Czy nastroje w europejskiej gospodarce wpłyną na EUR/USD?
2014-01-23 11:55
EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Dzień banków centralnych
Jeżeli kurs utrzyma się na tym poziomie do przyszłego tygodnia, a dane o PKB, które poznamy we wtorek, zaskoczą pozytywnie inwestorów, możemy spodziewać się wybicia tych poziomów i ruchu w stronę 1.68 Drugą ważna historią wczorajszego dnia było znaczące osłabienie się dolara kanadyjskie w reakcji na komunikat po siedzeniu Bank Kanady, który co prawda nie zdecydował się na obniżkę stóp procentowych, jednak wykazał gotowość do poczynienia takich kroków w przyszłości (więcej na ten temat w analizie „Gołębi komunikat BoC ciąży loonie”).Dziś w nocy z kolei poznaliśmy odczyt chińskiego PMI dla przemysłu, który znalazł się na najniższym od 6 miesięcy poziomie, ponownie wchodząc w recesyjny obszar poniżej 50 pkt. Wpłynęło to na znaczące pogorszenie nastrojów na światowych giełdach i osłabienie walut takich jak dolar australijski, czy nowozelandzki, a w szerszej perspektywie może uderzyć to także w rynki wschodzące.
W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić uwagę na odczyty PMI ze Strefy Euro, które mogą wprowadzić zmienność na bardzo spokojnym od początku tygodnia EUR/USD. Warto zwrócić również uwagę na dane o sprzedaży z Wielkiej Brytanii.
W drugiej fazie sesji poznamy tygodniową liczbę nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych oraz liczbę sprzedanych domów na rynku wtórnym.
Technicznie sytuacja na EUR/USD nie uległa większym zmianom i ze względu na utrzymywanie się powyżej linii trendu wzrostowego oraz 61.8 % zniesienia Fibo, coraz bardziej prawdopodobna wydaje się próba podejścia w stronę 1.36.
fot. mat. prasowe
EUR/USD – interwał dzienny
Wyjście ponad 100 sesyjną średnią na 1.3610, otworzyłoby drogę do okolic 1.37. Z kolei opuszczenie trendu wzrostowego może zaowocować spadkami w stronę 1.33.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Gołębi komunikat BoC ciąży loonie
fot. mat. prasowe
USD/CAD – interwał dzienny
Wczorajsza decyzja Banku Kanady o pozostawieniu głównej stopy na poziomie 1% była zgodna z konsensusem rynkowym.
Ton komunikatu okazał się jednak bardziej gołębi. Podkreślano poprawiające się fundamenty gospodarki, ale jednocześnie wskazano, iż inflacja pozostanie poniżej celu (2.0%) przez „jakiś czas”. Co ważniejsze, „ryzyko niższych odczytów inflacyjnych zyskuje na znaczeniu i rosną obawy dalszego osłabienia inflacji”. Kluczowe było jednak stwierdzenie, że „czas i kierunek zmian stóp procentowych będą zależały od wpływu nowych informacji na utrzymujące się ryzyka”.
Oznacza to gotowość Banku Kanady do działania, jeśli zajdzie taka potrzeba, czyli obniżki stóp poniżej obecnego poziomu 1%. Przypomnijmy, że Bank Kanady w 2010 roku podniósł stopy o 75 punktów bazowych (z 0.25%), zatem powrót do obniżek oznaczałby przyznanie się do błędu prowadzonej polityki monetarnej, co jest możliwym scenariuszem, ponieważ poprzednie decyzje podejmował Mark Carney, obecnie jak wiemy BoC kieruje Stephen Poloz.
Po mieszanych, wtorkowych danych o sprzedaży hurtowej, przyszła pora poznać kondycję kanadyjskich konsumentów. O 14:30 ujrzymy odczyty o sprzedaży detalicznej. Po wyłączeniu sprzedaży samochodów, oczekuje się dynamiki na poziomie +0.3% m/m. Istotniejsze, szczególnie w kontekście wczorajszego komunikatu BoC będą jutrzejsze dane o inflacji, które zamkną obfity tydzień odczytów z Kanady.
USD/CAD przebija bez problemu kolejne opory, zmierzając w kierunku 1.1237 (50% zniesienia fali spadkowej 2009-2011).
Najbliższe wsparcie znajduje się na poziomie 1.08, a w średnim terminie 1.0583. RSI zbliża się do swoich historycznych maksimów obserwowanych na dziennym interwale, co poprzednio skutkowało 150-300 pipsową korektą.
Obawy przed strajkiem napędzają platynę
fot. mat. prasowe
PLATINUM – interwał dzienny
Platyna jest najszybciej zyskującym na wartości surowcem z obozu metali szlachetnych licząc od początku roku. Ponad pięcioprocentowe wzrosty mogą być przede wszystkim wyjaśnione obawami o stronę podażową, bowiem kopalnie w Republice Południowej Afryki stoją przed groźbą strajku ze strony AMCU (Association of Mineworkers and Construction Union), czyli największego związku zawodowego w tym sektorze, którego członkowie liczą ponad 60% załogi w 3 kluczowych spółkach: Anglo American Platinum, Impala Platinum oraz Lonmin. Strajk jest planowany na dzisiaj, ale przedstawicielstwo Izby Górnictwa oświadczyło, iż strajk do 30 stycznia nie odbędzie się, z uwagi na apelację wniesioną przez spółki wydobywcze do sądu w kwestii legalności strajku, powołując się na aprobatę wcześniej ustalonych stawek płacowych przez inny związek zawodowy NUM (National Union of Mineworkers). Przypomnijmy, że to starcie pomiędzy AMCU, NUM oraz policją i ochroną spółki Lonmin, doprowadziło do rozlewu krwi określanego często masakrą w Marikanie, gdzie zastrzelono 44 strajkujących.
Obecna sytuacja nie jest tak poważna, jednak niepewność jaka jej towarzyszy powinna wspierać notowania platyny.
Ryzykiem dla takiego scenariusza jest natomiast fakt, iż spółki posiadają obecnie zapasy 6-tygodniowego wydobycia (standardowo utrzymywane są zapasy z 4 tygodni wydobycia).
Wzrosty z zeszłego tygodnia zostały już zniesione w 61.8% (wtorkowa świeca) i wydaje się, że trend wzrostowy powinien dalej być utrzymany. Wsparcie wyznaczają dwie kolejne średnie kroczące (poziom 1432, 1408), a celem w średnim terminie jest poziom 1508.
Ostatnie wydarzenia
- Wielka Brytania Stopa bezrobocia nieoczekiwanie wyniosła w listopadzie 7.1% r/r
- Kanada Bank Kanady pozostawił stopy procentowe bez zmian (bazowa 1.0%)
- Chiny Indeks PMI HSBC dla przemysłu na poziomie: 49.6 (oczekiwano 50.6)
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 10:00 Indeks PMI dla przemysłu Prognoza: 53.2
Poprzednio: 52.7
Indeks PMI dla usług Prognoza: 51.5
Poprzednio: 51.0
PLN 14:00 Protokół z posiedzenia RPP
USD 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych Prognoza: 331 tys.
Poprzednio: 326 tys.
CAD 14:30 Sprzedaż detaliczna po wyłączeniu samochodów m/m Prognoza: 0.3%
Poprzednio: 0.4%
Sprzedaż detaliczna m/m Prognoza: 0.3%
Poprzednio: -0.1%
USD 16:00 Sprzedaż domów na rynku wtórnym Prognoza: 4.98 mln
Poprzednio: 4.90 mln
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Kamil Maliszewski, Dominik Rożko / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)