eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKDPW w 2013 roku

KDPW w 2013 roku

2014-01-13 10:36

Przeczytaj także: KDPW ma 19 lat


KDPW_CCP

28 czerwca 2013 r. izba rozliczeniowa KDPW_CCP złożyła w Komisji Nadzoru Finansowego wniosek o autoryzację izby zgodnie z europejskim rozporządzeniem EMIR, które określa m.in. jednolite wymogi dotyczące funkcjonowania izb rozliczeniowych w Unii Europejskiej. Uzyskanie autoryzacji potwierdzi gotowość do świadczenia przez KDPW_CCP usług zgodnych z unijnymi standardami na terenie całej UE, a podmiotom zobowiązanym do rozliczania określonych klas instrumentów pochodnych OTC na wywiązanie się z tego obowiązku.

- 4 listopada ub. r. KDPW_CCP otrzymała od Komisji Nadzoru Finansowego informację, że wniosek o autoryzację izby zgodnie z wymogami unijnego rozporządzenia EMIR został uznany w tym dniu za kompletny. Do dnia 4 maja 2014 roku izba powinna otrzymać decyzję nadzoru w tej sprawie – powiedziała Prezes izby Iwona Sroka.

Zgodnie z procedurą przewidzianą w rozporządzeniu EMIR wniosek KDPW_CCP będzie podlegał szczegółowej weryfikacji zgodnie z następującym harmonogramem:
  • W ciągu 4 miesięcy (liczonych od 4 listopada 2013) lokalny organ nadzoru, do którego skierowany został wniosek (KNF), dokona oceny ryzyka KDPW_CCP i przedstawi stosowny raport Kolegium powołanemu w celu oceny ryzyka w odniesieniu do izby. [04.03.2014]
  • Po otrzymaniu raportu Kolegium ma 30 dni kalendarzowych na wydanie opinii, czy KDPW_CCP spełnia wymogi określone dla izb rozliczeniowych CCP zapisane w rozporządzeniu EMIR. [03.04.2014]
  • Zgodnie z zapisami rozporządzenia EMIR lokalny organ nadzoru (KNF dla KDPW_CCP) ma 6 miesięcy od dnia stwierdzenia kompletności wniosku na dokonanie oceny izby i stwierdzenie, czy przyznaje autoryzację czy też jej odmawia. [04.05.2014]

- Do najważniejszych zmian przygotowujących do autoryzacji, jakich dokonaliśmy w izbie, ale także w jej otoczeniu prawnym, należały nasze zabiegi zmierzające do wprowadzenia do polskiego porządku prawnego mechanizmu nowacji, podniesienie kapitałów własnych KDPW_CCP, adekwatnych do wielkości obsługiwanych rynków, zmiana kolejności wykorzystania zasobów w systemie gwarantowania rozliczeń oraz utworzenie Komitetu ds. Ryzyka – powiedziała Prezes KDPW_CCP Iwona Sroka.

2 stycznia 2013 r. wszedł w życie Regulamin rozliczeń transakcji (obrót niezorganizowany) i tym samym nastąpiło uruchomienie usługi gwarantowania i rozliczania derywatów z rynku OTC i transakcji repo. Już 19 lutego izba pozyskała pierwszego uczestnika w obszarze OTC, którym został Raiffeisen Bank Polska S.A.

W dniu 12 czerwca 2013 r. Rada Nadzorcza KDPW_CCP powołała Komitet ds. Ryzyka. Pełni on funkcję opiniodawczą i doradczą w zakresie wszelkich spraw, które mogą wpłynąć na zarządzanie ryzykiem, w szczególności znaczącej zmiany modelu ryzyka, procedury na wypadek niewykonania zobowiązania przez uczestnika rozliczającego, kryteriów uzyskania statusu uczestnika rozliczającego, rozliczania nowych klas instrumentów pochodnych lub outsourcingu. Jego powołanie było niezbędne w celu złożenia wniosku o autoryzację KDPW_CCP. W skład Komitetu do Spraw Ryzyka weszli: niezależni członkowie Rady Nadzorczej KDPW_CCP oraz przedstawiciele organizacji zrzeszających różne kategorie interesariuszy izby, takich jak m.in. banki, domy maklerskie, emitentów, inwestorów.

KDPW_CCP objęła rozliczeniami i gwarantowaniem rozliczeń nowe instrumenty, wprowadzone do obrotu na GPW 18 października ub. r.: kontrakty terminowe na stawki referencyjne WIBOR oraz kontrakty terminowe na obligacje skarbowe. W ramach rozliczeń KDPW_CCP m.in. rejestruje zawarte transakcje oraz inne operacje w kontraktach terminowych, wylicza stan zobowiązań i należności z tytułu bieżących rozliczeń rynkowych i ostatecznego rozliczenia kontraktów terminowych. - W celu zwiększenia konkurencyjności rynku terminowego w Polsce podjęliśmy decyzję o czasowym zwolnieniu z opłat za rejestrację transakcji w kontraktach terminowych wprowadzanych do obrotu 18 października 2013 r., a także za transfer pozycji w tych kontraktach. Zwolnienie z opłat będzie obowiązywało do 18 października 2014 r. – powiedziała Iwona Sroka.

Przeczytaj także: KDPW podsumowuje 2014 rok KDPW podsumowuje 2014 rok

poprzednia  

1 2 3

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: