Ranking funduszy inwestycyjnych II 2014
2014-03-06 13:54
Ranking funduszy inwestycyjnych II 2014 © apops - Fotolia.com
Przeczytaj także: Ranking funduszy inwestycyjnych I 2014
Zdecydowanie lepiej wyglądała sytuacja na większości rynków rozwiniętych, gdzie wreszcie powrócił optymizm. Amerykański S&P500 wzrósł o 3,74% (wspiął się na nowe szczyty), niemiecki DAX o 3% a francuski CAC 40 o 5,3%. Jedynie tempa nie dotrzymał japoński NIKKEI225, który stracił niecałe 0,9%. Rewelacyjnie wyglądała sytuacja na warszawskim parkiecie – Indeks WIG wzrósł o 5,9%, a szczególnie silne okazały się największe spółki z indeksu WIG20 (+6,9%). Z kolei indeksy grupujące małe (sWIG80) i średnie (mWIG40) spółki zyskały odpowiednio 0,6% oraz 5,9%.Najwyższą stopę zwrotu (+14,41%) w lutym wypracował fundusz Quercus lev, którego polityka zakłada odwzorowywanie indeksu WIG20lev czyli dwukrotności zmiany indeksu WIG20. Na kolejnym miejscu znalazł się Superfund Goldfuture (+12,5%) któremu udało się wykorzystał wzrosty na rynku złota. Warto podkreślić, że fundusz ten nie jest klasycznym rozwiązaniem surowcowym ponieważ stanowi połączenie strategii podążania za trendami (manager futures) z ceną złota. Również dobry wynik wypracował PKO Złota +7,57%. Na uwagę zasługuje fakt, że w pierwszej dziesiątce najlepszych funduszy aż cztery należały do Superfunda.
fot. mat. prasowe
10 najlepszych funduszy w lutym 2014
W dziesiątce najgorszych funduszy aż cztery to fundusze inwestujące w akcje rosyjskie. Nie powinno to dziwić, biorąc pod uwagę eskalację konfliktu ukraińsko-rosyjskiego oraz spadek indeksu RTS w lutym o blisko 5%. Niemniej jednak, „straty” posiadaczy funduszy jednostek uczestnictwa z tej grupy są mniejsze niż w poprzednim miesiącu.
fot. mat. prasowe
10 najgorszych funduszy w lutym 2014
Paradoksalnie najgorszym funduszem lutego okazał się… „najlepszy” fundusz stycznia, czyli Eurogeddon (Opera SFIO). Zanotował on stratę wynoszącą aż 11,88%. Pesymistyczne założenia funduszu, w tym zajmowanie krótkich pozycji na wiodące indeksy światowe, nie mogły się sprawdzić podczas lutowego „optymizmu” na rynkach rozwiniętych. Podobne są przyczyny słabych wyników funduszy Quercus short (-6,92%) oraz Ipopema Short Equity (-6,87%), które mają za zadanie odwzorowywać indeks WIG20short, czyli zarabiać podczas spadków indeksu WIG20.
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)