Dzień banków centralnych
2014-01-21 12:43
Przeczytaj także: Więcej odczytów danych makroekonomicznych i więcej emocji w nadchodzącym tygodniu?
Z Kanady warto odnotować jedynie publikację na temat wyników sprzedaży hurtowej za listopad, choć wydaje się, że dzisiejszy odczyt nie wpłynie znacząco na jutrzejszą decyzję Banku Kanady ws. poziomu stóp procentowych. Rynek oczekuje, iż Bank Kanady utrzyma swoje gołębie nastawienie. W komentarzu wydanym w zeszłym miesiącu BoC podkreślił, iż ryzyko nieosiągnięcia celu inflacyjnego choć występuje, to jest niewielkie. Znamiennym jednak jest, iż Stephen Polotz wyraził zaniepokojenie niskimi poziomami inflacji. Więcej szczegółów nt. sytuacji gospodarczej w Kanadzie mogą Państwo znaleźć w analizie poświęconej parze EUR/CAD.Z wiadomości spływających ze świata banków centralnych czekają nas jeszcze decyzje Narodowego Banku Węgier (szczegóły w analizie „USD/HUF przed decyzją NBW”) oraz Centralnego Banku Republiki Turcji ws. poziomu stóp procentowych.
fot. mat. prasowe
Na froncie krajowym bez zmian: wczorajsze dane nt. przeciętnego zatrudnienia i wynagrodzenia w Polsce za grudzień nie wywarły znaczącego wpływu na rynek. Dodatkowo, nic nie wskazuje na to, aby dane zmieniły cokolwiek w sposobie postrzegania kondycji krajowej gospodarki przez NBP. Wg. ekonomistów mBanku RPP dopiero w drugiej połowie roku zacznie zmieniać nastawienie, a na podwyżki stóp procentowych najprawdopodobniej trzeba nam będzie czekać do końca roku. Na krajowym podwórku inwestorów czeka również publikacja produkcji przemysłowej za grudzień. Wstępne prognozy zakładają, iż produkcja wzrosła w ujęciu miesięcznym najszybciej od zimy 2011 roku. Tydzień zakończy udostępnienie do publicznej wiadomości protokołu z posiedzenia RPP (czwartek) oraz odczyt wyników sprzedaży detalicznej za grudzień.
fot. mat. prasowe
EUR/CAD – trend wzrostowy niezagrożony
fot. mat. prasowe
Dziś poznamy najważniejsze dane dla Strefy Euro, przed czwartkowymi wskaźnikami PMI – Indeks Instytutu ZEW obrazujący nastroje wśród niemieckich inwestorów. Pomimo tego, iż nie są to „twarde” dane makro, mogą wywołać spore ruchy na aktywach europejskich.
Kanada publikuje z kolei dane odnośnie sprzedaży hurtowej. Ostatnie tygodnie działały na niekorzyść walut surowcowych (choć NZD oparł się presji sprzedażowej) oraz rynków wschodzących. Sprzedaż hurtowa nie będzie kluczowa dla środowej decyzji BoC, ale może wzmóc presję na loonie.
Zdecydowanie ważniejsze będą dane o inflacji, które pojawią się w piątek, stąd Bank Centralny będzie mógł je uwzględnić dopiero podczas kolejnego posiedzenia.
Na początku zeszłego roku wydawało się, że problemy Kanady są przejściowe i gospodarka będzie zyskiwać wraz z odbiciem w Stanach Zjednoczonych. Seria negatywnych zaskoczeń w danych makro oraz inflacja znajdująca się daleko poniżej celu, zmieniły nastawienie inwestorów liczących na podwyżkę stóp w 2014 roku. BoC objął raczej kierunek w stronę luzowania polityki monetarnej, z tym, że sama obniżka stóp jest mało prawdopodobna ze względu na rozgrzany rynek nieruchomości.
Dywergencja w odczytach makro, ale także technika, wspierają długie pozycje na EUR/CAD. Silny trend wzrostowy obecnie jest niezagrożony, a wykres przebił ostatnio 50% długoterminowego zniesienia fali spadkowej 2008-2012 i będzie zmierzał w stronę 61.8% zniesienia (1.5446).
Najbliższe wsparcie wyznacza poziom 1.4800.
USD/HUF przed decyzją NBW
fot. mat. prasowe
Narodowy Bank Węgier obniżył już stopy o 400 punktów bazowych od początku cyklu obniżek, a część ankietowanych ekonomistów spodziewa się także obniżki na dzisiejszym posiedzeniu, choć symbolicznej, 10-punktowej.
Widać, iż cykl obniżek dobiega końca, ale NBW sygnalizuje nadal łagodne nastawienie prowadzoną polityką. Wprowadzony w zeszłym roku i przedłużony do końca 2014 roku „Funding for Growth”, będący programem refinansowania akcji kredytowej dla małych i średnich przedsiębiorstw, ma łagodzić skutki globalnego wzrostu stóp procentowych. Wydaje się jednak, iż delewarowanie węgierskich banków nie ominie i wraz z wychodzeniem FEDu z QE, presja na forinta będzie rosła.
Dodatkowo, „pomoc” rządowa dla zadłużonych we franku jeśli będzie realizowana, to z pewnością pogorszy standing banków, a tym samym warunki finansowania na rynku międzybankowym. W tym kontekście inwestorzy będą oczekiwać na wyniki kwietniowych wyborów, które są głównym „driverem” dla węgierskich aktywów w tym roku. Obecnie, jedynym czynnikiem ryzyka dla scenariusza osłabienia forinta wydaje się wyhamowanie odbicia w Stanach Zjednoczonych, co spowolniłoby „tapering” i oddaliło oczekiwania odnośnie przyszłych podwyżek stóp przez FOMC.
Przebicie poziomu 221.37 zapoczątkowało kolejny impuls wzrostowy. Tym samym, przebita została także 200-sesyjna średnia krocząca oraz linia trendu spadkowego. Przebicie kolejnego istotnego poziomu w cenach zamknięcia (222.90), otworzy drogę na 224.83.
Ostatnie wydarzenia
-
Nowa Zelandia Inflacja CPI wyniosła w IV kwartale 1.6% r/r (oczekiwano 1.4% r/r)
Zniszczenia w związku z trzęsieniem ziemi są niewielkie i nie powinno mieć to żadnego wpływu na NZD
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 11:00 Indeks Instytutu ZEW
Prognoza: 63.4 pkt.
Poprzednio: 62.0 pkt.
GBP 12:00 Zamówienia wg CBI
Prognoza: 11
Poprzednio: 12
TRY 13:00 Decyzja ws. stóp procentowych
HUF 14:00 Decyzja ws. stóp procentowych
PLN 14:00 Produkcja przemysłowa (r/r) Prognoza: 10.5%
Poprzednio: 2.9%
CAD 14:30 Sprzedaż hurtowa (m/m) Prognoza: 0.6%
Poprzednio: 1.4%
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
![Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia](https://s3.egospodarka.pl/grafika2/komentarz-walutowy/Cisza-przed-burza-na-rynkach-finansowych-w-koncowce-tygodnia-133079-150x100crop.jpg)
oprac. : Wojciech Stokowiec, Dominik Rożko / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)