eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe(Nie)bezpieczne karty płatnicze

(Nie)bezpieczne karty płatnicze

2014-02-02 00:50

Przeczytaj także: Bezpieczna wypłata z bankomatu


Ważne jest również, aby nie trzymać kodu PIN w portfelu, przy karcie. Jest to miejsce, gdzie złodziej będzie szukał w pierwszej kolejności. - Najbezpieczniej oczywiście byłoby zapamiętać numer. Jeśli jest to dla nas problemem i musimy wspomagać naszą pamięć notując PIN to warto użyć prostych technik szyfrujących, utrudniajacych odgadnięcie potencjalnemu złodziejowi, że ma do czynienia z poufną daną. Można to zrobić na przykład za pomocą telefonu komórkowego. Wpisujemy do kontaktów fikcyjny numer telefonu, którego znany tylko nam fragment jest naszym kodem PIN – radzi Mirosław Kulpa.

Zawsze miej swoją kartę „na oku”

Użytkownik karty musi cały czas „mieć ją na oku”. Pozwoli to lepiej kontrolować, co się z nią dzieje oraz uniknąć sytuacji, w której dane z niej dostaną się w niepowołane ręce. Przykładowo, w restauracji, gdzie często terminal jest za barem lub na zapleczu, poza zasięgiem wzroku klienta, powinniśmy poprosić kelnera o przyniesienie urządzenia bądź razem z nim udać się na zaplecze, by zapłacić.

Zadbaj o to, aby podpis na karcie był zgodny z danymi na dowodzie osobistym

Aby lepiej zadbać o bezpieczeństwo naszej karty płatniczej, a co za tym idzie, ochronić pieniądze przed kradzieżą, powinniśmy zawsze czytelnie podpisać ją imieniem i nazwiskiem. Ważne, aby dane były spójne z podpisem widniejącym na dowodzie tożsamości. Jest to o tyle istotne, że kiedy niepodpisana karta trafi w niepowołane ręce, osoba, która jest w jej posiadaniu, może opatrzyć ją własnymi danymi i swobodnie z niej korzystać.

Nie pozwól sprzedawcy na kilkukrotne użytkowanie Twojej karty

Często zdarza się, że płatność zostaje odrzucona. Za każdym razem, kiedy nie jest wykonana poprawnie, należy poprosić sprzedawcę o stosowne potwierdzenie. Nie należy pozwalać na kilkukrotne użytkowanie naszej karty bez wyraźnego wyjaśnienia dlaczego powtórzenie jest konieczne , aby uniknąć ryzyka wielokrotnego pobrania naliczonej kwoty.

Poproś bank o stałe monitorowanie wykonywanych transakcji

Aby mieć świadomość bezpieczeństwa wykonywanych płatności możemy zwrócić się do banku o czuwanie nad ich właściwym przebiegiem. Instytucje bankowe są wyposażone w specjalne systemy pozwalające na bieżące monitorowanie operacji płatniczych i wychwytywanie ewentualnych nieprawidłowości. Kiedy zaczyna dziać się coś niepokojącego, bank konsultuje to z klientem i w razie potrzeby, natychmiast zastrzega kartę. Bardzo przydatne są także oferowane przez banki funkcje powiadamiania SMS o skorzystaniu z karty.

Zapisz w telefonie numer, aby móc w każdej chwili zastrzec kartę

W przypadku utraty karty, np. zgubienia lub kradzieży, należy niezwłocznie ją zastrzec, by uniemożliwić ewentualnemu przestępcy dostęp do naszych pieniędzy. Można to zrobić telefonicznie, dlatego najlepiej mieć w komórce zapisany odpowiedni numer kontaktowy. Być może dzięki temu zdążymy w porę zablokować środki zanim złodziej zdoła dobrać nam się do konta.

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Re: (Nie)bezpieczne karty płatnicze

    IDBlock / 2014-02-02 14:57:25

    Bardzo ciekawy artykuł. Warto pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu naszych kart, w końcu trzymamy tam często całkiem spora część naszych pieniędzy. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: