EMIR wprowadza obowiązek raportowania
2014-02-13 12:25
EMIR wprowadza obowiązek raportowania © pressmaster - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rozporządzenie EMIR wprowadza obowiązek raportowania
Aby wypełnić obowiązek raportowy, zobowiązane do tego przedsiębiorstwa muszą zgłaszać informacje o kontraktach pochodnych do repozytoriów transakcji zarejestrowanych przez Europejski Urząd Nadzoru Giełd i Papierów Wartościowych (European Securities Market Authority; ESMA).Na polskim rynku usługę taką oferuje Repozytorium Transakcji w KDPW (KDPW_TR).
Repozytorium prowadzone przez KDPW uzyskało stosowaną rejestrację w ESMA 7 listopada 2013 r. i było jednym z czterech pierwszych tego typu instytucji zarejestrowanych w Europie i jedynym działającym w regionie Europy Środkowej i Wschodniej.
Informacje na temat każdego zawartego kontraktu pochodnego oraz na temat wszelkich zmian lub rozwiązania tego kontraktu muszą być przekazywane do repozytorium nie później niż w dniu roboczym następującym po zawarciu, zmianie warunków lub rozwiązaniu kontraktu. Ale obowiązek raportowy dotyczy także transakcji zawartych przez 16 sierpnia 2012 r., a aktywnych tego dnia oraz transakcji zawartych 16 sierpnia 2012 r. i później.
Obowiązek raportowania można spełnić na kilka sposobów:
- bezpośrednio raportować do wybranego repozytorium (wymaga to uczestnictwa w KDPW_TR),
- wybrać pośrednika, który zrobi to za zobowiązaną do raportowania firmę,
- poprzez izbę rozliczeniową KDPW_CCP.
Pomimo delegowania raportowania do innego podmiotu, odpowiedzialność za raportowanie ciągle spoczywa na kontrahencie transakcji.
Do repozytoriów transakcji muszą być zgłaszane zarówno kontrakty zawierane na rynku regulowanym, jak i poza nim. W KDPW_TR mogą być rejestrowane wszystkie rodzaje kontraktów objętych obowiązkiem raportowania (giełdowe i OTC). Ponadto rejestracja KDPW_TR w ESMA umożliwia działanie na terenie całej Unii Europejskiej.
fot. pressmaster - Fotolia.com
EMIR wprowadza obowiązek raportowania
Aby móc raportować informacje do repozytorium transakcji niezbędne jest posiadanie specjalnego numeru identyfikującego dany podmiot – tzw. kodu LEI. Wymagają tego unijne regulacje. Numer ten można również uzyskać bezpośrednio w KDPW. Zgłoszenie w sprawie nadania kodu LEI można dokonać poprzez stronę internetową www.kdpw.pl
Usługa repozytorium transakcji to odpowiedź KDPW na Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 648/2012 z dnia 4 lipca 2012 r. w sprawie instrumentów pochodnych będących przedmiotem obrotu poza rynkiem regulowanym, kontrahentów centralnych i repozytoriów transakcji (EMIR). Wprowadza ono m.in. obowiązek raportowania wszystkich kontraktów pochodnych do repozytorium transakcji, określa także zasady funkcjonowania repozytorium.
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)