eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansoweSprawdź, czy stać cię na zaciągnięcie kredytu

Sprawdź, czy stać cię na zaciągnięcie kredytu

2014-03-07 01:20

Przeczytaj także: Jak szybki może być kredyt gotówkowy?

Sytuacja staje się nie tylko trudna ale również groźna, gdyż może skutkować niewypłacalnością a w konsekwencji zajęciem naszego majątku przez wierzycieli. Zanim zatem pójdziemy do banku czy innej firmy udzielającej kredytów lub pożyczek, sprawdźmy u obecnego kredytodawcy czy jest możliwość wydłużenia terminu spłaty, odroczenia płatności (tzw. wakacji kredytowych), rozłożenia zobowiązania na niższe raty. Posiadając kilka zobowiązań warto sprawdzić jakie są możliwości skonsolidowania kredytów. Celem konsolidacji jest comiesięczne obniżenie raty poprzez wydłużenie okresu spłaty. Niejednokrotnie opisane wyżej „wyjścia awaryjne” umożliwiły kredytobiorcom pokonanie przejściowych trudności i wyjście z finansowych tarapatów.

Gdy jednak nasi wierzyciele zniecierpliwią się - czekając na odzyskanie powierzonych nam pieniędzy - mogą wpisać nas na tzw. czarną listę dłużników. Możemy trafić na nią gdy zalegamy z opłatami za podstawowe media, raty kredytu lub gdy nie rozliczamy się z usługodawcami. Wystarczy zaległość na 200 złotych, która pozostaje nieuregulowana przez dłużej niż 60 dni, by trafić na listę jednego z Biur Informacji Gospodarczej. Są to prywatne firmy, które zbierają informacje o osobach i firmach, które nie regulują swoich zobowiązań na czas. Informacje o tym, że nie jesteśmy rzetelnymi płatnikami są z kolei sprzedawane dalej firmom i osobom, które przed podpisaniem zobowiązania z nami sprawdzają naszą wierzytelność. Może tak zrobić np. dostawca usług telekomunikacyjnych, bądź firma pożyczkowa. Z usług BIG korzystają nie tylko firmy i przedsiębiorcy, ale także banki i osoby prywatne. Coraz częściej różne instytucje sprawdzają wiarygodność klientów i wpis na „czarną listę” może zaprzepaścić nasze życiowe plany. Oczywiście, po uregulowaniu długów powinniśmy „zniknąć” z listy po 14 bądź najpóźniej po 30 dniach.

Choć sezonowe obniżki kuszą, promocje trwają cały rok a sprzedawcy oferują atrakcyjne rabaty - warto zastanowić się czy to na co chcemy wydać dodatkowe środki jest nam faktycznie niezbędne. Dobrze jest podejść zdroworozsądkowo do potrzeb swoich, bądź naszych najbliższych i nie obciążać się ponad miarę. Może chwilowa wstrzemięźliwość uchroni nas przed pochopnymi decyzjami a czasem większymi finansowymi problemami. Zamiast kupować na kredyt, może po prostu z odpowiednim wyprzedzeniem zaplanujmy wydatki i… zaoszczędźmy potrzebną kwotę. W placówkach Aspiro, doradcy z łatwością obliczą realne możliwości finansowe, podpowiedzą najkorzystniejsze rozwiązania i doradzą – czy kredyt, czy może raczej lokata lub długoterminowy program oszczędnościowy będzie właściwszy dla nas.

Agnieszka Krupińska,

poprzednia  

1 2

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: