ECB i BoE nie zmienią swojej polityki?
2014-01-09 12:18
EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Rynki wkraczają w kluczowy okres dla EUR/USD
Minutki z ostatniego posiedzenia Komitetu Otwartego Rynku, na którym zdecydowano się na cięcie QE pokazały, iż zgoda członków FOMC, co do tego kroku była powszechna. Wspomniano również o postępującej poprawie na rynku pracy, jako decydującym czynniku, który pozwala z optymizmem patrzeć w przyszłość. Wydaje się, że pomimo wywarzonego komunikatu, dalsze cięcia programu są praktycznie przesądzone, a najbliższe możemy zobaczyć już na posiedzeniu pod koniec stycznia. Z drugiej jednak strony, widać, iż ta perspektywa nie przeraża inwestorów, którzy ciągle z optymizmem patrzą na amerykańskie giełdy i nie ruszyli gremialnie do kupowania dolara. Z wczorajszych informacji warto zwrócić uwagę na decyzję RPP o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie zgodnie z oczekiwaniami inwestorów. Warta odnotowania jest, zapowiedziana przez prezesa Belkę na marzec, rewizja dotychczasowego „forward guidance” wraz z publikacją nowej projekcji inflacji. Wydaje się, że przynajmniej do końca III kwartału stopy powinny pozostać bez zmian. Umiarkowany wpływ na rynek miały dane o sprzedaży detalicznej w Australii, które miały bardzo ograniczony wpływ na osłabiającego się w ostatnich dniach dolara australijskiego.W dzisiejszym kalendarium kluczowe znaczenie będą miały posiedzenia Europejskiego Banku Centralnego oraz Banku Anglii. W obu przypadkach uwaga inwestorów będzie się skupiać głównie na przekazie raportów oraz konferencji prasowych, gdyż żadne zmiany polityki monetarnej nie są spodziewane. ECB może zapowiedzieć, możliwość stworzenia nowego programu LTRO lub też wskazać na prawdopodobieństwo dalszej obniżki stóp procentowych, jeżeli jednak przekaz konferencji prasowej Mario Draghiego będzie mniej gołębi niż spodziewają się inwestorzy możemy oczekiwać niewielkiego umocnienia euro.
fot. mat. prasowe
EUR/USD – interwał dzienny
Technicznie sytuacja na EUR/USD nieuległa od wczoraj większym zmianom, jednak zamknięcie poniżej 50 sesyjnej średniej pozwala przypuszczać, że do końca tygodnia zobaczymy zejście do 1.3525 i dalej w stronę 1.3450. Do zanegowania tego scenariusza konieczne byłoby pokonanie linii trendu spadkowego i powrót w okolice 1.3650 o co dziś może nie być łatwo.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
GBP/CHF najwyżej od 12 miesięcy
fot. mat. prasowe
GBP/CHF – interwał dzienny
Wczoraj opisywaliśmy dynamiczne wzrosty na EUR/CHF. Wspomniana para wyhamowała, a w dalszej części dnia skorygowała część z wcześniejszego urobku, mimo pozytywnego zaskoczenia na danych z Eurolandu: sprzedaż detaliczna wzrosła w listopadzie o 1.4% m/m, podczas gdy prognoza zakładała wzrost zaledwie o 0.2%. Korzystnie wypadł także odczyt zamówień w niemieckim przemyśle, których liczba w listopadzie wzrosła o 2.1%, wobec spodziewanego wzrostu 1.1%. Wzrosty kontynuowała natomiast para GBP/CHF, co jest bezpośrednim wynikiem powrotu dobrego sentymentu wobec brytyjskiego funta i wzrostu apetytu Inwestorów na ryzyko.
W ujęciu analizy technicznej GBP/CHF, po przebiciu szczytów z połowy listopada, testuje obecnie szczyty z grudnia 2012 r. W perspektywie długoterminowej kontynuowany jest trend wzrostowy zapoczątkowany w sierpniu ubiegłego roku, wykres porusza się w ukształtowanym kanale, obecnie testując jego górne ograniczenie. Dynamika ostatnich ruchów na rynku może sprzyjać poszerzeniu kanału. Scenariusz wzrostowy wspiera układ 50 i 200 MA. Jeśli jednak opór okaże się zbyt silny, możemy spodziewać się odbicia i testowania wsparć w postaci linii 1.4921 lub niżej 23.6 proc. zniesienia Fibo (poziom 1.4772).
W dzisiejszym kalendarium na uwagę zasługuje przede wszystkim decyzja Banku Anglii ws. wysokości stóp procentowych oraz wartości programu skupu aktywów. Rynek spodziewa się, że na jednym z najbliższych posiedzeń BoE zdecyduje się na obniżenie docelowego poziomu stopy bezrobocia, przy której możliwe będzie podwyższenie stóp procentowych. Obecnie poziom ten wynosi 7%, przy ostatnim odczycie stopy bezrobocia na poziomie 7.4%. Zgodnie z wynikami ankiety agencji Reuters, zmiana wytycznych polityki monetarnej nie nastąpi jednak na najbliższym posiedzeniu.
AUD/NZD testuje dołki z połowy grudnia
fot. mat. prasowe
AUD/NZD – interwał dzienny
W ciekawej sytuacji technicznej znalazła się para dolar australijski do dolara nowozelandzkiego. Wykres AUD/NZD testował w trakcie wczorajszego dnia wsparcie wyznaczone przez dołki wybite w połowie grudnia i wieńczące półtoramiesięczną falę wyprzedaży. Przebicie tego poziomu może sprowadzić kurs w okolice 1.060, gdzie wyznaczone zostało 8-letnie minimum. Kwestią czasu może być przebicie tego poziomu i ustanowienie kolejnych historycznych dołków. Jeśli jednak wsparcie zostanie obronione, a wykres się odbije, powinien napotkać opór w okolicach linii szczytów z II połowy grudnia i stycznia, tj. przy poziomie 1.0914. Kolejne ważne opory to 50-sesyjna średnia krocząca i górne ograniczenie kanału, w którym wykres porusza się nieprzerwanie od listopada 2012 r.
Jeśli chodzi o otoczenie makro, to dolar nowozelandzki powinien korzystać w najbliższym czasie na poprawie sentymentu wobec waluty i gospodarki amerykańskiej, z którą Nowa Zelandia jest ściśle powiązana. Z kolej gospodarce australijskiej ciążyć może zastój w chińskim przemyśle, który jest głównym odbiorcą australijskich surowców. Dlatego poza odczytami z Nowej Zelandii i Australii kluczowe w kierunku jaki obierze AUD/NZD będą odczyty z gospodarki amerykańskiej i chińskiej oraz wynikające z tego ewentualne zmiany w amerykańskim programie luzowania.
Poza dzisiejszymi nocnymi danymi makro z australijskiego rynku pracy oraz danymi o inflacji w Chinach, najbliższe istotne odczyty to piątkowa publikacja danych o bilansie handlu zagranicznego państwa środka oraz oczywiście wyczekiwane przez wszystkich Inwestorów dane z amerykańskiego rynku pracy, które determinować będą kolejne decyzje FED ws. przyszłości programu QE.
Ostatnie wydarzenia
- Chiny Inflacja CPI 2.5%, prognoza 2.7%
-
Australia Nowe domy oddane do użytku -1.5%
Prognoza na listopad: 1%
Sprzedaż detaliczna 0.7%
Prognoza na listopad: 0.3% -
USA Raport ADP
Grudzień: 238 tys.
Prognoza: 199 tys.
Niemcy Niemcy: Zamówienia w przemyśle
Listopad: 2.1% m/m
Prognoza: 1.2% m/m -
Strefa Euro Sprzedaż detaliczna
Listopad: 1.4% m/m
Prognoza: 0.2% m/m -
Polska Decyzja ws. stóp procentowych
2.5%, bez zmian, zgodnie z prognozą
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 12:00 Niemcy: Produkcja przemysłowa
Prognoza 1.6% m/m
GBP 13:00 Decyzja ws. stóp procentowych
EUR 13:45 Decyzja ECB ws. stóp procentowych
14:30 Konferencja po posiedzeniu ECB
USA 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Prognoza: 335 tys.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Kamil Maliszewski, Dominik Murlak / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)