eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweUbezpieczenie na wakacje - poradnik

Ubezpieczenie na wakacje - poradnik

2005-08-05 15:18

Przeczytaj także: Warto zadbać o ubezpieczenie na wakacje


Inne popularne wyłączenie dotyczy zdarzenie, które ma miejsce w stanie nietrzeźwości. Ale czy pinacolada lub zaledwie jedno piwko wypite na plaży skutecznie dyskwalifikują z możliwości skorzystania z ochrony ubezpieczeniowej? I najważniejsze: czy musi istnieć związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy stanem poszkodowanego a danym zdarzeniem? W zależności od towarzystwa obraz ten prezentuje się inaczej. Nie do przecenienia jest więc rola agenta, u którego polisę kupujemy. To jemu trzeba zadawać wszelkie kłopotliwe pytania i wymagać precyzyjnych odpowiedzi.

Niestety, poziom wiedzy merytorycznej reprezentowany przez rzesze agentów pozostawia tak wiele do życzenia, że klienci tak naprawdę kupują kota w worku a zawartość owego worka testowana jest dopiero wówczas, kiedy niedoinformowany klient ma nóż na gardle. Miejmy nadzieję, że w świetle dyrektyw unijnych i zakresu praw ochrony konsumenta (więc również ubezpieczonego) stan ten powoli zacznie się zmieniać.

Czy w ogóle warto sie ubezpieczać?

Na organizatorach imprez wyjazdowych spoczywa ustawowy obowiązek zapewnienia ubezpieczenia uczestnikom imprezy (w myśl „Ustawy o usługach turystycznych”). W przypadku wyjazdów indywidualnych tzw. na własną rękę, ubezpieczenie takie jest i zawsze było całkowicie dobrowolne. Co więcej, od 1 maja 2004 roku po zjednoczonej Europie mamy prawo podróżować nie tylko bez paszportów (na dowód osobisty) ale i bez polisy turystycznej. Czy aby na pewno?

W Polsce uprawnieni jesteśmy do korzystania ze świadczeń medycznych na podstawie naszego ubezpieczenia społecznego. Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) gwarantuje nam również prawo do bezpłatnej opieki medycznej w każdym z krajów zjednoczonej Europy. Niby tak. Bo faktycznie oznacza to możliwość korzystania z pomocy medycznej w krajach Unii Europejskiej i w Europejskim Obszarze Gospodarczym (EEA – European Economic Area) na tych samych prawach, z których korzystają obywatele tych krajów. Jednak niewiele mówi się o tym, że zakres tej pomocy jest bardzo okrojony w stosunku do zakresu jaki oferują towarzystwa ubezpieczeń w ramach swoich polis turystycznych. Takie nierzetelne informowanie może mieć dla wyjeżdżających tragiczne skutki.

Najpoważniejszym mankamentem ubezpieczenia NFZ-owskiego jest niewątpliwie brak całej otoczki assistance związanej z pomocą w podróży. Nie można więc liczyć na żadne udogodnienia, z których skorzystalibyśmy w ramach polisy komercyjnej jak odwiedziny rodziny lub bliskich na czas hospitalizacji czy też pożyczka środków w razie kradzieży lub zagubienia portfela z pieniędzmi i kartami płatniczymi. Dość wspomnieć zasadniczą lukę – tj. brak możliwości pokrycia i zorganizowania transportu do kraju, co dla zwykłego podróżnego jest wysiłkiem zarówno finansowym jak i logistyczno-koordynacyjnym.

Ubezpieczenie NFZ jako ubezpieczenie państwowe „działa” jedynie w państwowych placówkach medycznych (w krajach, gdzie ów podział jest stosowany). Tak się jednak składa, że większość wakacyjnych kurortów „obstawiona” jest przez prywatne kliniki i gabinety lekarskie, gdzie – o ile nie mamy grubego portfela - bez polisy lepiej się nie pokazywać. Warto wiedzieć również, że będziemy leczeni według zasad obowiązujących w kraju Unii w którym udzielana jest pomoc, a nie według zasad polskich a każe państwo członkowskie Unii ustala własny katalog świadczeń zdrowotnych. Może więc okazać się, że korzystając z ubezpieczenia zdrowotnego w NFZ w niektórych krajach część opłat będziemy musieli pokryć sami (tak jak jest to np. we Francji); ubezpieczenie komercyjne z reguły gwarantuje pokrycie kosztów bez żadnego udziału własnego.

Warto więc do plecaka włożyć zarówno polisę ubezpieczeniową jak i potwierdzenie z lokalnego oddziału NFZ-u o ubezpieczeniu „państwowym” (potwierdzenie to wydaje się na formularzu E-111), tak jak robi to wielu Europejczyków już dziś.

poprzednia  

1 2 3

oprac. : Grzegorz Gregorczyk / expander expander

Jaki kredyt na akcje PGNiG?

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: