eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeRopa WTI spadnie w 2014 roku?

Ropa WTI spadnie w 2014 roku?

2014-01-03 11:28

Ropa WTI spadnie w 2014 roku?

WTI – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsze odczyty PMI ze Strefy Euro pokazały umiarkowanie pozytywny obraz gospodarki Strefy Euro. Szczególnie cieszyć powinna wyraźna poprawa w sytuacji krajów południa. Gdzie widać, że szczególnie Hiszpania, odzyskała konkurencyjność, kosztem znacznego zubożenia społeczeństwa, co widać po rosnącym poziomie eksportu i spadkach konsumpcji wewnętrznej.

Przeczytaj także: Seria odczytów PMI za grudzień zaważy na sentymencie

Jedynym martwiącym sygnałem jest pogłębiająca się różnica pomiędzy sytuacją w Niemczech oraz Francji, która wyraźnie straciła na sile euro, co możemy obserwować w ostatnich miesiącach. Jeżeli sytuacja ta nie ulegnie zmianie w najbliższym czasie, to może to położyć się cieniem na negocjacjach, w sprawie strefy wolnego handlu z USA, której utworzenie postawiłoby Francję w jeszcze trudniejszej sytuacji. W najbliższych miesiącach można się spodziewać także dużych nacisków na ECB, gdyż w dłuższej perspektywie wszystkie kraje Strefy Euro, może za wyjątkiem Niemiec, zanotują spadek eksportu, z powodu tak wysokich poziomów EUR/USD.

Wczorajsze dane ze Stanów Zjednoczonych, potwierdziły dobrą koniunkturę w amerykańskim przemyśle, gdyż indeks ISM wyniósł 57.3 pkt, o 0.3 więcej od oczekiwań analityków. Dobre dane nie uchroniły jednak przed spadkami rynków akcyjnych, gdyż zarówno w USA jak i Europie mieliśmy wczoraj do czynienia ze znaczącą przeceną indeksów. Z oceną potencjału tego ruchu należy poczekać jeszcze kilka sesji, gdyż nie jest wykluczone, że początek roku będzie sprzyjał realizacji bardzo pokaźnych grudniowych zysków.

Znaczące spadki zanotowaliśmy wczoraj także na rynku ropy naftowej, która w nadchodzącym roku może się dalej osłabiać w stronę zeszłorocznych minimów w okolicach 85 dolarów za baryłkę. Duże znaczenie na tym rynku mają zmieniające się fundamenty, gdyż produkcja w USA ciągle rośnie, co w konsekwencji doprowadzi do spadku znaczenia kartelu OPEC, a pomimo wzrostu gospodarczego w światowych gospodarkach, tempo wzrostu popytu nie nadąży za zwiększającą się podażą.

fot. mat. prasowe

WTI – interwał dzienny

WTI – interwał dzienny


Z technicznego punktu widzenia obecne spadki zatrzymały się na 61.8 % zniesienia Fibo ostatniej korekty, jednak wydaje się, że kurs powinien podążać obecnie dalej na południe stronę średnioterminowej linii trendu wzrostowego znajdującej się w poniżej 93 dolarów za baryłkę. Ruch wzrostowy powinien zostać powstrzymany w okolicach 98.80, gdzie przebiega obecnie 200 sesyjna średnia.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Czy na rynku złota nastąpi odbicie?

fot. mat. prasowe

GOLD – interwał Dzienny

GOLD – interwał Dzienny


Pod koniec ubiegłego roku wykres ceny instrumentu GOLD testował opór wyznaczony przez półroczne minimum z czerwca 2013 roku. Indeks giełdowy odzwierciedlający kondycje spółek zajmujących się wydobyciem złota również znajdował się pod koniec grudnia na najniższym poziomie od 2008 roku. Kolejne rekordy padały również pod względem ilości posiadanych przez inwestorów tytułów uczestnictwa funduszów typu ETF odzwierciedlających notowania złota: inwestorzy mieli pod koniec roku najmniej jednostek „złotych ETF’ów” od połowy 2010 roku.

Wydaje się, że pod koniec ubiegłego roku cześć inwestorów zdecydowała się wycofać swoje środki z instrumentów, których cena związana jest z ceną złota. Od najgorszego momentu, kiedy to kurs instrumentu GOLD osiągnął poziom 1182.10, złoto odbiło się o około 40 dolarów. Pomimo sprzyjającej sytuacji technicznej, tj. odbicia się kursu od dolnego ramienia kanału spadkowego jak i nieudanej próby sforsowania półrocznego minimum, nieroztropne byłoby stawianie hipotezy o nadchodzącym odwróceniu trendu.

Jednym z powodów jest fakt, iż inwestorzy, który w reakcji na spadki ostatnich miesięcy pozbyli się pozycji w złocie i instrumentach z nim związanych nie powrócą do niego zbyt szybko.

Nawet jeśli niektóre z czynników ryzyka, które tradycyjnie związane są z wzrostem cen złota, takie jak: nawrót kryzysu finansowego, wzmożony strach przed inflacją, wzrost ryzyka geopolitycznego czy ekspansywna polityka monetarna banków centralnych największych światowych gospodarek ponownie się zmaterializują, to jest mało prawdopodobne, aby inwestorzy „rzucili się” na złoto. Rynki były świadkami jak na przestrzeni ubiegłego roku powyższe czynniki pojawiają się i znikają bez trwałego wpływu na ceny żółtego metalu.

Pomimo faktu, iż na trwałe odwrócenie trendu należy jeszcze pewnie poczekać, w krótkim okresie można spodziewać się, iż cześć inwestorów wykorzysta obecne odbicie do wejścia w długie pozycje, co może wywindować cenę złota nawet do poziomu 1230.

USD/TRY na historycznych szczytach

fot. mat. prasowe

USD/TRY – interwał dzienny

USD/TRY – interwał dzienny


Rząd Turcji z dniem 1 stycznia 2014 niespodziewanie podniósł podatek konsumpcyjny na tytoń, napoje alkoholowe, nowe samochody osobowe oraz telefony komórkowe. W odpowiedzi wzrosły rentowności Tureckich obligacji rządowych a giełda w Istambule odnotowała nieznaczne spadki.

Rynek oczekuje, iż podwyżka podatków skutkować będzie wzrostem inflacji o około 0.7-1 punktu procentowego. Odczyt grudniowej inflacji zaplanowany jest na piątek. Rosnące oczekiwania inflacyjne wraz z galopującą deprecjacją krajowej waluty najprawdopodobniej zmuszą Centralny Bank Republiki Turcji do podniesienia stóp procentowych. Wynika to z faktu, iż CBRT dysponuje mocno ograniczonymi rezerwami walutowymi, które mogłyby zostać użyte w celu stabilizacji kursu liry tureckiej. Potencjalna podwyżka stóp procentowych w połączeniu z zmniejszonym dochodem rozporządzalnym wynikającym z podwyżki podatków budzi obawy, że w wyniku więdnącego popytu wewnętrznego ucierpi wzrost gospodarczy.

Sytuacji nie poprawia pogorszenie się wizerunku Turcji w wyniku wyjścia na jaw afery korupcyjnej.

W nadchodzącym tygodniu warto odnotować jedynie publikację wyników sprzedaży detalicznej w listopadzie. Ekonomiści prognozują wzrost o 9.11% w ujęciu rocznym, oraz zmianę o 0.04% w porównaniu do poprzedniego miesiąca. Pomimo optymistycznych prognoz, może się okazać, iż nawet „solidny” odczyt nie zapewni wsparcia lirze tureckiej.

Patrząc od strony podażowej, nie ma powodów do radości: odczyt PMI dla Turcji za grudzień w wysokości 53.5, choć wciąż w terytorium ekspansji, oznacza spadek o 1.5 punktu w stosunku do poprzedniego miesiąca. Większość składowych indeksu odnotowała pod koniec zeszłego roku spadek.

W szczególności indeks nowych zamówień spadł poniżej poziomu 50 punktów a indeks nowych zamówień eksportowych znajduje się nieznacznie powyżej granicznych 50 punktów.

Ostatnie wydarzenia
  • Chiny Indeks PMI dla usług wg CFLP 54.6,
    poprzednio: 56

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 09:00 Indeks instytutu KOF za XII,
prognoza: 1.9; 2poprzednio: 54.4

CHF 09:30 Indeks PMI dla przemysłu za XII; prognoza 56.4; poprzednio 56.5

EUR 10:00 Podaż pieniądza M3 (r/r) za XI; prognoza 1.5%; poprzednio 1.4%

GBP 10:30 Indeks PMI dla budownictwa za XII; prognoza 62.3; poprzednio 62.6

USD 16:15 Wystąpienie publiczne członka zarządu FED (Jereny Stein)

USD 16:15 Wystąpienie szefa Fed z Filadelfii (Charles Plosser)

USD 17:00 Tygodniowa zmiana zapasów ropy poprzednio: - 4.7mln brk

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: