Czy fundusze absolutnej stopy zwrotu przynoszą zyski?
2014-02-26 11:19
Fundusze absolutnej stopy zwrotu cieszą się coraz większą popularnością © Syda Productions - Fotolia.com
Przeczytaj także: Jakie wyniki notują fundusze absolutnej stopy zwrotu?
W przeciwieństwie do tradycyjnych funduszy inwestycyjnych, celem działalności funduszy absolutnej stopy zwrotu nie jest pokonanie wyznaczonego miernika rynkowego (tzw. benchmarku), którym dla funduszy akcji polskich może być np. WIG. Jest natomiast osiągnięcie dodatniej stopy zwrotu niezależnie od sytuacji panującej na rynku.W realizacji tego celu pomaga im przede wszystkim liberalna polityka inwestycyjna, czyli swoboda działania. To duża różnica w porównaniu do tradycyjnych funduszy. Dla przykładu fundusze akcji muszą posiadać w swoim portfelu znaczy udział akcji nawet w okresach gdy ich ceny spadają. Inną cechą charakterystyczną jest stosowanie wyrafinowanych strategii inwestycyjnych opartych o szerokie spektrum instrumentów finansowych. Poza standardowymi, czyli akcjami i obligacjami, inwestują one również
w waluty, stopy procentowe, nieruchomości i towary. Na szeroką skalę wykorzystują też dźwignię finansową, arbitraż, instrumenty pochodne czy krótką sprzedaż (pożyczonych wcześniej papierów i zarabianie na spadkach ich cen).
Tego typu podejście ma z jednej strony redukować ryzyko (zmienność), z drugiej natomiast, szybciej niż w przypadku tradycyjnych funduszy, reagować na zmieniające się otoczenie rynkowe. Jest to możliwe w dużej mierze dzięki zawieraniu krótkich pozycji (na spadki cen).
Fundusze absolutnej stopy zwrotu w Polsce
Obecnie polski rynek funduszy absolutnej stopy zwrotu liczy blisko 60 rozwiązań, z czego zdecydowana większość oferowana jest w formie funduszy inwestycyjnych zamkniętych (aż 43). Jest to zrozumiałe, ponieważ taka forma daje zarządzającym większą swobodę działania. Chociaż za ostatnie 12 miesięcy średnia stopa zwrotu z tej grupy wyniosła +7,79%., wyniki funduszy są jednak bardzo zróżnicowane.
Różnica między najlepszym a najgorszym wynosi aż 71,8 p.p. Najefektywniejszym funduszem okazał się Acer Aggressive FIZ (+49,5%) z kolei najgorszym Opera FIZ (-22,31%).
fot. mat. prasowe
5 najlepszych funduszy absolutnej stopy zwrotu
Najciekawsze jest jednak zbadanie, jak tego typu fundusze poradziły sobie w ciągu ostatnich 6 lat, czyli w czasie kryzysu i bezpośrednio po nim. W Polsce funkcjonują niestety tylko trzy, które inwestowały w tym okresie - Investor FIZ, Opera FIZ i Opera Za 3 Grosze FIZ. Żadnemu z nich nie udało się zrealizować założonego celu. Osoby, które zainwestowały w nie na początku 2008 r. straciły ponad połowę swoich pieniędzy. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju fundusze nie są w stanie zapewnić zysków w każdych warunkach. Po prostu funkcjonują w naszym kraju zbyt krótko, aby zdobyć odpowiednie doświadczenie.
fot. mat. prasowe
Fundusze absolutnej stopy zwrotu (stopa od 01.01.2008 do 31.01.2014)
Fundusze absolutnej stopy zwrotu na świecie
Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wśród podobnych funduszy za granicą. Do analizy wybraliśmy popularne fundusze absolutnej stopy zwrotu (realizujące różne strategie), które spełniają wymagania dyrektywy UCITS dotyczące przejrzystości, płynności i zarządzania ryzykiem.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)