eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweLepsza kondycja finansowa Polaków

Lepsza kondycja finansowa Polaków

2014-02-11 12:33

Lepsza kondycja finansowa Polaków

Lepsza kondycja finansowa Polaków © arrakasta - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z badania przeprowadzonego przez grupę IPF (właściciela Provident Polska) na klientach firmy wynika, że 40% Polaków o średnich i niskich dochodach dobrze ocenia swój standard życia. 14% respondentów uważa, że ich sytuacja ulegnie dalszej poprawie w ciągu kolejnych miesięcy.

Przeczytaj także: Kredyty konsumpcyjne w natarciu

Ankietowani w badaniu YouGov Polacy, coraz mniej obawiają się rosnących kosztów utrzymania oraz utraty pracy. Ten optymizm jest szczególnie widoczny wśród grupy wiekowej 25-34 lata. Jeszcze w kwietniu 2013 r., 31% respondentów było zaniepokojonych utratą pracy. W tym roku odsetek ten spadł do 22% badanych. Sytuacja gospodarcza ulega poprawie, a to przekłada się na rosnący optymizm. Zwłaszcza ludzie młodzi mniej boją się utraty pracy, ponieważ zakładają, że łatwiej im będzie znaleźć nową.

Wydatki na żywność i media wciąż pochłaniają większość domowego budżetu

Żywność i media pozostają głównym czynnikiem wzrostu kosztów utrzymania. Polacy uważają, że systematycznie będzie rósł udział kosztów związanych ze służbą zdrowia. Na taką zależność zwraca uwagę 39% badanych. Analitycy rynkowi są podobnego zdania i szacują, że ceny żywności mogą wzrosnąć nawet o 3% Dlatego ponad połowa respondentów kupuje tańszą żywność, a co czwarty badany oszczędza na innych rzeczach, by mieć na jedzenie dobrej jakości. Większość ankietowanych ogranicza wydatki na spotkania towarzyskie (71%) oraz na produktach codziennego użytku (63%). Co czwarty badany oszczędza na ogrzewaniu.

fot. mat. prasowe

Wzrost cen żywności wpłynie znacząco na koszty utrzymania

Żywność i media pozostają głównym czynnikiem wzrostu kosztów utrzymania. Polacy uważają, że systematycznie będzie rósł udział kosztów związanych ze służbą zdrowia.


Na co pożyczają Polacy?

Najczęściej do wzięcia pożyczki zmuszają nas nieprzewidziane wydatki. Aż 44% Polaków pożycza właśnie w takich sytuacjach. Co trzeci z badanych pożycza na sprzęt AGD. 91% ankietowanych uważnie analizuje wszelkie za i przeciw przed wzięciem pożyczki, a 72% pożyczkobiorców bez problemu spłaca swoje zobowiązania. Jednocześnie co trzeci badany uważa, że możliwość otrzymania pożyczki w dużym banku byłaby trudna. Polacy częściej w porównaniu z ostatnim badaniem[2] biorą pod uwagę możliwość wzięcia pożyczki. Więcej Polaków jest przekonanych, że mogłoby pozwolić sobie na zaciągnięcie pożyczki w banku lub w firmie pożyczkowej. To wyraźny sygnał wysyłany przez naszych klientów, że sytuacja ich gospodarstw domowych się stabilizuje.- podkreśla Przemysław Kasza z działu badań i analiz Provident Polska.

fot. mat. prasowe

Kryteria decyzji o zaciąganiu pożyczki

Polacy częściej w porównaniu z ostatnim badaniem biorą pod uwagę możliwość wzięcia pożyczki.


Informacje o badaniach
International Personal Finance (IPF), międzynarodowy dostawca kredytów konsumenckich działający w Polsce pod marką Provident, ogłosił wyniki trzeciego raportu na temat dobrobytu i włączenia społecznego. Badanie, zrealizowane przez firmę badawczą YouGov, przeprowadzone zostało w listopadzie 2013 na reprezentatywnej grupie 500 klientów Provident Polska. [2] Badanie, zrealizowane przez firmę badawczą YouGov, przeprowadzone zostało w kwietniu 2013 klientów Provident Polska.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: