Skarbiec łączy fundusze
2005-08-04 12:29
Przeczytaj także: TFI: sprzedaż i umorzenia XII 2019. Rosną wpłaty w ramach PPK
Decyzja o połączeniu funduszy związana jest przede wszystkim z oczekiwaniami co do przyszłych zachowań rynków akcji oraz przewidywanym dalszym umacnianiem złotego w długim okresie.„Przed polską gospodarką rysują się dobre perspektywy wzrostu, co znajduje odzwierciedlenie m.in. na rynku akcji. W naszej ocenie długoterminowe inwestycje na krajowym rynku akcji będą się charakteryzować zdecydowanie korzystniejszymi stopami zwrotu w porównaniu z inwestycjami na rynkach zagranicznych. Dlatego zdecydowaliśmy o przeniesieniu aktywów SKARBIEC NET – funduszu inwestującego na rynkach zagranicznych, do funduszu polskich akcji” – mówi Jarosław Bauc Prezes Zarządu SKARBIEC TFI S.A.
Uczestnikom funduszu SKARBIEC NET zostaną w dniu 14 września 2005 r. automatycznie przydzielone jednostki funduszu SKARBIEC-AKCJA. Liczba przydzielonych jednostek uczestnictwa funduszu SKARBIEC-AKCJA będzie wynikała z wartości posiadanych przez uczestnika jednostek fundusz SKARBIEC NET. Nie wymaga to od klientów dopełniania jakichkolwiek formalności, czy też ponoszenia dodatkowych kosztów. Operacja łączenia funduszy nie powoduje także żadnych zmian dla klientów funduszu SKARBIEC-AKCJA.
W związku z procesem połączenia zlecenia dotyczące jednostek uczestnictwa SKARBIEC-NET klienci mogą składać u dystrybutorów tylko do 2 września 2005 r. Zlecenia złożone po tym terminie nie będą realizowane.
SKARBIEC-AKCJA to jeden z najstarszych (powstał w 1997 roku) i największych funduszy SKARBCA – jego aktywa wyniosły na koniec lipca ponad 212 mln zł. Fundusz systematycznie uzyskuje dobre wyniki inwestycyjne - od początku roku wartość jednostki uczestnictwa wzrosła o 11,96%, w ciągu ostatnich dwóch lat o 57,63%, zaś w ciągu czterech lat o 126,06%. SKARBIEC-AKCJA inwestuje przede wszystkim w akcje renomowanych spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, głównie wchodzących w skład indeksu WIG 20.
Fundusz SKARBIEC-NET istnieje od maja 2000 roku. Jego aktywa wyniosły na koniec lipca br. 9,4 mln zł. Polityka inwestycyjna Funduszu zakłada lokaty w akcje oraz inne prawa majątkowe, głównie spółek zagranicznych, z sektora nowych technologii (telekomunikacyjnych, informatycznych oraz medialnych).
oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl