BoJ osłabia japońskiego jena
2014-02-18 11:12
Wykres 1 USDJPY – interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Słabe dane z Japonii bez wpływu na rynki
Dzisiejszy poranek w Azji przyniósł inwestorom zdecydowanie więcej emocji. Bank Japonii co prawda nie zmienił poziomu stóp procentowych i wysokości programu skupu aktywów, ale zdecydował się przedłużyć i podwoić program wsparcia kredytowego, co nie było rozważane przez rynki. W ramach tego programu, banki mają dostęp do taniego pieniądza na akcję kredytową w obszarach głównie wspierających wzrost gospodarczy. O ile sama decyzja o przedłużeniu programu, który kończył się w marcu była czysto „techniczna”, podwojenie jego skali spodobało się inwestorom. Dobre nastroje pozwoliły na wzrosty na rynku akcji (poza chińskim) oraz osłabiły japońskiego jena.Minutki z posiedzenia Banku Australii nie dały rynkom nowych wskazówek, a jedynie podkreśliły stabilizację w ramach cyklu polityki monetarnej. W związku z powyższym, dolar australijski będzie w najbliższym czasie reagował głównie na dwa czynniki, tj. dane makro (głównie inflacja, handel zagraniczny, rynek pracy, capex) oraz sytuację na chińskim rynku międzybankowym. Powiększanie aktywów chińskich banków, finansowanie pozabilansowe oraz rozrost sektora „shadow banking” jak i tapering, wywołują zmienność krótkoterminowych stóp na chińskim rynku, co w najbliższej perspektywie będzie tolerowane przez PBoC. Dziś rano PBoC przeprowadził pierwsze w tym roku transakcje repo na rynku (14-dniowe, po stopie 3.8%), co ma na celu dalsze, stopniowe zmniejszanie płynności w sektorze bankowym.
Podczas sesji europejskiej poznamy odczyt inflacji w Wielkiej Brytanii oraz niemiecki indeks Instytutu ZEW. Po południu, zaplanowane są dwa posiedzenia banków centralnych, Turcji oraz Węgier, o czym w drugiej części analizy porannej.
Po udanym poranku, USDJPY znajduje się w ograniczeniu lokalnego maksimum (102.70) i apetyt na ryzyko podczas europejskiej sesji powinien zdecydować, czy uda się pokonać ten poziom. W tym kontekście warto obserwować rynki akcji, gdyż USDJPY wykazuje od dłuższego czasu wysoką pozytywną korelację z tą klasą aktywów.
fot. mat. prasowe
Wykres 1 USDJPY – interwał dzienny
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Forint przed posiedzeniem Banku Węgier
fot. mat. prasowe
Wykres 2. USDHUF – interwał dzienny
Dzisiaj na godzinę 14 planowany jest komunikat po posiedzeniu Banku Węgier (Magyar Nemzeti Bank) w sprawie wysokości stóp procentowych. Konsensus prognoz analityków zakłada kolejną obniżkę głównej stopy procentowej do rekordowo niskiego poziomu 2.75%, z 2.85% poprzednio. Cykl obniżek stóp procentowych na Węgrzech rozpoczął się w połowie 2012 r., kiedy stopa procentowa wynosiła 7%. Obecnie część ekspertów jest zdania, że najbliższa obniżka może zakończyć trwający cykl łagodzenia polityki pieniężnej. Dlatego ważny dla kursu węgierskiego forinta może okazać się komunikat po posiedzeniu, dający wytyczne co do dalszego kształtowania przez MNB polityki monetarnej.
Opublikowane w ubiegłym tygodniu dane, potwierdzają, że węgierska gospodarka nabiera rozpędu. Produkcja przemysłowa w grudniu zgodnie z oczekiwaniami wzrosła o 6.8% r/r, ale skurczyła się o 1.9% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, co także było zbieżne z oczekiwaniami rynku. Pozytywne zaskoczenie przyniosły natomiast dane dotyczące dynamiki PKB. Zgodnie z wstępnymi danymi w IV kw. PKB Węgier wzrósł o 0.6% k/k i 2.7% w ujęciu r/r, podczas gdy prognoza zakładała wzrost zaledwie na poziomie 2.1% r/r. Niepokój budzić może natomiast ostatni, styczniowy odczyt inflacji, która wyniosła 0.0% r/r i 0.3% m/m. Brak presji cenowej, może skłonić MNB do głębszej obniżki stóp lub kontynuację cyklu luzowania na kolejnych posiedzeniach, co osłabiłoby forinta.
W ujęciu technicznym kurs USDHUF bo wybiciu na początku lutego 10-miesięcznych szczytów, przeszedł w fazę korekty. Kurs zbliżył się do ważnego poziomu wsparcia 224.124, wyznaczonego przez 38.2 proc. zniesienie Fibo oraz szczyty z początku grudnia i końca stycznia. Z poziomu tego może nastąpić odbicie, co sugeruje także układ 50- i 200-sesyjnej średnich kroczących.
EURTRY na wsparciu
fot. mat. prasowe
Wykres 3. EURTRY – interwał dzienny
Po ogłoszonej na styczniowym posiedzeniu Banku Turcji (TCMB) skokowej podwyżce stóp procentowych, po dzisiejszym posiedzeniu rynek nie spodziewa się zmian poziomów stóp. Dla przypomnienia Bank Turcji na zwołanym na 28 stycznia nadzwyczajnym posiedzeniu, podjął decyzję o podwyżce 1-tygodniowej stopy benchmarkowej do 10 proc. z 4.5 proc. wcześniej w celu obrony liry tureckiej przed trwającą od kilku miesięcy wyprzedaży i powstrzymania ryzyka wzrostu inflacji. Decyzja Banku Centralnego Turcji wywołała gwałtowny wzrost wartości liry. Kurs EURTRY zanurkował do poziomu 2.9645, po czym następnego dnia, na przekór Bankowi Turcji z nawiązką odrobił straty. W ostatnich dwóch tygodniach EURTRY kontynuował przecenę i obecnie osiągnął poziom dołków z końca stycznia.
W ujęciu technicznym kurs EURTRY dotarł do silnego wsparcia na poziomie 2.9827, wyznaczonego przez 50 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej z genezą w listopadzie ubiegłego roku. Poziom ten pokrywa się z górnym ograniczeniem konsolidacji w jakiej wykres poruszał się na przełomie grudnia ubiegłego roku i stycznia. Trwałe przebicie w ubiegłym tygodniu 50-sesyjnej średniej kroczącej może być sygnałem do dalszej korekty, ze wsparciami na poziomie 2.9145 (dolne ograniczenie wspomnianej konsolidacji i 61.8 proc. zniesienie Fibo) oraz okolice 2.8735 (200-sesyjna średnia krocząca). Przebicie tych poziomów sprowadzić może kurs EURTRY aż do 2.70, gdzie znajduje się podstawa ukształtowanego w IV kw. ubiegłego roku kanału wzrostowego.
Za realizacją spadkowego scenariusza na EURTRY przemawia dysparytet stóp procentowych, szczególnie w obliczu powtarzanego ostatnio pomysłu wprowadzenia ujemnych stóp procentowych w eurolandzie. Jednak przeszkodzić w nim może słaby sentyment wobec gospodarki tureckiej i walut krajów rozwijających się.
Ostatnie wydarzenia
Niemcy Bundesbank: gospodarka wzrosła w ostatnich miesiącach, perspektywy są optymistyczne
Turcja Stopa bezrobocia
Listopad: 9.9%
Poprzednio 9.7%
JPY BoJ nie zmienił poziomu stóp procentowych i wysokości programu skupu aktywów
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 10:00 Saldo rachunku bieżącego, grudzień
Prognoza 19.8
Poprzednio 23.5
GBP 10:30 Inflacja CPI, styczeń
Prognoza: 2.0% r/r
Poprzednio: 2.0% r/r
EUR 11:00 Niemcy: Indeks instytutu ZEW, luty
Prognoza: 61.3 pkt.
Poprzednio 61.7 pkt
TRY 13:00 Decyzja ws. stóp procentowych
HUF 14:00 Decyzja ws. stóp procentowych
USD 14:30 Indeks NY Empire State
USD 15:00 Napływ kapitałów długoterminowych
Prognoza: -24.7 mld
Poprzednio -29.3 mld
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Rożko, Dominik Murlak / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)