eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansoweObligacje skarbowe - oferta III 2014

Obligacje skarbowe - oferta III 2014

2014-03-05 13:29

Obligacje skarbowe - oferta III 2014

Obligacje skarbowe - oferta III 2014 © Magdziak Marcin - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

W marcu Ministerstwo Finansów oferuje klientom indywidualnym cztery rodzaje obligacji detalicznych o łącznej wartości nominalnej 2,5 mld złotych. Oprocentowanie papierów skarbowych utrzymane zostało na poziomie z ubiegłego miesiąca, podobnie jak wysokość mnożnika i marż w kolejnych okresach odsetkowych.

Przeczytaj także: Obligacje skarbowe nie zawiodły

Szczegóły marcowej oferty

W marcowych emisjach, Skarb Państwa oferuje 25 mln sztuk obligacji. 10 mln sztuk przypada na obligacje dwuletnie, a pozostałe papiery oferowane są po 5 mln sztuk w każdej serii. Oprocentowanie „dwulatek” utrzymano na poziomie 3,00% w skali roku. Pozostałe obligacje w pierwszym okresie odsetkowym oprocentowane są odpowiednio: „trzylatki” - 3,30%, „czterolatki” - 3,50% oraz „dziesięciolatki” - 4,00%. W przypadku papierów o oprocentowaniu zmiennym także mnożnik i marże zostały utrzymane na tym samym poziomie co w lutym. Dla papierów trzyletnich, oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wskaźnik WIBOR 6M (czyli sześciomiesięczną stopę procentową pożyczek międzybankowych) i mnożnik - w wysokości 1,00. W przypadku obligacji czteroletnich oprocentowanie ulega zmianie co roku i jest wyliczane na podstawie sumy wskaźnika inflacji z ostatnich 12 miesięcy, ogłaszanego przez GUS oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm, co dla „czterolatek”, obowiązuje w przypadku obligacji dziesięcioletnich. Wyższa jest natomiast wysokość marży, która dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym wynosi 1,50%.

fot. Magdziak Marcin - Fotolia.com

Obligacje skarbowe - oferta III 2014

W marcu Ministerstwo Finansów oferuje klientom indywidualnym cztery rodzaje obligacji detalicznych o łącznej wartości nominalnej 2,5 mld złotych.


W marcu klienci indywidualni mogą nabywać obligacje: 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie na takich samych warunkach jak w lutym br. Pomimo niskiego poziomu stóp procentowych, już 10-ty miesiąc z rzędu, za wyjątkiem listopada 2013 roku, kiedy to oprocentowanie dwulatek wzrosło do 3,20%, utrzymujemy oprocentowanie poszczególnych papierów na niezmienionym poziomie. Dzięki temu obligacje Skarbu Państwa pozostają atrakcyjnym rozwiązaniem na rynku produktów oszczędnościowych – mówi Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów.

Różne potrzeby – adekwatne odpowiedzi

W stałej ofercie Ministerstwa Finansów znajdują się cztery rodzaje detalicznych obligacji skarbowych: 2-, 3-, 4- oraz 10-letnie. Dla osób, które preferują oszczędzanie krótkoterminowe, odpowiednim rozwiązaniem są obligacje dwuletnie. Dzięki temu, że ich oprocentowanie jest stałe, już w dniu dokonania zakupu znany jest końcowy zysk. Klienci, którzy poszukują rozwiązań zapewniających regularne dopływy gotówki mogą wybrać obligacje 3- lub 4-letnie. W ich przypadku wypracowane odsetki wypłacane są odpowiednio co 6 miesięcy i co rok. Natomiast obligacje 10-letnie to produkt dla osób, którym zależy na długoterminowym pomnażaniu oszczędności. Odsetki od środków, lokowanych w dziesięcioletnie obligacje Skarbu Państwa, kapitalizowane są każdego roku. Oznacza to, że zysk wypracowany przez rok doliczany jest do naszego kapitału. Następnie w kolejnych latach, odsetki wyliczane są od wartości początkowej powiększonej o zgromadzone odsetki. Taka konstrukcja obligacji w znaczący sposób podnosi wysokość ostatecznej wypłaty – mówi Bogdan Klimaszewski.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: