eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweRząd chce obniżyć progi. Ale nie ostrożnościowe

Rząd chce obniżyć progi. Ale nie ostrożnościowe

2014-02-25 17:29

Rząd chce obniżyć progi. Ale nie ostrożnościowe

Budżet © Gina Sanders - Fotolia.com

Rząd przyjął projekt nowelizacji ustawy o finansach publicznych, obniżający o 7 punktów procentowych progi zadłużeniowe w regule wydatkowej. Próg 50 proc. zastąpiony zostanie progiem 43 proc., a próg 55 procentowy progiem 48 proc. Obniżenie progów to efekt przejęcia środków z OFE i zmniejszenia się długu publicznego.

Przeczytaj także: Reforma emerytalna - o co w tym chodzi?

Przekazanie do ZUS przez OFE obligacji zmniejszyło relację państwowego długu publicznego do PKB. Skarbowe papiery wartościowe zostały umorzone, w wyniku czego dług publiczny obniżył się o 130,2 mld zł, co przekłada się na ok. 7,6 proc. PKB w roku 2014.

Rządowa propozycja przewiduje obniżenie progów relacji państwowego długu publicznego do PKB w mechanizmie reguły wydatkowej (to nie to samo co tzw. progi ostrożnościowe). W projekcie zapisano, że progi obniżone będą o 7 punktów procentowych, czyli próg 50 proc. zastąpiony zostanie progiem 43 proc., a próg 55 proc. - progiem 48 proc. Progi te będą stanowiły uzupełnienie zapisanych obecnie w ustawie o finansach publicznych progów ostrożnościowych 55 i 60 proc.

Progi ostrożnościowe są zapisane w Konstytucji oraz ustawie o finansach publicznych. Konstytucja przewiduje, że nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 (60 procent) wartości rocznego PKB.

W przypadku, gdy relacja długu publicznego w stosunku do PKB jest większa od 50 proc., ale nie większa od 55 proc., to relacja deficytu budżetu państwa do dochodu w budżecie państwa uchwalanym na następny rok nie może przekroczyć analogicznej relacji z roku bieżącego (ten tzw. pierwszy próg ostrożnościowy jest obecnie zawieszony).

Gdy dług publiczny jest większy od 55 proc. PKB, ale mniejszy od 60 proc., to budżet na kolejny rok nie może mieć deficytu budżetowego (albo budżet musi mieć mniejszą relację długu publicznego do PKB), wynagrodzenia pracowników państwowej sfery budżetowej zostają zamrożone, waloryzacja rent i emerytur nie może przekroczyć wskaźnika inflacji, budżet państwa nie udziela nowych pożyczek i kredytów, a wydatki na instytucje państwowe są ograniczane. Przy takim zadłużeniu rząd ma obowiązek dokonania przeglądu wydatków budżetu państwa i przedstawienia programu sanacyjnego, mającego na celu obniżenie relacji długu publicznego do PKB.

Według rządu, obniżenie progów ma na celu ustabilizowanie długu publicznego na niższym poziomie oraz zapewnienie wiarygodności polskiej polityki fiskalnej.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: