Mieszkanie dla Młodych w kolejnych bankach
2014-01-17 12:47
Mieszkanie dla Młodych w kolejnych bankach © contrastwerkstatt - Fotolia.com
Przeczytaj także: PKO BP czy Pekao SA? Gdzie po Mieszkanie dla Młodych?
Klienci mogą składać wnioski kredytowe objęte dofinansowaniem programu „MdM” od 1 stycznia 2014 r. Do tej pory umowę o współpracy z BGK podpisały dwa banki – Bank PKO BP oraz Pekao SA. Wczoraj została podpisana kolejna umowa z Getin Noble Bankiem SA. Od dzisiaj zwiększyła się dostępność oferty o kolejne banki, które będą udzielać kredytów hipotecznych na zakup mieszkania z dofinansowaniem budżetu państwa. Są to Alior Bank S.A., BOŚ Bank S.A. oraz dwa banki zrzeszające banki spółdzielcze - Bank BPS S.A. i SGB Bank S.A.Docelowo program będzie dostępny w większości banków na obszarze całego kraju. Program jest realizowany na podstawie ustawy z dnia 27 września 2013 roku o pomocy państwa w nabyciu własnego mieszkania przez młodych ludzi. Ustawa ta weszła w życie 23 listopada 2013r.
– Bank Gospodarstwa Krajowego realizuje założenia ustawodawcy i sprawnie wdraża na rynek rządowy program „Mieszkanie dla młodych”, nawiązując współpracę z kolejnymi bankami. Program działa dopiero od dwóch tygodni, ale z optymizmem patrzymy w przyszłość. Wkrótce następne banki wprowadzą do swojej oferty kredyty hipoteczne z dofinansowaniem budżetu państwa - powiedział Dariusz Kacprzyk, Prezes Zarządu Banku Gospodarstwa Krajowego. Dostęp do mieszkań jest dla nas ważnym obszarem i mamy na tym polu wieloletnie doświadczenie. Obok programu MdM realizujemy na rynku mieszkaniowym inne programy, wspieramy budownictwo społeczne i spółdzielcze, współpracujemy z gminami w całej Polsce przy tworzeniu lokali socjalnych i komunalnych oraz stworzyliśmy zupełnie nową inicjatywę inwestycyjną - Fundusz Mieszkań na Wynajem – dodał Prezes Kacprzyk.
Pomoc w ramach programu „Mieszkanie dla młodych” polega na sfinansowaniu części wkładu własnego i spłacie części kredytu na zakup własnego „M” ze środków budżetu państwa za pośrednictwem BGK i banków udzielających kredytów hipotecznych.
fot. mat. prasowe
Program „Mieszkanie dla młodych” – podstawowe informacje
Przedmiotem transakcji może być zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego wyłącznie na rynku pierwotnym, służącego zaspokojeniu własnych potrzeb. Dofinansowanie wkładu własnego może zostać udzielone, jeżeli powierzchnia użytkowa mieszkania nie przekracza 75 m² dla lokalu mieszkalnego i 100 m² dla domu jednorodzinnego. W przypadku osób wychowujących przynajmniej troje dzieci powierzchnia ta wzrasta odpowiednio do 85 m² i 110 m². Dofinansowanie jest stałe i naliczane (w dacie złożenia wniosku) do powierzchni użytkowej mieszkania – jednak nie więcej niż do 50 m2.
Cena nieruchomości nie może przekroczyć wartości limitu określonego w ustawie (110% „średniego wskaźnika wojewody”). Bank Gospodarstwa Krajowego na bieżąco publikuje informacje o maksymalnej wartości 1m² dla konkretnego regionu oraz wskaźniki przyjęte do obliczenia kwoty dofinansowania.
fot. mat. prasowe
Wysokość wsparcia dedykowanego z budżetu państwa w I kwartale 2014 roku
Beneficjentami programu mogą być małżonkowie, osoby samotnie wychowujące dzieci, bądź osoby samotne, przy czym ważne jest zachowanie kryterium wieku do 35 lat (w przypadku małżonków – przez jednego z nich). Dofinansowanie wynosi odpowiednio 10% wkładu własnego dla małżeństw bezdzietnych i osób samotnych, 15% dla małżeństw z dziećmi i osób samotnie wychowujących dzieci oraz dodatkowe dofinansowanie – 5% z tytułu urodzenia trzeciego lub kolejnego dziecka.
Realizację programu przewidziano na pięć lat – od 2014 do 2018 roku. Potencjalnie program wygeneruje około 30 mld zł możliwych inwestycji, przy maksymalnej łącznej kwocie dofinansowania na poziomie 3,5 mld zł. Banki skredytują w ramach MdM zakup ok. 25 tys. mieszkań rocznie.
Bank Gospodarstwa Krajowego jest instytucją odpowiedzialną za wypłaty wsparcia dla nabywców nieruchomości. Realizuje swą funkcję, na bieżąco współpracując z bankami udzielającymi kredytów hipotecznych. Ważną rolą BGK jest prowadzenie ewidencji nabywców ubiegających się o dofinansowanie, przekazywanie środków budżetowych do banków i wreszcie kontrola prawidłowości wykorzystania finansowego wsparcia.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)