Bez zaskoczeń po wczorajszych publikacjach danych makroekonomicznych
2014-01-10 13:02
WIG20 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: FED bez zaskoczeń
Dziś ADP i protokół z posiedzenia FedPrzed nami najważniejsze w styczniu dane. Konsensus to wzrost zatrudnienia o 196 tys. Dane opublikowane do tej pory wskazują na odczyt wyraźnie powyżej 200 tys. Jedyne „ale” to dane o nowych bezrobotnych, gdzie mamy spory wzrost, jednak trzeba pamiętać, iż mieliśmy tam sporo zakłóceń. Ważne jest to, iż obecnie odczyty ustabilizowały się w okolicach 330 tys., a przy takim poziomie oczekiwalibyśmy wzrostu zatrudnienia o ok. 200 tys.
Inne wskaźniki przyjęły bardzo mocne wartości. ADP pokazał wzrost zatrudnienia w sektorze prywatnym o 238 tys. Co jednak jeszcze bardziej istotne, według badania wzrost zatrudnienia 3 miesiąc z rzędu przekroczył 200 tys., a ostatnią taką sytuację mieliśmy w lutym 2012. Indeksy ISM na poziomie ogólnym były mieszane – indeks dla usług nieco rozczarował. Jednak ich komponenty zatrudnienia były mocniejsze niż przed miesiącem i łącznie najmocniejsze od maja 2011. Wreszcie teoretycznie najmniej istotny raport Challengera, czyli planowane zwolnienia. W grudniu było to tylko 30 tys., a tak dobrego odczytu nie mieliśmy od czerwca 2000 roku.
Tym samym niemal wszystko przemawia za mocnym rządowym raportem, naszym zdaniem należy oczekiwać wzrostu zatrudnienia o 215-225 tys. Dodamy jednak, iż raport jest jedynie badaniem statystycznym z bardzo dużym błędem, także należy mieć to na uwadze.
Warto zwrócić uwagę również na fakt, gdzie są faktyczne oczekiwania rynku. Wczorajsze badanie amerykańskich traderów przez Bloomberga pokazało oczekiwania na poziomie przynajmniej +225 tys. W mediach mnoży się od opinii o „najmocniejszym raporcie od recesji”. Do tego w ostatnich dniach mocno rosną stawki kontraktów na stopę procentową w dolarze, głównie na 2015 rok, kiedy rynek coraz agresywniej dyskontuje podwyżki stóp. Z drugiej strony dolar nie zyskiwał ostatnio specjalnie. Dlatego dzisiejszy raport jest tak ważny. Dobry odczyt nie będzie zaskoczeniem, ale powinien umożliwić realizację potencjału dolara do umocnienia. Z kolei rozczarowanie, wobec jednomyślności rynku co do perspektyw na dobry odczyt, musiałoby uruchomić lawinę wyprzedaży amerykańskiej waluty.
Payrolls także z Kanady
W tym samym czasie opublikowane zostaną dane z kanadyjskiego rynku pracy. Konsensus zakłada wzrost zatrudnienia o 14 tys. i utrzymanie się stopy bezrobocia na poziomie 6,8%. To bardzo istotne dane dla dolara kanadyjskiego, który wczoraj był najsłabszy względem USD do ponad 4 lat! O ile w USA oczekuje się stopniowego odchodzenia od luzowania, wobec Banku Kanady oczekiwania są dokładnie odwrotnie. Zatem po 14:30 na USD/CAD będzie szczególnie ciekawie.
Na wykresach:
fot. mat. prasowe
WIG20, D1 – Kontrakt terminowy na indeks blue chipów pokonuje kluczowe wsparcie na 2354 pkt. tym samym otwierając drogę do dalszych spadków. Jeżeli notowania pokonają 2330 pkt., gdzie również jest niewielkie wsparcie, to WIG20 może spaść w okolice 2887/72 pkt. W tych okolicach znajduje się luka hossy, która powstała we wrześniu 2013 r. Scenariusz spadkowy może zostać zanegowany jedynie w przypadku wyjścia nad linię trendu spadkowego.
fot. mat. prasowe
Złoto, D1 – Notowania złota utrzymują się w kanale spadkowym od kilku miesięcy. Obecnie zbliżamy się do górnego ograniczenia kanału, który powinien być silnym oporem. Dopóki kanał spadkowy obowiązuje, to cały czas należy oczekiwać dalszych zniżek potencjalnie do okolic 1180 USD. Jeśli kanał zostanie pokonany wraz z ostatnimi lokalnymi szczytami to rynek może wykonać korektę do okolic 1267 USD.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Przemysław Kwiecień / X-Trade Brokers DM S.A.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)