Rejestr Dłużników ERIF w IV kw. 2013
2014-02-19 13:54
Problem zadłużenia Polaków wciąż aktualny © Africa Studio - Fotolia.com
Przeczytaj także: Rejestr Dłużników ERIF w II kw. 2013
Dzięki regularnej weryfikacji bazy danych Rejestr Dłużników ERIF gwarantuje swoim klientom dostęp do rzetelnych, aktualnych danych. Ich jakość jest bardzo ważna i doceniana przez naszych klientów. Może o tym świadczyć zauważalny wzrost liczby raportów udostępnianych z bazy Rejestru. W całym 2013 roku Rejestr udostępnił ich ponad 3,8 mln. Pokazuje to również, że baza Rejestru staje się nieodłącznym elementem procesów oceny ryzyka oraz wiarygodności płatniczej Partnerów ERIFa.- Liczba udostępnionych przez nas w 2013 roku raportów z informacjami gospodarczymi na temat firm i konsumentów odpowiada 10% wszystkich mieszkańców naszego kraju. Aby lepiej zobrazować tę skalę, można by było stwierdzić, że w minionym roku w Rejestrze Dłużników ERIF sprawdzono sytuację płatniczą co dziesiątego Polaka. Dowodzi to, jak ważna dla firm i instytucji z różnych branż jest kompleksowa weryfikacja sytuacji płatniczej. Dodatkowo świadczy to także o tym, że biura informacji gospodarczej w Polsce ugruntowały sobie pozycję jednego z ważniejszych źródeł danych na temat wiarygodności płatniczej. Spodziewamy się, że zainteresowanie informacjami gospodarczymi udostępnianymi przez BIGi nadal będzie rosło – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.
Na dzień 2 stycznia 2014 roku w Rejestrze znajdowało się 1,8 mln spraw o wartości blisko 10 mld złotych. Wartość zadłużenia Polaków w BIG rośnie. Porównując dane z końca 2012 roku z danymi z końca 2013 roku liczba spraw w Rejestrze Dłużników ERIF wzrosła o blisko 24%, a ich łączna wartość urosła o niemal 29%.
fot. Africa Studio - Fotolia.com
Problem zadłużenia Polaków wciąż aktualny
Jak można wywnioskować z raportu za IV kwartał 2013 roku „Wielkość i struktura bazy danych Rejestru Dłużników ERIF Biura Informacji Gospodarczej S.A.” coraz więcej konsumentów ma kłopot ze spłatą zobowiązań o wyższej wartości. Od października do grudnia ubiegłego roku (w porównaniu z III kwartałem 2013 roku) o ok. 10% procent wzrosła liczba spraw dotyczących zadłużenia na kwotę od 1 tys. do 10 tys. zł. Może to wynikać z tego, że w październiku do BIG zaczęły trafiać wpisy dotyczące braku spłaty kredytów i pożyczek krótkoterminowych zaciągniętych przez konsumentów we wcześniejszych okresach.
- Zanim zdecydujemy się na kredyt czy pożyczkę, zastanówmy się, czy nas na nią stać. Zadajmy sobie pytanie, czy po opłaceniu stałych rachunków i odliczeniu niezbędnych wydatków, będziemy mogli spłacać zaciągnięte zobowiązania. Nie zapominajmy też o konsekwencjach wynikających ze znalezienia się w BIG za niespłacanie zobowiązań finansowych – mówi Edyta Szymczak, prezes zarządu Rejestru Dłużników ERIF BIG S.A.
Warto pamiętać, że informację o długu można dopisać do każdego biura informacji gospodarczej. Taki wpis o niespłacanych ratach kredytu lub pożyczki, czy o nieopłaconych rachunkach może utrudnić otrzymanie kredytu, pożyczki, zakupy na raty, czy podpisanie usługi abonamentowej.
Ważną informacją jest również stale zwiększające się zadłużenie alimentacyjne Polaków. Z tytułu nieuregulowanych należności alimentacyjnych w III kwartale 2013 roku w Rejestrze Dłużników ERIF BIG S.A. znajdowało się ponad 71 tys. spraw na łączną kwotę zadłużenia przekraczającą 1,2 mld złotych. W IV kwartale natomiast ta wartość zwiększyła się aż o 200 mln złotych i stanowiła 14,6% udziału wartościowego całej bazy danych Rejestru.
fot. mat. prasowe
Biura informacji gospodarczej działające w Polsce
oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)