eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweMało chętnych na oszczędzanie pieniędzy

Mało chętnych na oszczędzanie pieniędzy

2014-02-14 09:39

Mało chętnych na oszczędzanie pieniędzy

Mało chętnych na oszczędzanie pieniędzy © FikMik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Pomimo rosnącej świadomości o korzyściach płynących z oszczędzania, wciąż zaledwie jedna trzecia Polaków odkłada pieniądze. Wyniki czwartej edycji Badania Oszczędności Getinu pokazują, że nasze zabezpieczenie finansowe jest niewielkie, a mało atrakcyjne oprocentowanie produktów bankowych nie zachęca do gromadzenia środków.

Przeczytaj także: Oszczędzanie pieniędzy: motywacją strach i zakupy

Blisko 64 proc. Polaków nie miało w styczniu żadnych oszczędności. Choć w porównaniu do grudnia ich liczba spadła o 6 proc., to na odłożenie dodatkowej sumy mogła sobie pozwolić zaledwie co trzecia osoba (33 proc.) z czego 24 proc. zdążyło już ulokować je w banku i nie zamierza ich ruszać w najbliższym czasie. Jedynie jedna na dziesięć osób (9 proc.) chce nimi dysponować w kolejnych tygodniach.

Jak Polacy zamierzają zarządzać swoimi pieniędzmi? W większości deklarują, że wybiorą oszczędzanie na lokatach lub kontach oszczędnościowych. Ta forma oszczędzania wzbudza zaufanie aż 84 proc. ankietowanych (przybyło ich o 7 proc. w stosunku do grudnia ub.r. i aż 13 proc. do listopada 2013 r.). W drugiej kolejności ankietowanie chcą postawić na inwestycje, wybrało je 14 proc. Jedynie 2 proc. badanych wybierze pożyczki prywatne lub zakup nieruchomości.
Zaskakujący jest fakt, że z miesiąca na miesiąc spada chęć Polaków do inwestowania. Jeszcze w listopadzie ubiegłego roku ponad 23 proc. respondentów deklarowało chęć powierzenia wolnych środków Towarzystwom Funduszy Inwestycyjnych (TFI), a dwa miesiące później (w styczniu br.) było ich o blisko 10 proc. mniej.

Większe zaufanie do banków niż do TFI widać także w sposobie w jaki Polacy trzymają swoje oszczędności. Blisko 69 proc. badanych trzyma środki w banku, 3 proc. w funduszach inwestycyjnych a aż 28 proc. respondentów trzyma środki w formie gotówki.

Oznacza to, że ciągle bardziej ufamy bankom i preferujemy bardziej bezpieczne rozwiązania oszczędnościowe niż propozycje inwestycyjne, którymi kuszą nas TFI. Z drugiej strony widać, że Polacy mają pewien apetyt na ryzyko inwestycyjne i chcieliby je podjąć, jednak z obawy o utratę oszczędności wolą pozostawić środki w banku lub skarbonce. I ostatni wniosek ponad jedna czwarta osób trzyma oszczędności w formie gotówki – jest to ewidentny sygnał dla banków, że z ich oferty nie korzysta co czwarty Polak posiadający wolne środki. Ankietowani, którzy jak deklarują chcieliby skorzystać z oferty banku, dysponują kwotą średnio 21,1 tys. zł.

fot. FikMik - Fotolia.com

Mało chętnych na oszczędzanie pieniędzy

Wyniki czwartej edycji Badania Oszczędności Getinu pokazują, że nasze zabezpieczenie finansowe jest niewielkie, a mało atrakcyjne oprocentowanie produktów bankowych nie zachęca do gromadzenia środków.


Badanie Oszczędności Getinu dodatkowo wskazuje na poważny problem – Polacy są bardzo niezadowoleni z obecnego oprocentowania lokat i kont oszczędnościowych. Aż 69 proc. z nich uważa je za nieatrakcyjne. To o ponad 10% więcej niż w październikowej edycji badania.

- Nawet najniższe oprocentowanie jest lepsze niż trzymanie gotówki w domu, które deklaruje blisko jedna czwarta respondentów posiadających oszczędności i nie chcąca korzystać z usług depozytowych banków. W przypadku osób, które nie chcą angażować własnych pieniędzy na dłuższy czas, dobrze sprawdzają się konta oszczędnościowe, które są oprocentowane i dają względnie swobodny dostęp do pieniędzy. Rok 2014 powinien też przynieść stopniową poprawę oprocentowania, niektóre banki już oferują lepsze warunki na lokatach zakładanych na dłuższy termin (12, 24 i nawet 36 miesięcy). Jednak im bliżej spodziewana decyzja Rady Polityki Pieniężnej o podwyżce stóp procentowych tym szybciej zauważymy poprawę warunków lokat również zakładanych na krótsze terminy – podsumowuje Marcin Dec, członek zarządu Getin Banku.

fot. mat. prasowe

Posiadanie wolnych środków

Blisko 64 proc. Polaków nie miało w styczniu żadnych oszczędności. Choć w porównaniu do grudnia ich liczba spadła o 6 proc., to na odłożenie dodatkowej sumy mogła sobie pozwolić zaledwie co trzecia osoba (33 proc.)


Portfel Polaków

Pomimo, że możliwość odkładania pieniędzy ma zaledwie co trzeci Polak, łączna suma oszczędności, jaką udało się zebrać na kontach i lokatach w styczniu br. wyniosła średnio 16,2 tys. zł. Co prawda to o 500 złotych więcej niż miesiąc wcześniej, ale tylko o 200 złotych więcej niż w listopadzie 2013. Wygląda więc na to, że grudzień jest miesiącem w którym Polacy chętniej sięgają po oszczędności. Nic dziwnego, w końcu Mikołajki, Święta Bożego Narodzenia, Sylwester, to okazje do zakupu prezentów, finansowania przygotowań do świąt i pożegnania starego roku. Styczeń przynosi jednak refleksję, chęć planowania i mniejszą skłonność do wydawania pieniędzy.

Na oszczędzanie w bankach decydują się osoby, których przeciętny dochód wynosi około 3 700 złotych netto. Niewiele mniej, bo 3 600 złotych netto zarabiają osoby, które mają wolne środki, ale nie chcą ich powierzać bankom ani zainwestować w najbliższym czasie.

fot. mat. prasowe

W jaki sposób lokuję wolne środki?

Jak Polacy zamierzają zarządzać swoimi pieniędzmi? W większości deklarują, że wybiorą oszczędzanie na lokatach lub kontach oszczędnościowych. Ta forma oszczędzania wzbudza zaufanie aż 84 proc. ankietowanych (przybyło ich o 7 proc. w stosunku do grudnia ub.r. i aż 13 proc. do listopada 2013 r.).


Informacje o badaniu
Dane zawarte w informacji prasowej pochodzą z Badania Oszczędności Polaków Getinu Noble Banku zrealizowanego w dniach 20 – 22 stycznia 2014 r. na zlecenie Getin Noble Banku na reprezentatywnej próbie 500 osób. Wolne środki, o których mowa w Informacji Prasowej zostały zdefiniowane jako bieżące oszczędności, które aktualnie respondent posiada jak też środki, którymi mógłby w miarę swobodnie dysponować, czyli środki, które aktualnie respondent posiada już ulokowane w bankach (na koncie osobistym, na kontach oszczędnościowych lub lokatach) lub zainwestowane w funduszach inwestycyjnych.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: