Inflacja zgodna z oczekiwaniami
2014-01-17 11:36
US.500 © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Na rynkach finansowych zaczyna się sezon wyników
Inflacja HICP w ujęciu miesięcznym wyniosła w grudniu w strefie euro 0,3%, a w ujęciu rocznym 0,8%. Odczyt ten był zgodny z oczekiwaniami, ale niższy od poprzedniego, który wynosił 0,9%.Tymczasem w USA inflacja konsumencka wyniosła w relacji miesięcznej 0,3%, a w relacji rocznej 1,5% wobec 1,2% miesiąc wcześniej.
Natomiast inflacja bazowa w Polsce ukształtowała się na poziomie 1% przy oczekiwaniach rynku oraz poprzednim odczycie wynoszącym 1,1%. Dane te miały marginalny wpływ na rynek, który wczoraj miał mało pretekstów do utworzenia większych ruchów trendowych.
EBC zaniepokojone wzrostem stawek na rynku pieniężnym
Pretekst może przyjść już niedługo ze strony EBC. Temat znaczącego wzrostu stawek LIBORu w EUR oraz EURIBORU był już poruszany na ostatniej konferencji Mario Draghiego, ale nie poznaliśmy żadnych szczegółów dotyczących możliwej interwencji banku. Wczoraj z kolei poznaliśmy wypowiedź Benoit Coeure z EBC, który zaznaczył, że bank monitoruje to, co się dzieje na rynku pieniężnym oraz jest zaniepokojony tak znaczącym wzrostem stawek dla krótkoterminowych pożyczek (LIBOR w EUR wzrósł od połowy listopada z 0,1% do 0,21%).
Stress testy, które w tym roku ma przeprowadzić EBC, zanim przejmie nadzór na ok. 130 bankami strefy, cały czas mają wpływ na rynki. Na rynek trafiła informacja, iż EBC będzie wymagał, aby w testach wskaźnik kapitałów własnych do aktywów utrzymany był na poziomie minimum 6%. To więcej niż w testach przeprowadzanych w USA, czy Wielkiej Brytanii (5%). Choć spekulowało się, że poziom ten będzie jeszcze wyższy, na rynku mówi się, iż niekorzystny scenariusz makroekonomiczny, który będzie symulowany w teście, będzie bardzo dotkliwy.
Efektem tych obaw jest ograniczanie przez banki dźwigni finansowej, co pośrednio wpływa na zmniejszenie płynności na rynku (131 mld euro dziennie – najniżej od 2011 roku), wzrost rynkowych stóp oraz relatywnie mocne euro. Dlatego uzyskanie jasności w tej kwestii może być katalizatorem, który pozwoli uruchomić potencjał spadkowy euro.
Na wykresach:
fot. mat. prasowe
US.500 (S&P500 futures), D1 – notowania kontraktu na indeks S&P500 łamią schemat.
Wcześniej dwukrotnie rynek rysował takie same struktury, po których następowała dynamiczna zwyżka. Obecnie rynek nie ma siły na pokonanie poprzednich oporów i jeśli nie uda się zamknąć dziś powyżej 1843 pkt., to wzrośnie presja podażowa.
Wtedy też najbliższym celem powinny być okolice 1812 pkt., a po pokonaniu i tego wsparcia rynek mógłby zmierzać do dolnego ograniczenia w zarysowanym kanale trendowym.
Oporem pozostaje linia wyrysowana po szczytach oraz górne ograniczenie wspomnianego kanału.
fot. mat. prasowe
OIL (Ropa Brent), W1 – Notowania baryłki ropy typu Brent docierają do długoterminowego miejsca wsparcia.
Jest ono wyznaczone przez linię poprowadzoną po minimach, która może być także uznana za dolne ograniczenie w formacji trójkąta.
Linia ta była już raz testowana i to właśnie od niej rozpoczął się 10 dolarowy ruch wzrostowy.
Jeśli zostanie ona pokonana, to najbliższym celem powinien być dołek przy 103 USD za baryłkę. Natomiast jej obrona sugerowałaby możliwość wystąpienia zwyżki do 108 lub nawet 112 USD za baryłkę.
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)