WIG Media. Budowlanka zabrała się za odrabianie potężnych strat, jakich nabawiła się w latach 2007-2009 oraz późniejszej zapaści z lat 2010-2012. W ciągu tej dramatycznej dla branży pięciolatki, WIG Budownictwo stracił prawie 90 proc. Odwracanie się tej fatalnej passy rozpoczęło się tuż po zakończeniu piłkarskich mistrzostw Euro 2012. Jednak cały 2012 r. indeks zakończył 30 proc. spadkiem. Następny był już znacznie lepszy, a byłby jeszcze lepszy, gdyby nie pokaźna, przekraczająca 11 proc. korekta w jego ostatnich tygodniach (do listopada zwyżka sięgała 47 proc.). W skład indeksu nie wchodzą spółki, które najbardziej ucierpiały w czasie kryzysu, ale można w nim znaleźć sporo takich, których akcje rosły po 70-90 proc. (Budimex, Mostostal Zabrze, Prochem), a nawet 120-140 proc. (Trakcja, Erbud, Ulma). Choć o branży budowlanej jedynie z pewnymi zastrzeżeniami można powiedzieć, że z wyprzedzeniem reaguje na sygnały zarówno pogorszenia, jak i poprawy koniunktury w gospodarce, to z pewnością wrażliwe na nie są spółki medialne i informatyczne. Wśród tych pierwszych bardzo dobrze wypadły papiery TVN, zwyżkując o prawie 60 proc., a dobrze, rosnące po ponad 20 proc. akcje Cyfrowego Polsatu i Cinema City. O 21 proc. w górę poszedł WIG Informatyka.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: