eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarzeOstrożny Europejski Bank Centralny umacnia EURUSD

Ostrożny Europejski Bank Centralny umacnia EURUSD

2014-02-07 13:42

Ostrożny Europejski Bank Centralny umacnia EURUSD

Wykres 1. EURUSD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajsza decyzja Europejskiego Banku Centralnego rozczarowała inwestorów w Europie doprowadzając do znaczącego pogorszenia nastrojów na parkietach krajów ze Strefy Euro oraz znaczącego umocnienia EURUSD. Brak działań ze strony ECB, nie został wbrew oczekiwaniom powiązany z gołębim forward guidance, a Mario Draghi ograniczył się do zwyczajowych formuł o utrzymywaniu stóp na obecnym lub niższym poziomie w dłuższym okresie czasu.

Przeczytaj także: Bank Centralny Turcji staje na wysokości zadania

Nie pojawiły się jednak żadne nowe zapowiedzi działań ECB, pomimo obaw Banku o kruchość podstaw obecnego wzrostu. Europejski Bank Centralny, będzie obecnie oczekiwał na dane o PKB ze Strefy Euro w IV kwartale, projekcję inflacji, która ma objąć 2016 rok, która ma zostać opublikowana w marcu oraz dalszy rozwój sytuacji na rynkach wschodzących. Pokazuje to, że oczekiwania odnośnie obniżki stóp procentowych w I kwartale roku mogły być przedwczesne i w samym ECB nie zbudowano jeszcze konsensusu dla takiej decyzji.

Większego znaczenia dla inwestorów nie miały wczorajsze odczyty ze Stanów Zjednoczonych, gdzie nieznacznie rozczarował bilans handlowy, który wykazał większy od spodziewanego deficyt, nieznacznie lepiej z kolei wypadła liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która wyniosła 331 tys.

Zgodnie z oczekiwaniami decyzja Banku Anglii nie przyniosła niczego nowego, w związku z czym funt zachowywał się stabilnie. Zgodnie z zapowiedziami Marka Cerneya ważne wydarzenie w kontekście dalszej polityki monetarnej będzie miało miejsce w przyszłym tygodniu, kiedy opublikowany zostanie raport na temat inflacji.

Większą zmienność mogliśmy zobaczyć w godzinach nocnych na dolarze australijskim, ze względu na opublikowany raport Banku Australii. Widać w nim, że coraz większa niepewność co do dalszego rozwoju sytuacji pojawiła się w RBA, co doprowadziło do rezygnacji z gołębiego tonu i rewizji prognoz inflacyjnych oraz wzrostu w górę.

Dzisiaj poznamy kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy, które pokażą faktyczną sytuację amerykańskiej gospodarki po zniekształconych przez bardzo srogą zimę odczytach za grudzień. Oczekiwania rynkowe co do dzisiejszego odczytu są bardzo rozbieżne, z tego też powodu możemy spodziewać się większej zmienności. Jednak nawet w przypadku dobrych danych reakcja rynkowa nie jest oczywista, gdyż ciągle należy czekać na porozumienie w sprawie limitu zadłużenia, które powinno zostać osiągnięte w najbliższych dniach. Warto zwrócić uwagę dzisiaj także na dane z Wielkiej Brytanii, które mogą mieć wpływ na funta podczas europejskiej fazy sesji.

Technicznie sytuacja na EURUSD wygląda ciekawiej niż w ostatnich dniach, gdyż wydaje się, że gorsze dane z USA mógłby pozwolić na dalszy ruch w stronę 1.37. Ciągle jednak podtrzymujemy opinię o pozostawaniu EURUSD w kanale pomiędzy 1.35-1.37 do czasu podjęcia działań przez EBC.

fot. mat. prasowe

Wykres 1. EURUSD – interwał dzienny

Technicznie sytuacja na EURUSD wygląda ciekawiej niż w ostatnich dniach, gdyż wydaje się, że gorsze dane z USA mógłby pozwolić na dalszy ruch w stronę 1.37.


Pogoda w Brazylii napędza ceny kawy

Wartość kawy typu arabica (COFFEE.US) urosła na rynku od początku roku już ponad 30 procent. Głównym czynnikiem napędzającym wzrosty jest pogoda, ale tym razem analiza techniczna również wskazywała na podobny scenariusz.

Na południowym wschodzie Brazylii, czyli kluczowym regionie upraw (Brazylia jest obecnie największym producentem i eksporterem kawy, odpowiada za ponad jedną trzecią światowej produkcji) utrzymuje się susza i zgodnie z prognozami meteorologów, powinna potrwać do 20 lutego, a opady spodziewane w ciągu kolejnych dwóch miesięcy nie będą wystarczające przed rozpoczynającą się w kwietniu porą suchą. W związku z powyższym, prognozy analityków dotyczące rekordowych zbiorów w Brazylii zostały mocno obniżone.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe (08:30)


Ryzykiem dla dalszych wzrostów jest wysoka pozycja zapasów globalnych, które znajdują się na poziomie najwyższym od 9 lat. Dodatkowo, wyższe ceny oraz słabszy real skłonią Brazylijczyków do zwiększenia eksportu, co może przyczynić się do powrotu tendencji spadkowej.

fot. mat. prasowe

Wykres 2. COFFEE.US – interwał dzienny

Wartość kawy typu arabica (COFFEE.US) urosła na rynku od początku roku już ponad 30 procent.


Wczorajsza sesja pozwoliła znieść w połowie cały ruch spadkowy z okresu październik 2012 – listopad 2013. Podczas formowania listopadowego minimum, RSI znajdowało się na bardzo niskim poziomie, po czym z impetem wybiło poziom „30” , dając inwestorom sygnał kupna. W dalszej kolejności został pokonany poziom 112, który obecnie jest bardzo silnym wsparciem w średnim terminie.

Techniki Fibonacciego wysyłają w tym przypadku sprzeczne sygnały: zniesienia sugerowałyby dalsze wzrosty do poziomu 152.7, natomiast zgodnie z wachlarzami ruch wzrostowy zakończył się.

Wydaje się jednak, że to właśnie poziom opadów w Brazylii będzie kluczowy w kontekście ceny kawy w najbliższych tygodniach i ten czynnik należy obserwować.

AUDCAD przed danymi z Kanady

Podczas wczorajszej sesji poznaliśmy mieszane dane z kanadyjskiej gospodarki. W grudniu deficyt handlu zagranicznego wzrósł do -1.66 mld CAD, poziomu najwyższego od 13 miesięcy. Największy wzrost importu widoczny był w kategorii energii i chemii. Terms of Trade (relatywne ceny towarów eksportowanych do importowanych) Kanady spadły do poziomu 0.99, czyli najniższego od czerwca 2013.

Styczniowy Ivey PMI sprawił jednak inwestorom prawdziwą niespodziankę, wyprzedzając konsensus o 5.5 pkt. (konsensus: 51.3 pkt.). Pozwoliło to odrobić loonie całą stratę po fatalnym odczycie dotyczącym handlu zagranicznego. Komponent zatrudnienia nie nastraja jednak pozytywnie przed dzisiejszymi danymi z kanadyjskiego rynku pracy. W tym obszarze nastąpił spadek do poziomu 45.1 pkt. z 53.4 pkt. w grudniu. Może się zatem okazać, że prognoza 19.7 tys. nowych miejsc pracy w styczniu jest zbyt optymistyczna.
Scenariusz słabszych odczytów z rynku pracy Kanady trudno realizować względem amerykańskiego dolara, ponieważ obie gospodarki raportują w tym samym momencie. Alternatywnie można wybrać australijskiego dolara, gdzie w ostatnich dniach RBA zmienił kierunek polityki monetarnej na neutralny, co w średnim terminie powinno wspierać AUD względem innych walut ryzykownych.

fot. mat. prasowe

Wykres 3. AUDCAD – interwał dzienny

Ostatnia sesja na AUDCAD stwarza okazję do zajęcia pozycji pod osłabienie CAD. Po złamaniu oporu 0.99 (szczyt z 13 stycznia), para osiągnęła poziom 0.9967, skąd nastąpił odwrót w kierunku wcześniejszego oporu, które zgodnie z podstawową zasadą analizy technicznej, powinno być postrzegane obecnie jako wsparcie. Kolejne wsparcia to 0.9830 oraz 0.9714.


Ostatnia sesja na AUDCAD stwarza okazję do zajęcia pozycji pod osłabienie CAD. Po złamaniu oporu 0.99 (szczyt z 13 stycznia), para osiągnęła poziom 0.9967, skąd nastąpił odwrót w kierunku wcześniejszego oporu, które zgodnie z podstawową zasadą analizy technicznej, powinno być postrzegane obecnie jako wsparcie. Kolejne wsparcia to 0.9830 oraz 0.9714.

Odchylenie w dół od konsensusu powinno pozwolić na test parytetu, a w dalszej kolejności 1.0042

Ostatnie wydarzenia
  • Wielka Brytania BoE pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie
    Strefa Euro EBC pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie
  • Kanada Indeks Ivey PMI powyżej konsensusu
    Styczeń: 56.8
    Prognoza: 51.3
Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Produkcja przemysłowa
Prognoza: 0.6% (m/m)
Poprzednio: 0.0% (m/m)

EUR 12:00 Produkcja przemysłowa w Niemczech
Prognoza: 0.5% (m/m)
Poprzednio: 1.9% (m/m)

USD 14:30 Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym
Prognoza:185 tys.
Poprzednio: 74 tys.

Stopa bezrobocia
Prognoza: 6.7%
Poprzednio: 6.7%

CAD 16:00 Zmiana zatrudnienia
Prognoza: 19.7 tys.
Poprzednio: -45.9 tys.

Stopa bezrobocia
Prognoza: 7.1%
Poprzednio: 7.2%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: