Obligacje skarbowe - oferta II 2014
2014-01-31 13:32
Obligacje skarbowe - oferta II 2014 © ponsulak - Fotolia.com
Przeczytaj także: Krótkoterminowe obligacje skarbowe znowu chwycą?
Ministerstwo Finansów w lutowej emisji jednorazowo rozszerzyło swoją ofertę detalicznych obligacji skarbowych o nowy produkt – Krótkookresową Obligację Skarbową, tzw. Lutową 7-kę. Nową obligację można kupować wyłącznie w okresie od 1 do 28 lutego 2014 roku. Na tle innych obligacji skarbowych Lutową 7-kę wyróżnia najkrótszy czas inwestycji, trwający siedem miesięcy. Oprocentowanie Lutowej 7-ki jest stałe i w skali roku wynosi 2,62%. Zmienia się jednak w poszczególnych miesiącach. W pierwszym miesiącu ustalono je na poziomie 1%, od drugiego do szóstego miesiąca wynosi 2%, natomiast w ostatnim, siódmym miesiącu 7%. Odsetki od Lutowej 7-ki naliczane są od wartości nominalnej kupionych obligacji w każdym okresie odsetkowym i są kapitalizowane co miesiąc. Lutowa 7-ka, podobnie jak pozostałe Obligacje Skarbu Państwa charakteryzuje się niskim progiem wejścia - koszt zakupu jednej obligacji to 100zł.Emisja Lutowej 7-ki to w ciągu ostatnich 4 miesięcy druga niestandardowa oferta obligacji przygotowana przez Ministerstwo Finansów, skierowana do odbiorców indywidualnych. W listopadzie zaoferowaliśmy inwestorom Listopadową 13-tkę, która spotkała się z bardzo dużym zainteresowaniem. Wyniki jej sprzedaży na poziomie 874,3 mln zł pokazały, że istnieje zapotrzebowanie na rynku na tego typu produkty - z krótkim okresem wykupu, bezpieczne i oferujące atrakcyjny zysk. – mówi Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.
W przypadku Lutowej 7-ki Ministerstwo Finansów zdecydowało o zniesieniu opłaty, wiążącej się z jej przedterminowym wykupem. Dostęp do deponowanych środków możliwy jest nie wcześniej, niż 7 dni po zakupie, ale również nie później niż 20 dni przed planowanym wykupem. Rozwiązanie takie ma zapewnić maksymalny komfort inwestycyjny. Ważne jest również to, że w przypadku chęci wcześniejszego zakończenia oszczędzania zachowujemy całe zainwestowane środki oraz narosłe odsetki.
fot. ponsulak - Fotolia.com
Obligacje skarbowe - oferta II 2014
Standardowa oferta obligacji pozostaje bez zmian
Oprocentowanie pozostałych obligacji: 2-, 3-, 4- oraz 10-letnich zostało utrzymane na poziomie ze stycznia br. Dla 2-letnich papierów skarbowych oferowanych w lutowej emisji wynosi 3,00% w skali roku. W przypadku pozostałych obligacji, w pierwszym okresie odsetkowym jego wartość ustalono: dla 3-latek - 3,30%, 4-latek - 3,50% oraz dla 10-latek – 4,00%. Mnożnik i marże również zostały utrzymane na poziomie ze stycznia br.
Obligacje dwuletnie mają oprocentowanie stałe przez cały okres inwestycji. Oznacza to, że już w momencie ich zakupu wiemy jaki zysk nam przyniosą. Pozostałe papiery mają oprocentowanie zmienne. W przypadku 3-letnich obligacji, oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wskaźnik WIBOR 6M (sześciomiesięczną stopę procentową pożyczek międzybankowych) i mnożnik - w wysokości 1. Oznacza to, że – decydując się na ten rodzaj Obligacji Skarbu Państwa – nabywamy instrument o oprocentowaniu równym stawce rynkowej. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie raz w roku i wyliczane jest na podstawie wskaźnika inflacji za minione 12 miesięcy podanego przez GUS oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm obowiązuje w przypadku obligacji dziesięcioletnich, inna jest tylko wysokość marży, która dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym jest wyższa i wynosi 1,50%.
Oferta obligacji detalicznych jest atrakcyjna pod względem wysokości oprocentowania, w porównaniu z innymi możliwościami inwestowania oszczędności. Jej warunki, poza emisjami niestandardowymi, nie ulegają zmianie od 9 miesięcy. Wyjątek stanowiła listopadowa emisja, kiedy oprocentowanie 2-latek podwyższono z 3,0% na 3,2%. Obligacje pozostają zatem konkurencyjną formą oszczędzania wobec produktów inwestycyjnych o podobnej konstrukcji – mówi Małgorzata Jabłońska, Menedżer Zespołu Rynku Pierwotnego w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego.
fot. mat. prasowe
Szczegóły oferty
Jak można nabyć Obligacje Skarbowe?
Obligacje Skarbu Państwa można nabyć przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy oraz przez Internet w serwisie: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl lub poprzez konto Inteligo. Zakupu można także dokonać w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Instytucją uprawnioną do dystrybucji obligacji skarbowych, czyli agentem sprzedaży, jest PKO Bank Polski.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)