eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePKO BP czy Pekao SA? Gdzie po Mieszkanie dla Młodych?

PKO BP czy Pekao SA? Gdzie po Mieszkanie dla Młodych?

2014-01-17 12:23

PKO BP czy Pekao SA? Gdzie po Mieszkanie dla Młodych?

Mieszkanie dla Młodych w PKO BP czy Pekao SA? © Africa Studio - Fotolia.com

Pierwsza umowa kredytowa z dopłatą Mieszkanie dla Młodych została podpisana tuż po Nowym Roku. W kolejce są już następni zainteresowani, którzy właśnie gromadzą dokumenty. Będą oni mogli skorzystać z oferty dwóch banków, które dotychczas przystąpiły do programu: PKO Bank Polski oraz Pekao SA. Eksperci porównywarki finansowej Comperia.pl sprawdzają, na jakich warunkach w wymienionych instytucjach można skorzystać z programu MDM.

Przeczytaj także: Mieszkanie dla młodych w Pekao i PKO BP

Banki, aby mieć możliwość udzielania kredytów z opcją dofinansowania Mieszkanie dla Młodych, muszą podpisać umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Do tej pory zrobiły to tylko PKO BP i Pekao SA. W obu tych bankach obowiązują ogólne zasady przydzielania kredytu hipotecznego w ramach programu MdM, które zostały określone w ustawie z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi.

– Warto przypomnieć, że zgodnie z zasadami programu możliwe jest uzyskanie dofinansowania na zakup mieszkania lub domu z rynku pierwotnego. Otrzymać można 10 lub 15 proc. wkładu własnego, a o dopłatę mogę się starać osoby, które nie ukończyły 35 roku życia – mówi Żaneta Pilarska, analityk porównywarki finansowej Comperia.pl – Mieszkania muszą również spełniać wymagania metrażowe – ich powierzchnia nie może przekraczać 75 m2, natomiast w przypadku domu granica maksymalna to 100 m2. Warto jednak pamiętać, że dla rodzin z co najmniej trójką dzieci limity te są wyższe o 10 proc.

Bez prowizji, ale z ubezpieczeniem w PKO BP

PKO BP oferuje swoim klientom kredyt z dofinansowaniem bez prowizji. Warunkiem jest jednak skorzystanie z 4-letniego ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji, które wynosi 3,25 proc. wartości kredytu. Jeżeli klient nie zechce wykupić ubezpieczenia, prowizja wyniesie 2 proc. Co istotne, bank nie pobiera opłat za wcześniejszą, częściową spłatę kredytu, gdy środki pochodzą z dodatkowego wsparcia finansowego udzielonego w ramach programu MdM.

W przypadku kredytów hipotecznych z dofinansowaniem z programu, wysokość marży w pierwszym roku spłaty wynosić będzie 1,20 proc. W pozostałych latach marża kształtować się będzie na poziomie 1,45 proc. Jeśli klient zdecyduje się na wariant bez ubezpieczenia, z 2 proc. prowizją, marża kredytu będzie wynosić 1,64 proc.

– W PKO BP, podobnie jak w Pekao SA, kredyt zostanie udzielony wyłącznie w złotówkach, zarówno w ratach malejących, jak i równych – mówi Żaneta Pilarska – Trzeba jednak zaznaczyć, że maksymalny okres kredytowania w PKO BP to 35 lat, natomiast w Pekao SA - 30. W obu bankach kredyt mieszkaniowy w ramach MdM jest udzielany na przynajmniej 15 lat. Dodatkowo, PKO BP daje swoim klientom możliwość bilansowania kredytu oszczędnościami gromadzonymi na rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowym. Pozwala to obniżyć płacone odsetki. Z opcji tej można korzystać w okresach trzyletnich.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Mieszkanie dla Młodych w PKO BP czy Pekao SA?

PKO BP oferuje swoim klientom kredyt z dofinansowaniem bez prowizji. Warunkiem jest jednak skorzystanie z 4-letniego ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji, które wynosi 3,25 proc. wartości kredytu.


W Pekao SA wyższa zdolność kredytowa

Bank Pekao SA wraz z przystąpieniem do programu MdM przygotował specjalną ofertę kredytów hipotecznych, w ramach której m.in. oferuje klientom preferencyjne warunki przy wyliczaniu zdolności kredytowej. Ubezpieczenie niskiego wkładu własnego utrzymane jest na relatywnie wysokim poziomie. W tabeli opłat i prowizji wyczytać możemy, że marża wynosi 1,99 proc., natomiast w przypadku, gdy relacja kredytu do wartości zabezpieczenia jest wyższa niż 90 proc., marża wynosić będzie o 0,25 proc. więcej. Natomiast prowizja, rozumiana jako opłata przygotowawcza i koszty zawarcia umowy, wynosi 1,99 proc.

Minusem oferty jest konieczność wykupienia ubezpieczenia na życie w przypadku singli. Dodatkowo, aby można było skorzystać z MdM w Pekao SA, należy założyć rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy, zadeklarować systematyczne wpływy wynagrodzenia oraz skorzystać z karty kredytowej banku.

– Wybór odpowiedniej instytucji, która udzieli finansowania to poważna decyzja, bo zobowiązuje nas na kilkanaście lat – podsumowuje Mikołaj Fidziński. – Dlatego powinniśmy bardzo dokładnie zapoznać się z warunkami podpisania umowy. Natomiast jeżeli jesteśmy związani z jakimś bankiem, któremu ufamy, a do tej pory nie jest on członkiem programu, warto upewnić się kiedy instytucja ma zamiar oferować klientom kredyty z dofinansowaniem MDM.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • umowa podpisana

    jaszczur6 / 2014-01-17 15:04:07

    dobrze, że PKO BP przystąpiło do mdm, umowa już z pbg erigo podpisana, więc już niedługo wprowadzka :) odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: