eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweDebiuty giełdowe w Europie w IV kw. 2013 r.

Debiuty giełdowe w Europie w IV kw. 2013 r.

2014-01-10 11:28

Debiuty giełdowe w Europie w IV kw. 2013 r.

Debiuty giełdowe w Europie w IV kw. 2013 r. © mindscanner - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (6)

Silne ożywienie na rynku IPO w Europie. Wzrost aktywności odczuwalny również w Warszawie, jednak głównie za sprawą ofert prywatyzacyjnych PKP Cargo i Energi. Trudniejsza sytuacja emitentów na GPW ze względu na zmiany w OFE.

Przeczytaj także: IPO w Europie: spadek aktywności w III kwartale 2024 roku

Jak wynika z najnowszego kwartalnego raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC, w czwartym kwartale 2013 roku na rynkach europejskich odnotowano 105 IPO o łącznej wartości 14,7 mld euro, co stanowi poziom blisko dwukrotnie wyższy niż w analogicznym okresie 2012 roku. Były to jednocześnie najlepsze trzy miesiące na rynku pierwotnym w Europie od czwartego kwartału 2011 roku.

Dzięki tak dobrym wynikom odnotowanym w ostatnich miesiącach, w całym 2013 roku łączna wartość ofert w Europie była aż o 141% wyższa niż w roku 2012 (278 ofert o łącznej wartości 26,3 mld euro w 2013 r. wobec 288 ofert o łącznej wartości 10,9 mld euro w roku poprzednim).

fot. mat. prasowe

Europa razem – liczba i wartość IPO w ujęciu rocznym

Wartość środków pozyskanych w drodze IPO na rynkach europejskich w roku 2013 wyniosła 26 mld euro, co jest wartością ponad dwukrotnie większą niż w 2012 r.


W okresie od października do grudnia minionego roku po raz kolejny dominowała giełda londyńska – odnotowano tam 41 IPO o łącznej wartości 8,6 mld euro, co stanowiło ponad połowę łącznej wartości wszystkich ofert w Europie w tym okresie. Pozostałe giełdy charakteryzujące się dużą aktywnością to NYSE Euronext (11 ofert o łącznej wartości 2,0 mld euro), Warszawa (13 ofert o łącznej wartości 1,0 mld euro) oraz Borsa Italiana (9 IPO o łącznej wartości 0,9 mld euro).

fot. mat. prasowe

Europa razem – liczba i wartość IPO w ujęciu kwartalnym

Łączna wartość ofert w Europie w ostatnim kwartale 2013 r. przekroczyła 14,7 mld euro, znacznie przewyższając łączną wartość IPO z analogicznego okresu 2012 r. (7,6 mld euro).


Największymi IPO w czwartym kwartale 2013 roku były przeprowadzone na giełdzie w Londynie oferty spółek: Royal Mail (2 mld euro), Merlin Entertainments (1,1 mld euro) oraz Riverstone Energy (0,9 mld euro). Jednocześnie pięć z dziesięciu największych IPO w Europie dotyczyło ofert spółek portfelowych funduszy private equity.

Najaktywniejszymi sektorami pod względem łącznej wartości IPO okazały się produkty i usługi przemysłowe (20 ofert o łącznej wartości 4,0 mld euro), działalność inwestycyjna (11 IPO o łącznej wartości 2,4 mld euro) oraz sektor bankowy (3 IPO o łącznej wartości 1,7 mld euro).

W czwartym kwartale 2013 roku giełda w Warszawie z 13 IPO (7 na rynku głównym i 6 na NewConnect) była drugim rynkiem w Europie pod względem liczby debiutów. Łączna wartość IPO wyniosła 1,0 mld euro, co plasuje polską giełdę na trzecim miejscu wśród wszystkich rynków europejskich. Największym IPO w Warszawie i jednocześnie dziewiątym największym w całej Europie była oferta spółki Energa o wartości 0,5 mld euro. Na drugim i trzecim miejscu uplasowały się IPO spółek PKP Cargo (0,3 mld euro) i Newag (0,1 mld euro). Średnia wartość oferty na rynku polskim wyniosła 78 mln euro.

Na rynku alternatywnym NewConnect największymi ofertami okazały się IPO spółek Milestone Medical (2,2 mln euro), Certus Capital (0,3 mln euro) oraz Produkty Klasztorne (0,2 mln euro).

fot. mat. prasowe

Wartość IPO w podziale na giełdy w IV kw. 2013 r.

Londyn zachował pozycję lidera pod względem łącznej wartości ofert


Filip Gorczyca, starszy menedżer w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, w następujący sposób skomentował wyniki i perspektywy rynku pierwotnego w Warszawie:

„Obserwowane w ostatnich miesiącach ożywienie na rynku pierwotnym w Warszawie postępuje znacznie wolniej niż na wielu innych rynkach, m.in. w Londynie, gdzie liczba i wartość IPO osiągają najwyższe poziomy od 2007 roku, czyli od czasów sprzed początku kryzysu. Ponadto korzystną dynamikę na GPW zawdzięczamy głównie dwóm dużym ofertom prywatyzacyjnym – PKP Cargo oraz Energi. Słabsza pozycja warszawskiej giełdy wynika głównie z zawirowań związanych ze zmianami w systemie emerytalnym i towarzyszącymi temu obawami inwestorów o aktywa znajdujące się w OFE. Zmiany te są zdecydowanie najbardziej negatywnym wydarzeniem ostatniego roku i kładą się cieniem na perspektywach rynku pierwotnego również w nadchodzących miesiącach. OFE były wszak dotychczas jednym z filarów polskiego rynku kapitałowego i stanowiły najbardziej stabilną grupę inwestorów na rynku pierwotnym".

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: