Gdzie można starać się o kredyt z dopłatą
2014-02-04 11:29
Gdzie można starać się o kredyt z dopłatą © goodluz - Fotolia.com
Przeczytaj także: Kredyt z dopłatą bezkonkurencyjny
Jak wynika z ustawy o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, banki biorące udział w programie „Mieszkanie dla Młodych” powinny finansować przynajmniej 50% domu lub lokalu przez okres nie krótszy niż 15 lat. Pozostałe warunki, jak chociażby wysokość marży czy prowizji przygotowawczej, zależą od polityki wybranego kredytodawcy.Oferty przygotowały jedynie dwa banki
Umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego, na podstawie której można udzielać kredytów z dopłatą „MdM”, do tej pory podpisało siedem banków. Jednak informacje na temat kosztów preferencyjnych kredytów podały jedynie dwie instytucje - PKO BP i Pekao S.A.
Wymienione banki zastosowały strategię sprzedaży wiązanej (tzw. cross – sellingu). Dlatego wielu uczestników programu „MdM” będzie musiało zgodzić się na zakup dodatkowego konta osobistego, karty kredytowej lub ubezpieczenia – pisze Andrzej Prajsnar z portalu RynekPierwotny.com.
Kredyty z dopłatą „MdM” dostępne w PKO BP i Pekao S.A.
PKO Bank Polski S.A. proponuje kredyt hipoteczny, udzielany w złotych polskich do 95% wartości nieruchomości. Maksymalny okres, na jaki można zaciągnąć kredyt to 35 lat. Klient ma prawo wyboru formy spłaty: w ratach malejących lub równych. W każdym momencie trwania umowy kredytowej sposób naliczania rat może być zmieniony. Atrakcyjną opcją dodatkową jest możliwość bilansowania długu poprzez oszczędności, zgromadzone na Rachunku Oszczędnościowo-Rozliczeniowym. W okresach 3-letnich klient ustala górny i dolny limit na rachunku ROR, a nadwyżka domowego budżetu przekazywana jest na rachunek bilansujący, co skutkuje zmniejszeniem podstawy do obliczania odsetek.
fot. goodluz - Fotolia.com
Gdzie można starać się o kredyt z dopłatą
Bank Pekao S.A. oferuje kredyt także w walucie polskiej według obowiązku nałożonego w ustawie. Maksymalny czas trwania umowy kredytowej to 30 lat. Kredytowane jest 95% wartości nieruchomości, a stawki standardowej marży i prowizji przygotowawczej wynoszą po 1,99%. W sytuacji, gdy stosunek wartości kredytu do wartości zabezpieczenia hipotecznego jest wyższy niż 90%, marża naliczana przez Pekao zwiększa się o 0,25 punktu procentowego. W przypadku konkurencyjnego banku analogiczna stawka wynosi 1,64%.
Już w lutym poznamy kolejne oferty
Marże preferencyjnych kredytów, które ustaliły dwa największe banki są mniej korzystne od wartości naliczanych w ramach standardowej oferty.
Ta sytuacja powinna się zmienić, gdy do programu „MdM” dołączą konkurencyjne instytucje finansowe. Odpowiednie umowy z Bankiem Gospodarstwa Krajowego na razie podpisało siedmiu kredytodawców. O kredyt z dopłatą z budżetu państwa będziemy mogli ubiegać się nie tylko w PKO BP i Pekao S.A., ale również w Getin Noble Banku, Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS), Alior Banku, SGB-Banku i Banku Ochrony Środowiska (BOŚ).
fot. mat. prasowe
Informacje na temat preferencyjnych kredytów w programie MdM, które oferuje PKO BP i Pekao
Już 3 lutego 2014 roku przyjmowanie pierwszych wniosków o kredyt preferencyjny rozpocznie Alior Bank, 4 lutego br. - Getin Noble Bank, a 10 lutego br. - SGB-Bank. Ofertę Banku Ochrony Środowiska (BOŚ) poznamy 31 marca 2014 roku, a Banku Polskiej Spółdzielczości (BPS) – 1 kwietnia br.
Andrzej Prajsnar – portal
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)