Jak szybki może być kredyt gotówkowy?
2014-03-05 11:56
Jak szybki może być kredyt gotówkowy? © s_l - Fotolia.com
Przeczytaj także: Pożyczka czy kredyt gotówkowy: jaka różnica?
„Czas to pieniądz” – mawiał Benjamin Franklin. Zgodzi się z nim większość osób, które składają do banków i firm pożyczkowych wnioski o finansowanie. Czas, w jakim mogą liczyć na wypłatę pożyczki czy kredytu, jest dla klientów często zdecydowanie bardziej istotny niż ich cena. Gotowi są zapłacić więcej, decydując się np. na „chwilówkę”, aby tylko dostać pieniądze od ręki. Ale również w banku możemy liczyć na bardzo szybką obsługę, bez konieczności ponoszenia wyższych kosztów.Krótki czas podejmowania decyzji przez bank jest możliwy dzięki uproszczeniu wielu procedur, np. uznawaniu skanów dokumentów do podjęcia wstępnej decyzji kredytowej, a nie tylko oryginałów, które trzeba wysyłać do centrali banku. W efekcie, jeśli w danym banku nie jest wymagana dodatkowa weryfikacja i nie ma pytań ze strony analityków instytucji przyznającej kredyt, uruchomienie środków następuje często już po kilku godzinach od złożenia wniosku. To jednak wbrew pozorom nie od banku, ale od klienta w największej mierze zależy, jak długo będzie czekać.
Co możemy zrobić, by czas oczekiwania na decyzję kredytową był możliwie jak najkrótszy? Przede wszystkim odpowiednio przygotować się do wizyty w placówce i dopilnować, aby mieć wszystkie potrzebne dokumenty.
fot. s_l - Fotolia.com
Jak szybki może być kredyt gotówkowy?
Najczęstsze problemy z jakimi spotykają się doradcy Idea Expert w przypadku wniosków o kredyt gotówkowy, to braki w informacjach o dochodach bądź danych osobowych. Często brakuje pozornie drobnych szczegółów, bez których jednak bank nie może podjąć decyzji. Na przykład na zaświadczeniu o zarobkach od pracodawcy brakuje klauzuli zastrzegającej, że wynagrodzenie to nie jest zajęte komorniczo lub administracyjnie. Albo nie ma na nich wszystkich potrzebnych danych identyfikacyjnych, takich jak PESEL czy informacja o czasie obowiązywania umowy o pracę tak, by bank był pewien, że nie jesteśmy np. w trakcie okresu wypowiedzenia. Klienci często zapominają też, by na dokumentach od pracodawcy znajdowała się wzmianka, że zakład pracy nie znajduje się w stanie upadłości bądź likwidacji. Poza tym nierzadko problemem jest nieskompletowanie wszystkich potrzebnych zaświadczeń i dokumentów. Brak nawet jednego z nich albo jednej drobnej, ale potrzebnej bankowi informacji powoduje, że cały proces bardzo się wydłuża, a my niepotrzebnie się denerwujemy.
By zmniejszyć ryzyko, że o czymś zapomnimy zawsze możemy zwrócić się po poradę do doradcy z firmy pośrednictwa i doradztwa finansowego w oddziale lub na infolinii. Mają oni najlepsze rozeznanie w ofercie kredytowej wielu instytucji i wiedzą, ile trwają procedury w poszczególnych bankach lub firmach pożyczkowych.
Podsumowując, by szybko dostać kredyt, powinniśmy sprawdzić czy:
- posiadamy komplet wymaganych dokumentów;
- na dokumentach dochodowych są nasze pełne dane osobowe (zwróć uwagę na szczegóły, jak np. PESEL);
- zaświadczenie o zatrudnieniu i zarobkach zawiera klauzulę, że nie są one zajęte komorniczo lub administracyjne;
- w zaświadczeniu od pracodawcy jest wzmianka, że firma nie jest w stanie upadłości bądź likwidacji.
Remigiusz Stupnicki, ekspert ds. kredytów i pożyczek gotówkowych
oprac. : eGospodarka.pl
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)