eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweBIK mniej straszny

BIK mniej straszny

2005-08-05 00:04

Wiele osób w Polsce ma za sobą wpadki kredytowe. Dla wielu tego typu problemy skończyły się wpisem na czarną listę Biura Informacji Kredytowej - międzybankowej instytucji, która rejestruje historię kredytową klientów banków. Czy dla osoby, która miała kłopoty i figuruje na liście niesolidnych dłużników, droga do kredytu na własne "M" jest definitywnie zamknięta? Niekoniecznie. Droga ta jest trudniejsza, bardziej wyboista, ale może doprowadzić do szczęśliwego finału.

Przeczytaj także: BIK wchodzi na rynek pozabankowy

Bazę danych BIK skrupulatnie prowadzi Związek Banków Polskich notując informacje o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach oraz utraconych dokumentach tożsamości i dowodach rejestracyjnych. Baza ta jest wykorzystywana przez banki i inne instytucje do weryfikacji dokumentów przedstawianych przez klientów.

- „BIK pośredniczy w wymianie danych pomiędzy 38 bankami, które są zobowiązane do przekazywania informacji kredytowych o wszystkich swoich klientach. Tak więc BIK gromadzi zarówno dane pozytywne, wskazujące na postępowanie zgodne z warunkami umowy kredytowej zawartej z bankiem, jak i negatywne, wskazujące na nie wywiązywanie się klienta banku z postanowień umowy kredytowej” - mówi Paweł Adamiak z Domu Kredytowego NOTUS, firmy oferującej pomoc w uzyskaniu kredytów mieszkaniowych kilkunastu banków - „Dzięki temu bank zwalnia klienta z obowiązku uzyskiwania indywidualnie z wielu instytucji pisemnych zaświadczeń o stanie jego zobowiązań, a tym samym oszczędza czas klienta, nie narażając go na dodatkowe koszty. Jednocześnie skorzystanie z informacji w BIK przyspiesza procedurę udzielenia kredytu. Wszelkie informacje gromadzone i wymieniane pomiędzy BIK a użytkownikami mają charakter tajemnicy bankowej”.

Raz na pół roku bezpłatnie każdy może złożyć zapytanie do BIK o to, czy figuruje na jego liście jako nierzetelny dłużnik. Warto się o to upomnieć przed złożeniem wniosku o kredyt, kiedy istnieje przypuszczenie, że mogliśmy zostać wpisani na taką listę. Na stronie można znaleźć formularz wniosku do wypełnienia oraz adres, na który należy odesłać zapytanie o swoją przeszłość kredytową zarejestrowana w BIK-u. Należy też pamiętać, że BIK gromadzi zarówno negatywne, jak i pozytywne informacje dotyczące dłużników – całą naszą historię kredytową. Jak informuje BIK na swojej stronie, 95% klientów ma pozytywną historię kredytową. A zatem w przypadku, kiedy nasze dotychczasowe zobowiązania wobec instytucji finansowych wypełnialiśmy bez zarzutu, możemy również zyskać wobec banku dodatkowe punkty za wiarygodność.

Powstaje jednak pytanie – co bank zrobi z klientem, który figuruje na ‘czarnej liście’ BIK? Reakcje są bardzo różne. Jacek Balcer, rzecznik prasowy banku BPH przekonuje, że informacja z BIK jest tylko elementem uzupełniającym analizę poprzedzającą decyzję kredytową. Podobnie jest w banku PeKao S.A. - „Wpis do Biura Informacji Kredytowej jest jednym z wielu elementów branych pod uwagę przy ocenie zdolności kredytowej. Bank każdy wniosek rozpatruje indywidualnie i nawet osoba posiadająca negatywny wpis w BIK ma szansę otrzymać kredyt. Wiele zależy od rodzaju wpisu, powodów problemów ze spłatą kredytu i sposobu ostatecznego rozwiązania. W przypadku wątpliwości, co do wiarygodności Klienta, Bank może podjąć pozytywną decyzję o przyznaniu kredytu, po jego zabezpieczeniu np. przez dodatkowego poręczyciela” - twierdzi Artur Flaczyński z biura prasowego banku.
Przeczytaj także: Czyszczenie BIK na żądanie? Czyszczenie BIK na żądanie?

 

1 2

następna

oprac. : Beata Szkodzin / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: BIK, Biuro Informacji Kredytowej, kredyty

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: