Odczyty PMI rozczarowały, jednak nie popsuły nastrojów na rynkach finansowych
2014-02-24 12:01
EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Odczyty PMI rozczarowały, jednak nie popsuły nastrojów
Niewiele wydarzyło się na EUR/USD, który pomimo gorszych odczytów PMI z europejskich gospodarek zakończył tydzień powyżej okolic 1.3730. Najciekawszymi informacjami, które dotarły na rynek w zeszłym tygodniu były minutki z ostatniego posiedzenia FOMC.Pokazały one, że w Komitecie Otwartego Rynku istnieje głęboka różnica zdań, co do dalszych kierunków polityki monetarnej, jak i oceny sytuacji gospodarczej w Stanach Zjednoczonych. Jedyne co łączy członków Komitetu to stosunek do ostatnich słabszych odczytów z rynku pracy, które uważane są przez FOMC za chwilowe i spowodowane czynnikami pogodowymi. W tym kontekście na znaczeniu zyskuje wystąpienie Janet Yellen przed Senacką Komisją Bankową, które będzie miało miejsce w czwartek, gdyż z pewnością zostanie ona zapytana o rozbieżności wśród członków Komitetu i w samym przekazie mogą pojawić się pewne rozbieżności w stosunku do wcześniejszego wystąpienia w Kongresie.
Warto odnotować również serię danych z Wielkiej Brytanii, które przyniosły niewielką korektę na funcie, biorąc jednak pod uwagę fakt, że zarówno inflacja, dane z rynku pracy jak i sprzedaż detaliczna rozczarowały inwestorów należy uznać, iż skala reakcji była niewielka i z krótkoterminowym rozstrzygnięciem co do kierunku, będzie trzeba zaczekać do środowych danych o PKB.
W dzisiejszym kalendarium należy zwrócić uwagę na odczyt IFO z niemieckiej gospodarki, który ma szanse poprawić nastroje po słabym zeszłotygodniowym indeksie ZEW. Ważne dla eurodolara będą także dane o inflacji w Strefie Euro, która ciągle wydaje się kluczowa dla ECB w kontekście ewentualnych obniżek stóp procentowych, szczególnie w sytuacji, lepszych od oczekiwań wyników PKB za IV kwartał. Z Polski poznamy dane o sprzedaży detalicznej oraz stopie bezrobocia, które mają szanse wspomóc umacniającą się w ostatnim czasie złotówkę.
fot. mat. prasowe
EUR/USD – interwał dzienny
Sytuacja techniczna na EUR/USD faworyzuje obecnie kupujących, dopóki para znajduje się w krótkoterminowym kanale trendu wzrostowego. Najważniejszym poziomem oporu pozostają okolice 1.3830, gdzie znajdują się październikowe szczyty oraz długoterminowa linia trendu spadkowego. Wsparciem pozostają okolice 1.37, których przełamanie powinno doprowadzić do zejścia w stronę 1.3620, czyli 50 sesyjnej średniej.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
EUR/CAD przełamuje 4-letnie szczyty
fot. mat. prasowe
EUR/CAD – interwał dzienny
W piątek opublikowane zostały mieszane dane z gospodarki kanadyjskiej. Inflacja CPI w styczniu wyniosła 0.3% m/m i 1.5% r/r - okazała się nieco wyższa od oczekiwań rynku, co powinno być pozytywnym sygnałem dla dolara kanadyjskiego.
Ciekawe w tym kontekście będzie zaplanowane na 5 marca posiedzenie Banku Kanady. Duże rozczarowanie przyniósł natomiast odczyt sprzedaży detalicznej w grudniu, która spadła o 1.8% w porównaniu do poprzedniego miesiąca, podczas gdy konsensus zakładał odczyt na poziomie -0.5% m/m. W dół do 0.6% z 0.5% został skorygowany także odczyt za poprzedni miesiąc. Zapowiedzią słabszych odczytów były opublikowane w połowie ubiegłego tygodnia słabsze dane o sprzedaży hurtowników. U podstaw słabych odczytów leżą przede wszystkim fatalne warunki pogodowe panujące tej zimy w USA i Kanadzie. W ostatecznym rozrachunku po obu publikacjach makro dolar kanadyjski osłabił się.
Para EUR/CAD zdołała dzięki temu wybić czteroletnie szczyty wyznaczone pod koniec stycznia tego roku. Sił do utrzymania wypracowanej pozycji zabrakło i kurs cofnął się poniżej linii oporu na poziomie 1.5284. Trwałe przebicie tego poziomu będzie ważnym technicznym sygnałem kontynuacji półtorarocznych wzrostów i dalszego ruchu w ukształtowanym kanale. W przypadku korekcyjnego cofnięcia, ważniejsze wsparcie znajduje się dopiero przy 23.6 proc. zniesieniu Fibo fali wzrostowej z ostatniego półrocza. Wcześniej wykres powinien zatrzymać się na 50-sesyjnej średniej kroczącej i dolnym ograniczeniu wyrysowanego kanału wzrostowego.
Sytuacja fundamentalna pary EUR/CAD jest mniej przejrzysta, niż opisywanego w piątek USD/CAD. Ryzyko dla dalszych wzrostów stanowi przede wszystkim spowolnienie gospodarki w krajach eurolandu oraz niepewność, co do kształtowania polityki pieniężnej przez EBC, w tym możliwość obniżenia stóp depozytowych.
Słabe odczyty z Wielkiej Brytanii
fot. mat. prasowe
GBP/USD – interwał dzienny
Piątek dostarczył kolejnego pretekstu do przeceny brytyjskiego funta. Opublikowane dane o sprzedaży detalicznej za styczeń przyniosły rozczarowanie. Sprzedaż detaliczna w porównaniu do poprzedniego miesiąca spadła o 1.5%, podczas gdy rynek oczekiwał wyniku na poziomie -0.9%, to najgorszy odczyt od prawie dwóch lat. W ujęciu rok do roku sprzedaż wzrosła o 4.3% wobec prognozy 5%.
Eksperci jednak zwracają uwagę, że jest to przede wszystkim efekt wysokiej bazy z grudnia, kiedy statystyki podbudowały zakupy świąteczne. Kolejne miesiące powinny przynieść ożywienie sprzedaży detalicznej, ze względu na rosnące wynagrodzenie i poprawiające się nastroje wśród konsumentów przy utrzymaniu niskiej presji inflacyjnej.
W ujęciu technicznym GBP/USD pozostaje w długoterminowym trendzie wzrostowym. Chociaż po przebiciu kanału, w którym wykres poruszał się w drugim półroczu ubiegłego roku, dynamika umocnienia wyraźnie osłabła. W ubiegłym tygodniu kurs GBP/USD wyznaczył czteroletnie szczyty, zasługuje więc obecnie na techniczny odpoczynek, który nie powinien sprowadzić kwotowań poniżej silnego oporu na poziomie 1.63. Poziom ten wyznacza 23.6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej.
Wcześniej kurs powinien napotkać opór na 50-sesyjnej średniej kroczącej i dolnym ograniczeniu nowo kształtowanego kanału wzrostowego. Średnio i długoterminowe prognozy dla brytyjskiej gospodarki i tym samym funta pozostają optymistyczne, co powinno windować kurs cable do góry.
W najbliższym tygodniu na uwagę zasługują wtorkowe dane o wskaźniku sprzedaży detalicznej w lutym, które dostarczą aktualniejszego obrazu dotyczące brytyjskich konsumentów, zaplanowana na środę publikacja PKB i wystąpienie szefa Banku Anglii zaplanowane na piątek.
Ostatnie wydarzenia
-
USA Sprzedaż domów na rynku wtórnym
Styczeń: 4.62 mln
Prognoza: 4.66 mln -
Kanada Inflacja bazowa CPI m/m
Styczeń: 0.2%
Prognoza: 0.1%
Sprzedaż detaliczna bez samochodów
Grudzień: -1.4%
Prognoza: -0.1% -
Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna
Styczeń: -1.5%
Prognoza: -0.9%
Kalendarz na najbliższe godziny
EUR 10:00 Niemcy: Indeks Instytutu IFO, luty
Prognoza: 110.6 pkt
11:00 Inflacja konsumencka HICP
Prognoza: 0.7% r/r
USD 14:58 Indeks PMI dla usług – wstępny odczyt za luty
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Kamil Maliszewski, Dominik Murlak / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)