BoJ pozostawił założenia polityki monetarnej bez zmian
2014-01-22 12:01
USD/JPY – interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Dzień banków centralnych
Powtórzyła się także opinia sprzed miesiąca o trwającym w Japonii umiarkowanym ożywieniu gospodarczym. Opublikowane prognozy gospodarcze na lata 2013-15 nie odbiegają istotnie od wcześniejszych z października ubiegłego roku. Lekko w dół do 2.5%-2.9% z 2.6%-3% skorygowana została prognoza dynamiki PKB na 2013 rok fiskalny, którego koniec dobiegnie w marcu br. Prognozę inflacji CPI zawężono z kolei do przedziału 0.7%-0.9% z 0.6%-1% wcześniej.Para USD/JPY mimo gwałtownej przeceny po opublikowaniu komunikatu, obecnie odrobiła straty, dając szansę na dalsze odbicie. W ujęciu technicznym USD/JPY po wzrostowej fali końca ubiegłego roku w bieżącym roku porusza się w trendzie spadkowym. Wzrosty z drugiej połowy stycznia pozwoliły na lekkie odreagowanie i wyznaczenie zaczątków linii trendu wzrostowego. Najbliższe dni powinny rozstrzygnąć, która z linii zostanie przebita, wyznaczając średnioterminowy scenariusz techniczny. Obecnie wykres napotkał opór na poziomie 104.57, gdzie przebiega 25-sesyjna średnia krocząca. Wsparcia dla wykresu stanowią przede wszystkim dołki z początku tego tygodnia oraz połowy stycznia.
Sentyment wobec jena i fundamenty sprzyjać mogą dalszej korekcie USD/JPY, a to za sprawą opóźnienia trzeciego etapu planowanych reform premiera Shinzo Abe, których celem jest m.in. osłabianie japońskiej waluty.
Poza danymi z Japonii na uwagę zasługują opublikowane w nocy odczyty inflacji CPI z Australii, która wyniosła w IV kw. ubiegłego roku 0.8% k/k i 2.7% r/r. Dane przerosły oczekiwania rynkowe na poziomie 0.5% k/k i 2.5% r/r, co przyczyniło się do dynamicznego umocnienia dolara australijskiego.
fot. mat. prasowe
USD/JPY – interwał dzienny
Kluczowymi wydarzeniami w dzisiejszym kalendarzu makro, będą przedpołudniowa publikacja protokołu z ostatniego posiedzenia Banku Anglii oraz danych z brytyjskiego rynku pracy, a także zaplanowana na popołudnie decyzja Banku Kanady ws. stóp procentowych i konferencja po posiedzeniu BoC. Oczekiwania rynkowe zakładają spadek poziomu stopy bezrobocia w Wielkiej Brytanii do 7.3% z 7.4% w poprzednim miesiącu oraz pozostawienie stóp procentowych w Kanadzie bez zmian.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
EUR/GBP przed danymi z rynku pracy
fot. mat. prasowe
EUR/GBP – interwał dzienny
Dziś czekają nas ważne dla „kabla” odczyty , które mogą wzmocnić trend trwający na głównych parach zawierających brytyjską walutę. Dane z rynku pracy będą szczególnie bacznie obserwowane przez inwestorów, gdyż Bank Anglii powiązał ze stopą bezrobocia swoją politykę monetarną – stopy procentowe nie będą podnoszone, dopóki poziom bezrobocia nie osiągnie 7%. Problem w tym, że dzisiejszy odczyt prawdopodobnie wyniesie już 7.3% , zatem inwestorzy oczekują od MPC zmian forward guidance, czego wskazówki być może ujrzymy w raporcie z ostatniego posiedzenia BoE.
Długie pozycje względem dolara amerykańskiego mogą okazać się trudne do utrzymania, ze względu na rysujące się niezdecydowanie na GBP/USD (interwał tygodniowy) oraz czwartkowe dane ze Stanów Zjednoczonych.
Lepszą alternatywą wydaje się EUR/GBP, gdzie wspólna waluta może być w ciągu kolejnych tygodni pod presją spadkową, ze względu na wzrastające oczekiwania na działania EBC po ostatnich wysokich poziomach stawki EONIA (stawka, przedstawiająca faktyczny koszt pieniądza O/N na rynku międzybankowym w Strefie Euro)
Po teście 25-sesyjnej średniej kroczącej, kluczowe wsparcie 0.8250 zostało w tym tygodniu złamane i para prawdopodobnie będzie zmierzała do 61.8% długoterminowego zniesienia Fibonacciego wzrostów z przełomu 2012-2013 (poziom 0.8164). Wykres cały czas utrzymuje się w kanale spadkowym, którego górne ograniczenie będzie działało jako opór w ciągu najbliższych tygodni. Wcześniej, opór znajduje się na poziomie 0.8288, który zbiega się z 50% długoterminowym zniesieniem oraz połową korpusu spadkowej świecy z 17 stycznia. MACD, znajdujący się poniżej poziomu „0” oraz układ prostych średnich kroczących, potwierdza tendencję spadkową.
Syntetyczna podwyżka stóp w Turcji
fot. mat. prasowe
USD/TRY – interwał dzienny
Syntetyczna podwyżka stóp – czyli jak pogodzić politykę Premiera Erdogana z polityką monetarną? Wczorajsza decyzja Centralnego Banku Turcji powinna przybrać podobny tytuł. Turecki rząd sprzeciwiał się podwyżce stóp, w związku z nadchodzącymi wiosennymi wyborami. Erdogan zaczął ostatnio oskarżać „lobby stóp procentowych” o chęć zniszczenia gospodarki tureckiej dzięki wysokim kosztom finansowania.
Zakręcanie kurka przez FED z tanim pieniądzem, który napędzał ceny aktywów na rynkach wschodzących zaczyna teraz wywierać presję spadkową na te aktywa, a gwóźdź do tureckiej trumny wbiła afera korupcyjna w rządzie Erdogana. Lira straciła już przeszło 27% do dolara amerykańskiego od 2013 roku i wydaje się, ze bank centralny powinien bronić waluty podnosząc stopy, zwłaszcza że inflacja również zaczyna wymykać się spod kontroli. CBT postanowił jednak pozostawić stopy procentowe bez zmian, ale zobowiązał się dostarczać płynność w „dniach dodatkowego zacieśniania” nie po obecnej stopie pożyczkowej 7.75%, ale po koszcie 9.0%. Oznacza to, iż władze monetarne chcą, aby koszt finansowania na rynku międzybankowym oscylował w okolicach 9.0%, co był w zwyczaju ustalać właśnie poziomem stopy pożyczkowej. Prognozowanie kosztu finansowania okazuje się zatem jeszcze trudniejsze, gdy bank centralny nie może wprost określić stopy na poziomie 9%, a będzie starał się ją osiągnąć nie dostarczając wystarczającej płynności po koszcie 7.75%.
Wprowadzanie zmian w polityce monetarnej „tylnymi drzwiami” z pewnością nie spotka się z entuzjazmem inwestorów. Wiarygodność CBT została mocno nadszarpnięta, a w związku z tym, presja na lirę powinna przybrać na sile.
Ostatnie wydarzenia
- Niemcy Analitycy w Niemczech optymistyczni, ale mniej niż oczekiwano (ZEW wyniósł 61.7 , wobec oczekiwanych 63.4 pkt.)
- Japonia Bank Japonii pozostawił założenia polityki monetarnej bez zmian
- Australia Inflacja CPI 0.8% m/m (oczekiwano 0.5%)
Kalendarz na najbliższe godziny
GBP 10:30 Minutki z posiedzenia BoE
Stopa bezrobocia Prognoza: 7.3%
Poprzednio: 7.4%
Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Prognoza: 7.3%
Poprzednio: 7.4%
CAD 16:00 Decyzja ws. stóp procentowych
Raport Banku Kanady nt. polityki monetarnej
CAD 17:15 Konferencja po posiedzeniu BoC
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Murlak, Dominik Rożko / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)