eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeBank Centralny Turcji staje na wysokości zadania

Bank Centralny Turcji staje na wysokości zadania

2014-01-29 11:03

Bank Centralny Turcji staje na wysokości zadania

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszą sesję zdominowały oczekiwania na wieczorne posiedzenie i decyzję Centralnego Banku Turcji. W międzyczasie poznaliśmy wstępne dane o PKB w Wielkiej Brytanii, które okazały się zgodne z konsensusem rynkowym (0.7% k/k). Brak zaskoczenia w żadnym z kierunków pozwolił zakończyć dzień brytyjskiej walucie na praktycznie niezmienionym poziomie względem poniedziałkowej sesji. Niemiłą niespodziankę sprawiły następnie dane o zamówieniach na dobra trwałe w USA (-1.6% m/m po wyłączeniu środków transportu).

Przeczytaj także: PKB w Wielkiej Brytanii i decyzja CBT w centrum uwagi

Bank Centralny Turcji stanął na wysokości zadania i postanowił podnieść wszystkie stopy procentowe. Stopa bazowa (tygodniowa stopa repo) została podniesiona z 4.5% do 10% (550 pb podwyżki), stopy O/N zostały podniesione z 7.75% do 12% (marginalna stopa finansowania), z 3.5% do 8.0% (stopa pożyczkowa) oraz z 6.75% do 11.5% (stopa repo dla banków biorących udział w aukcjach papierów skarbowych). Stopa płynności dostarczanej w końcówce sesji została podniesiona do 15% (z 10.25%). Dodatkowo, władze monetarne uprościły schemat dostarczanej płynności. Do tej pory Bank Centralny Turcji udzielał pożyczek po tygodniowej stopie repo lub stopach overnightowych (w uproszczeniu, średni koszt wynosił około 6.3%). Obecnie, CBT zobowiązał się dostarczać płynność wyłącznie po koszcie tygodniowej stopy repo, co oznacza wzrost kosztu finansowania o około 370 pb. Jakie najważniejsze przesłania niesie ze sobą wczorajsza decyzja?

Przede wszystkim władze monetarne w Turcji pokazały, że zrobią wszystko w celu obrony stabilności cen i tureckiej liry.

Być może ta decyzja pozwoli na częściowy powrót wiary w niezależność CBT. Banki z góry wiedzą, po jakim koszcie mogą zaciągać pożyczki w banku centralnym, co powinno nieco zmniejszyć premię za ryzyko na rynku pieniężnym. Posunięcie Turcji uspokoiło rynki – TRY umocnił się do dolara ponad 900 pipsów, a ZAR blisko 1500 pipsów.

Dzisiejsza sesja zdecydowanie należeć będzie do banków centralnych. O 20:00 poznamy decyzję FOMC, a godzinę później RBNZ.

Podwyżka stóp w Turcji ułatwia decyzję FED i chyba już nikt nie ma wątpliwości, że QE zostanie ponownie zredukowane o 10 mld dolarów, co oznacza, że bilans Rezerwy Federalnej będzie przyrastał miesięcznie o 65 mld USD.

Bank Rezerwy Nowej Zelandii prawdopodobnie nie zmieni poziomu stóp procentowych, a inwestorzy skupią się głównie na komunikacie po posiedzeniu, który powinien ujawnić w jakim stopniu ostatnie odczyty inflacji przyspieszą decyzję o podwyżkach.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Kolejny, 10-miliardowy „tapering” FED prawdopodobnie jest już w cenach, stąd nie powinniśmy obserwować ogromnych ruchów na EUR/USD. Para zniosła w 61.8% ostatnią falę spadkową, ale nadal znajduje się nad 25-sesyjną średnią kroczącą, stąd dopiero przekroczenie poziomu 1.3623 (w cenach zamknięcia) pozwoli mówić o scenariuszu spadkowym.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


GBP/CHF odreagowuje spadki

fot. mat. prasowe

GBP/CHF – interwał dzienny

GBP/CHF – interwał dzienny


Od początku tygodnia para GBP/CHF odreagowuje spadki, których doświadczyła w drugiej połowie zeszłego tygodnia. Z jednej strony to efekt powrotu na rynek kapitału, który pod koniec ubiegłego tygodnia lokowany był raczej w bezpiecznych aktywach, takich jak frank szwajcarski (stąd dynamiczne umocnienie szwajcarskiej waluty). Z drugiej zaś strony, to przejaw tego, że funt brytyjski stabilizuje się po rozczarowaniu jakie przyniosły słowa szefa Banku Anglii Marka Carneya, o tym, że nie zamierza przyspieszyć podwyżek stóp procentowych, po bardzo dobrych danych z rynku pracy, które poznaliśmy w ubiegłym tygodniu.

W odreagowaniu funta pomogły wczoraj zgodne z oczekiwaniami wstępne dane o Produkcie Krajowym Brutto w IV kw. ubiegłego roku. PKB wzrósł o 0.7% k/k i 2.8% r/r, wobec poprzedniego odczytu na poziomie 0.8% k/k i 1.9% r/r, co potwierdza stabilne ożywienie brytyjskiej gospodarki.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na zaplanowane na 13:15 przemówienie szefa BoE Marka Carneya, który może szerzej skomentować zamierzenia Banku Anglii w obliczu poprawiającej się sytuacji na rynku pracy. Chociaż już w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że oficjalna aktualizacja wytycznych prowadzenia polityki pieniężnej, ujrzy światło dzienne 12 lutego przy okazji publikacji kwartalnego raportu dotyczącego inflacji. Do tego czasu możemy spodziewać się, zwiększonej nerwowości na parach z udziałem brytyjskiej waluty.

W ujęciu technicznym przecenę na parze GBP/CHF powstrzymało wsparcie w postaci 38.2 proc. zniesienia Fibo, fali wzrostowej z II połowy 2013 r. oraz 50-sesyjna średnia krocząca. Wczoraj wykres z powodzeniem przebił się ponad opór na poziomie 1.4853, ustanowiony przez wcześniejsze zniesienie Fibo. Wykres utrzymuje się w długoterminowym trendzie wzrostowym.

Bank Turcji zaskoczył rynek skalą podwyżki

fot. mat. prasowe

EUR/TRY – interwał dzienny

EUR/TRY – interwał dzienny


Zgodnie z oczekiwaniami rynku i wbrew premierowi Tayyip Erdoganowi Bank Centralny Turcji podjął wczoraj w nocy, na nadzwyczajnym posiedzeniu decyzję o podniesieniu stóp procentowych. Skala podwyżek zaskoczyła rynek. Stopa pożyczkowa została podniesiona do 12%, przy prognozie 10% i 7.75% poprzednio. Co więcej Bank zdecydował się także na drastyczne podniesienie stopy referencyjnej (z 4.50% do 10%) i depozytowej (z 3.50% do 8%). To odpowiedź, na trwającą od wielu miesięcy i nasiloną w ubiegłym tygodniu wyprzedaż liry tureckiej. Na zeszłotygodniowym posiedzeniu członkowie Banku Centralnego poddali się zaleceniom premiera Turcji, który jest przeciw podniesieniu stóp procentowych, w związku z ryzykiem spowolnienia gospodarczego. Wywołało to gwałtowną falę wyprzedaży liry tureckiej, napędzaną dodatkowo globalnym odwrotem kapitału od bardziej ryzykownych aktywów. Tak istotna zmiana stóp z pewnością zatrzyma na pewien czas osłabienie tureckiej waluty.

W ujęciu technicznym wykres EUR/TRY, po ustanowieniu w poniedziałek historycznych szczytów na poziomie 3.2715, cofnął się w stronę 23.6 proc. zniesienia Fibo ostatniej fali wzrostowej. Wczoraj lira turecka kontynuowana umocnienie przed ogłoszeniem przez Bank Centralny Turcji decyzji o podwyższeniu stóp procentowych. Wykres zbliżył się do linii trendu wzrostowego z grudnia i stycznia. Po ogłoszeniu zaskakującej decyzji Banku Centralnego, wykres runął w dół przełamując wsparcie w postaci 38.2 proc. zniesienia Fibo i linii trendu wzrostowego oraz psychologiczny poziom 3.00.

Obecnie wykres testuje 50 proc. zniesienie. Najbliższe wsparcie stanowić będzie dla EUR/TRY poziom 2.9145, czyli 61,8 proc. zniesienie Fibo i 50 – sesyjna średnia krocząca. Kolejne zaś 200-sesyjna średnia krocząca i linia długoterminowego trendu wzrostowego.

Ostatnie wydarzenia
  • Turcja Bank Centralny Turcji podniósł stopy procentowe; stopa referencyjna 10%
    Poprzednio 4.5%
  • USA Indeks zaufania konsumentów Conference Board
    Styczeń: 80.7
    Prognoza: 78.1
    Poprzednio 77.5
    Zamówienia na dobra trwałe, bez środków transportu
    Grudzień: -1.6% m/m
    Prognoza: 0.7% m/m
    Poprzednio: 0.1% m/m po korekcie
  • Wielka Brytania PKB – dane wstępne,
    IV kw.: 0.7% k/k, zgodnie z prognozą
    Poprzednio 0.8% k/k

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 13:15 Wystąpienie publiczne szefa BoE Marka Carneya

USA 16:30 Tygodniowa zmiana zapasów ropy
Prognoza: 2.2 mln brk
Poprzednio: 1 mln brk

USA 20:00 Decyzja FOMC ws. stóp procentowych
i ograniczenia wartości programu QE3

NZD 21:00 Decyzja RBNZ ws. stóp procentowych,
Prognoza: 2.5%
Poprzednio: 2.5%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: