eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweKredytowanie nieruchomości w Europie 2013

Kredytowanie nieruchomości w Europie 2013

2014-02-13 10:51

Kredytowanie nieruchomości w Europie 2013

Kredytowanie nieruchomości w Europie 2013 © Fantasista - Fotolia.com

Z najnowszego raportu międzynarodowej firmy doradczej Cushman & Wakefield „Analiza europejskich rynków kredytowania nieruchomości” (European Real Estate Lending Review) wynika, że tradycyjne instytucje bankowe, w tym banki komercyjne i inwestycyjne, nadal zajmują dominującą pozycję na rynku finansowania nieruchomości komercyjnych w Europie, ale rośnie znaczenie alternatywnych pożyczkodawców.

Przeczytaj także: Kredytowanie nieruchomości w Europie 2012

Dział ds. finansowania korporacyjnego firmy Cushman & Wakefield przeanalizował działalność 161 kredytodawców oferujących w Europie pożyczki uprzywilejowane, w tym o wydłużonym terminie spłaty, oraz finansowanie typu mezzanine, aby ocenić zainteresowanie kredytami i wskazać najważniejsze trendy, które mogą wpływać na europejski rynek finansowy w bieżącym roku. W celu zidentyfikowania sektorów i rynków o największej aktywności przeanalizowano również kredyty na nieruchomości komercyjne udzielone i refinansowane w ostatnich dwóch latach.

Na tradycyjne banki nadal przypada ponad połowa wszystkich kredytów na nieruchomości komercyjne uwzględnionych w przeprowadzonym badaniu, ale ich dominująca pozycja wyraźnie osłabła w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ich udział w rynku zmniejszył się do 55 proc. z 67 proc. w I kw. 2012 r.

Według autorów raportu mniejszy udział banków w rynku kredytowym nie wynika ze spadku wartości udzielanych pożyczek, lecz z łatwiejszego dostępu do nowych alternatywnych źródeł finansowania. Na przykład od I kw. 2013 r. liczba aktywnych na rynku funduszy dłużnych i kredytodawców typu private equity wzrosła o 29 proc.

Dane przedstawione w raporcie również wskazują na 30-procentowy wzrost wartości kapitału pożyczonego na nieruchomości w ostatnich 12 miesiącach. Jednocześnie 10-procentowy wzrost liczby aktywnych kredytodawców przyczynił się do większej konkurencji i spadku cen na rynkach europejskich.

Michael Lindsay, dyrektor działu ds. finansowania korporacyjnego w krajach EMEA w firmie Cushman & Wakefield, powiedział: „W ostatnich 12 miesiącach odnotowaliśmy postępującą dywersyfikację rynku kredytowego w Europie, który powoli upodabnia się do modelu amerykańskiego, gdzie na banki przypada taka sama ilość alternatywnych kredytodawców. Ze względu na związaną z wymogami regulacyjnymi presję na rentowność banków udzielających kredytów na nieruchomości komercyjne przewidujemy, że towarzystwa ubezpieczeniowe, fundusze dłużne i firmy private equity przyspieszą opracowywanie własnych strategii udzielania pożyczek”.

fot. Fantasista - Fotolia.com

Kredytowanie nieruchomości w Europie 2013

Tradycyjne instytucje bankowe, w tym banki komercyjne i inwestycyjne, nadal zajmują dominującą pozycję na rynku finansowania nieruchomości komercyjnych w Europie, ale rośnie znaczenie alternatywnych pożyczkodawców.


Dalsze informacje na temat najważniejszych danych raportu:

30-procentowy wzrost kapitału pożyczonego na nieruchomości komercyjne w Europie

W 2013 r. zwiększyło się zainteresowanie finansowaniem dłużnym wśród kupujących. Wzrost o 30 proc. wartości kapitału pożyczonego na zakup nieruchomości komercyjnych w Europie od 2012 r. wskazuje, że kredytobiorcy byli bardziej zainteresowani nowymi kredytami niż refinansowaniem. W trakcie ubiegłego roku wielu kredytodawców zapowiedziało korektę w górę celów akcji kredytowej, co wskazywało na rosnący wolumen kapitału przeznaczanego na kredytowanie nieruchomości komercyjnych. Jednak na większości rynków wiarygodność kredytobiorcy jest nadal kluczem do uzyskania finansowania – jakość i dokładność danych przedstawianych instytucjom kredytowym mają obecnie nadrzędne znaczenie.

Wzrost aktywnych kredytodawców o 10 proc.

Liczba aktywnych kredytodawców na rynkach europejskich oferujących produkty zarówno nowym, jak i dotychczasowym klientom wzrosła od I kw. 2013 r. o ok. 10 proc., co przyniosło pożądany wzrost płynności i aktywności rynku inwestycyjnego oraz skrócenie czasu rozpatrywania wniosków kredytowych. Spośród 161 kredytodawców uwzględnionych w analizie na potrzeby raportu 78 proc. zadeklarowało chęć udzielenia kredytu nowym klientom, co stanowi wzrost o 19 proc. od ostatniego roku.

Większa konkurencja i różnorodność produktów finansowych

Rosnąca konkurencja przyczyniła się do spadku cen na praktycznie wszystkich rynkach europejskich, stwarzając atrakcyjne warunki dla kredytobiorców. Z tego względu niektórzy kredytodawcy w poszukiwaniu zysków chętniej podejmują większe ryzyko poszerzając zakres zainteresowań geograficznych i sektorowych. Ponadto zaciera się różnica pomiędzy pożyczkami uprzywilejowanymi a finansowaniem typu mezzanine, a kredytodawcy oferujący pożyczki uprzywilejowane obecnie są gotowi finansować całość kredytu przy wskaźniku LTV wynoszącym nawet do 75 proc.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: