eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweInwestowanie pieniędzy: perspektywy 2014

Inwestowanie pieniędzy: perspektywy 2014

2014-01-23 09:46

Inwestowanie pieniędzy: perspektywy 2014

Inwestowanie pieniędzy: perspektywy 2014 © Sergey Nivens - Fotolia.com

20 stycznia br. w warszawskim hotelu Bristol odbyła się konferencja zorganizowana przez Fidelity Worldwide Investment, na którym obecni byli przedstawiciele wiodących Towarzystw Funduszy Inwestycyjnych, Banków i Ubezpieczycieli na Życie w Polsce. Podczas konferencji Jeff Hochman, Director of Technical Strategy, Katarzyna Kiladis, Investment Director oraz Dominik Bekkewold, Senior Sales Manager przedstawili perspektywy inwestycyjne na 2014 rok. Podczas spotkania zaprezentowany został również wydawany cyklicznie „Fidelity Outlook 2014” przedstawiający najważniejsze kierunki inwestycyjne na najbliższy rok. Najważniejsze wnioski przedstawione zostały poniżej.

Przeczytaj także: Rynek kapitałowy 2012

Według przeprowadzonych analiz, w 2014 roku globalne rynki rozwinięte pozostaną w ścisłym związku z tempem zrównoważonego postępu gospodarczego w USA. Nie bez przypadku. Amerykańska gospodarka jest właśnie w najlepszej kondycji od 20 lat. Wynik ten został osiągnięty szczególnie dzięki wyraźnej poprawie czynników strukturalnych, które widoczne są w deficytach bliźniaczych. Przykładowo, w 2009 roku deficyt fiskalny USA stanowił równowartość 10 proc. tamtejszego PKB, analitycy przewidują, że do 2015 roku deficyt ten spadnie aż do 3 proc. PKB. Spadek ten pozwoli amerykanom ustabilizować zadłużenie. Co warte podkreślenia, znaczącej poprawie uległ bilans handlowy USA. Tutaj główną przyczyną - o charakterze strukturalnym - jest też energia z łupków. Wzrosty na rynku amerykańskim sprawiły, że inwestorzy pozostaną pozytywnie nastawieni do rynków akcji.

Istotne z punktu widzenia inwestorów może być to, że w 2014 roku wyraźnego znaczenia nabiorą spółki hojnie dzielące się zyskiem i oferujące atrakcyjną stopę wzrostu dywidendy, a rynki akcji będą z kolei rosły szybciej niż dochody przedsiębiorstw. W konsekwencji tych zdarzeń, rynkowe wyceny poszybują w górę szybciej, co może przynieść zagrożenie w postaci przeszacowania akcji i ewentualnych korekt. Inwestorzy mogą zmierzyć się też w nadchodzącym roku z wyzwaniem, jakim jest identyfikacja tych spółek, które potencjalnie oferują ponadprzeciętne tempo wzrostu zysków. Tutaj analitycy sugerują analizę metodą bottom-up.

fot. Sergey Nivens - Fotolia.com

Inwestowanie pieniędzy: perspektywy 2014

Istotne z punktu widzenia inwestorów może być to, że w 2014 roku wyraźnego znaczenia nabiorą spółki hojnie dzielące się zyskiem i oferujące atrakcyjną stopę wzrostu dywidendy, a rynki akcji będą z kolei rosły szybciej niż dochody przedsiębiorstw.


Europa trochę wolniej, ale cały czas w górę

Oznaki powrotu koniunktury widoczne w Europie są efektem odreagowania po osiągnięciu ekstremalnie niskich poziomów wzrostu. W związku z tym, że spółki w Europie w dalszym ciągu mają niewielkie zapasy, jakakolwiek zmiana po stronie popytu natychmiast znajduje odzwierciedlenie w produkcji przemysłowej i tempie gospodarki. Nie należy jednak mylić niewielkiej cyklicznej poprawy ze strukturalnym powrotem do koniunktury, ponieważ do tego wciąż brakuje uwarunkowań. Proces strukturalnego dostosowania może utrzymać się przez najbliższe dwa, trzy lata.

Jak wynika z najnowszego „Fidelity Outlook 2014” bieżący rok nie będzie dla Europy rokiem osiągnięcia zerowej stopy inflacji. Nominalny wzrost gospodarczy powinien oscylować wokół 1 proc. Niemniej należy pamiętać o 10-letnich obligacjach skarbowych, które np. we Włoszech mają rentowność ok. 4,1 proc. To sprawia, że problem długu de facto może ulec pogarszaniu. Gospodarki krajowe muszą zatem wypracować nadwyżkę pierwotną, co i tak jedynie zrównoważy efekty kumulowania odsetek. Taki stan rzeczy nie ułatwia Europie wyjścia ze spirali długu.

Mimo wszystko analitycy Fidelity widzą optymistycznie ten rejon świata, ale podkreślają, że w dłuższej perspektywie nie należy się spodziewać pewnej formy konwersji lub restrukturyzacji zadłużenia. Nie można jednak zapomnieć o niedokapitalizowanym systemie bankowym i jego znaczącej ekspozycji na ryzyko związane z zadłużeniem peryferii strefy euro. Przeprowadzone analizy wykazują, że nastąpiła polaryzacja współczynników kapitału podstawowego wśród topowych banków europejskich. Te silne stały się jeszcze silniejsze, a słabe – jeszcze słabsze. Wyceny w dalszym ciągu są atrakcyjne, a połowa spółek notowanych na parkietach Europy oferuje stopę dywidendy powyżej rentowności obligacji korporacyjnych, które aktualnie są niemal najniższe w historii.

Rynek surowcowy

Analitycy w najnowszym „Fidelity Outlook 2014” nie przeszli obojętnie wobec faktu, iż ostatnia dekada należała do krajów surowcowych. Mowa tu przede wszystkim o wydobyciu metali, a także produkcji stali. Zawracają oni też uwagę, iż w tym samym czasie niedoszacowane pozostały wartości niematerialne. Wg. Fidelity tendencja ta zaczyna się odwracać. Największe wzrosty odnotować mogą spółki posiadające własność intelektualną w sektorach technologii, opieki zdrowotnej i usług finansowych, które stanowić będą motor napędowy rynków akcji.

Co więcej, utrzymujące się na niskim poziomie stopy procentowe powinny wzrosnąć nieznacznie, a spready obligacji korporacyjnych w dalszym ciągu mogą stanowić atrakcyjną wartość. Dlatego też inwestorzy powinni kłaść większy nacisk na strategie koncentrujące się na papierach przedsiębiorstw, nie zapominając jednocześnie o dywersyfikacji i zabezpieczeniu przed niepewnością związaną z przyszłą polityką pieniężną.

Fidelity Worldwide Investment inwestuje wyłącznie w oparciu o aktywnie zarządzane strategie oraz dogłębną, kompleksową analizę fundamentalną. Niezmiernie ważne jest w tym przypadku szerokie spektrum analiz i perspektyw.

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: