eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeMocny funt pomimo słabszych odczytów PMI

Mocny funt pomimo słabszych odczytów PMI

2014-01-07 12:09

Mocny funt pomimo słabszych odczytów PMI

GBP/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsze odczyty wyprzedzające PMI dla sektora usług pokazały mieszany obraz europejskich gospodarek. Z jednej strony wyraźną poprawę możemy zauważyć w Hiszpanii, skąd coraz więcej danych świadczy o przyspieszeniu gospodarki, z drugiej jednak strony dane z Włoch oraz Francji ciągle przyjmują recesyjne wartości poniżej 50 pkt.

Przeczytaj także: Seria odczytów PMI za grudzień zaważy na sentymencie

Osobno należy rozpatrywać sytuację w Niemczech, gdzie co prawda odczyt usługowego PMI okazał się poniżej oczekiwań wynosząc 53.5 pkt, jednak kluczowe wydają się tutaj dane z sektora przemysłowego, a szczególnie jego części nastawionej na eksport, która jest motorem napędowym niemieckiej gospodarki. Gorsze od oczekiwań dane poznaliśmy także z Wielkiej Brytanii, gdzie usługowy PMI wyniósł 58.8 pkt, nie doprowadziły one jednak do większego osłabienia funta. Widać, że pomimo pewnych problemów na rynku pracy sytuacja w Wielkiej Brytanii ulega systematycznej poprawie. Ostatnie odczyty nie powinny mieć większego wpływu na czwartkową decyzję Banku Anglii, który najprawdopodobniej nie wprowadzi żadnych zmian w swojej polityce monetarnej. Nie można jednak wykluczyć, że podczas konferencji po posiedzeniu Mark Cerney, może doprowadzić do osłabienia funta, jeżeli powtórzy słowa o negatywnym wpływie obecnej wyceny GBP/USD na brytyjską gospodarkę. Wczorajsze odczyty z USA, okazały się gorsze od oczekiwań, co przyczyniło się do kontynuacji korekty na amerykańskich indeksach. Nastrojów nie poprawiło finalne zatwierdzenie Janet Yallen na prezesa FED podczas wczorajszego głosowania w senacie. Obecnie najważniejsze dla dalszego ruchu S&P 500 wydają się minutki z ostatniego posiedzenia FED, a szczególnie wypowiedzi prezes Yallen oraz piątkowe dane z rynku pracy.

W dzisiejszym kalendarium uwagę należy zwrócić na dane o inflacji w Strefie Euro, która będzie kluczowym wskaźnikiem co do dalszej polityki monetarnej ECB. Niski odczyt inflacji, mógłby w tej sytuacji doprowadzić do większych spadków euro, gdyż z pewnością wzmogłoby to naciski ze strony Francji oraz Włoch na dalsze działania banku, które doprowadziłyby do głębszego osłabienia euro poprawiając zarazem konkurencyjność eksportową tych gospodarek. Jeżeli z kolei odczyt wyniósłby powyżej jednego procenta, można oczekiwać, iż stanowisko Niemiec, co do ewentualnej obniżki stopy depozytowej, pozostanie nieugięte. Istotne znaczenie podczas sesji amerykańskiej mogą mieć także dane o bilansie handlowym USA.

fot. mat. prasowe

GBP/USD – interwał dzienny

GBP/USD – interwał dzienny


Technicznie sytuacja na GBP/USD jest obecnie nierozstrzygnięta, presja na dalsze wzrosty powinna utrzymywać się dopóki kurs znajduje się powyżej okolic 1.6250. Zejście poniżej tego poziomu może sugerować głębszą korektę nawet w stronę 1.59, z kolei powrót powyżej 1.65, powinien zaowocować dalszymi wzrostami w stronę ważnych oporów w okolice 1.68.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


USD/CAD przed danymi z Kanady

fot. mat. prasowe

USD/CAD – interwał dzienny

USD/CAD – interwał dzienny


Na dzisiejsze popołudnie zaplanowane są dwa ważne odczyty makroekonomiczne z Kanady. O 14:30 poznamy dane dotyczące bilansu handlu zagranicznego w listopadzie. W zeszłym miesiącu bilans handlowy, pierwszy raz od ponad półtora roku, znalazł się ponad kreską (+75 mln CAD).

Konsensus rynkowy zakłada jednak, że był to wynik jednorazowy i bieżący odczyt wskaże deficyt rzędu 200 mln CAD. Równocześnie poznamy analogiczne dane z gospodarki amerykańskiej, które mogą wywrzeć na kwotowania pary USD/CAD większy wpływ niż odczyt z Kanady. Większe znaczenie będzie miała zaplanowana na 16:00 publikacja indeksu aktywności gospodarczej Ivey PMI za grudzień. Prognoza rynkowa zakłada odczyt na poziomie 55 pkt, czyli w pobliżu wyniku za listopad.

Chociaż zakładaliśmy, że para USD/CAD będzie jednym z większych beneficjentów ogłoszenia przez FOMC ograniczenia wartości QE, to po pierwszej fali optymizmu i wybiciu szczytów, jak na razie brakuje sił do kontynuacji marszu na północ. Kurs wybił się dołem z kanału wzrostowego, w którym poruszał się od połowy września ubiegłego roku. Dynamika ruchu wzrostowego USD/CADa osłabła i obecna konsolidacja kształtuje kolejny, (mniej stromy) kanał wzrostowy. Ważnym wsparciem dla wykresu poza dolnym ograniczeniem nowo ukształtowanego kanału, jest 23.6 proc. zniesienie Fibo, ostatniej fali wzrostowej, czyli okolice poziomu 1.06. Najbliższy opór to zaś szczyty z grudnia (1.07-1.073).

Impulsem do umocnienia się waluty amerykańskiej mogą być w tym tygodniu zaplanowane na piątek dane z rynku pracy, poprzedzające je środowe odczyt ADP oraz publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC, która może wskazać na szczegóły ogłoszonego w grudniu ograniczenia wartości programu QE3.

DAX – sentyment słabnie

fot. mat. prasowe

DE30 – interwał tygodniowy

DE30 – interwał tygodniowy


Początek tygodnia przyniósł dalsze pogorszenie nastrojów na rynkach kapitałowych. W poniedziałek niemiecki DAX zamknął sesję lekko pod kreską. Podobnie dzień zakończyły indeksy amerykańskie. Światowe indeksy nie mogą podźwignąć się po spadkach z ubiegłego czwartku. W poprawie nastrojów nie pomogły wczorajsze odczyty makroekonomiczne. Niemiecki Indeks PMI dla usług okazał się w grudniu lekko gorszy od prognoz, podobnie jak odczyt PMI dla USA. Rozczarowanie inwestorów mógł wywołać także odczyt ISM dla usług, który w grudniu spadł do 53 pkt. z 53.9 pkt w poprzednim miesiącu, podczas gdy prognozy zakładały odczyt na poziomie 54.5 pkt.

Lekko pozytywne okazały się dane o zamówieniach w przemyśle, które zgodnie z prognozą wzrosły w listopadzie o 1.8%. W górę do -0.5% z -0.9% skorygowano odczyt za poprzedni miesiąc.

Warto zwrócić uwagę na to, że o ile wcześniej gorsze dane makro z USA rozbudzały nadzieje inwestorów na kontynuację programu QE3 i dalsze pompowanie w gospodarkę dolarów, to teraz po ogłoszeniu przez FOMC stopniowego wygaszania programu, mogą one jedynie pogarszać sentyment, na amerykańskim parkiecie. Znajduje to przełożenie na pogorszenie nastrojów także na giełdach europejskich.

Wykres DE30, odzwierciedlający ceny niemieckiego DAXa od połowy 2011 roku porusza się w kanale wzrostowym. Po wyznaczeniu w grudniu historycznych szczytów (9627), kurs cofnął się do wsparcia w okolicach 9400, wyrysowanego przez szczyty z listopada. Przebicie tego poziomu może sprowadzić wykres w głębsza korektę do poziomu 9000 pkt, lub nawet do 8500, gdzie przebiega pierwsze zniesienie Fibo, długoterminowego trendu wzrostowego oraz dolne ograniczenie kanału wzrostowego.

Ostatnie wydarzenia
  • AUD Bilans handlu zagranicznego (listopad) -0.12 mld AUD, prognoza -0.3 mld AUD
  • USA Indeks ISM dla usług (grudzień): 53
    Prognoza: 54.6 pkt.
    Zamówienia w przemyśle
    Listopad: 1.8%
    Prognoza: 1.8%
  • Wielka Brytania Indeks PMI dla usług
    Grudzień: 58.8 pkt.
    Prognoza: 60.5 pkt.
  • Niemcy Inflacja konsumencka, dane wstępne za grudzień: 0.4% m/m i 1.4% r/r
    Prognoza: 0.4% m/m i 1.4% r/r

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 09:55 Niemcy: stopa bezrobocia,
prognoza 6.9%

EUR 11:00 Inflacja HICP, dane szacunkowe grudzień
Prognoza: 0.9% r/r

USD 14:30 Bilans handlu zagranicznego
Prognoza: -40.2 mld USD

CAD 14:30 Bilans handlu zagranicznego
Prognoza: -40.2 mld USD
16:00 Indeks Ivey PMI (grudzień)
Prognoza: 55 pkt

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
GPW daje pokaz słabości

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: