USD/JPY bez zmian po posiedzeniu Banku Japonii
2014-03-11 11:16
USD/JPY – interwał dzienny © fot. mat. prasowe
Przeczytaj także: Nerwowy początek tygodnia na rynkach wschodzących
Nie zmieniła się ocena presji inflacyjnej i perspektyw wzrostu gospodarczego, co oznacza, że BoJ nie obawia się jeszcze zagrożenia kurczenia gospodarki w wyniku pogłębiającego się deficytu handlowego. Reakcja USD/JPY na komunikat z posiedzenia BoJ była niewielka i ograniczyła się do 10 pipsowej korekty. Większej zmienności nie odnotował, także tokijski indeks Nikkei225. Przekaz Haruhiko Kurody pozostaje jasny, BoJ nie zdecyduje się na dalsze luzowanie polityki pieniężnej w najbliższym czasie, dopóki kierunek i dynamika rozwoju gospodarki oraz cen nie będzie zgodna z wytyczonym celem.Część ekspertów jest zdania, że wciąż jest szansa na podjęcie decyzji o dodatkowym luzowaniu na posiedzeniu zaplanowanym na koniec kwietnia, ale prawdopodobieństwo tej decyzji coraz bardziej maleje.
W ujęciu technicznym USD/JPY po wybiciu pod koniec ubiegłego tygodnia ponad miesięcznych szczytów na poziomie 103.75, kurs cofnął się i powrócił do wnętrza kanału wzrostowego, w którym poruszał się od początku lutego. Piątkowe wzrosty zgodnie z naszymi oczekiwaniami zatrzymały się na 61.8 proc. zniesieniu Fibo, fali korekcyjnej ze stycznia tego roku. Obecnie wykres znajduje się tuż przed linią oporu w postaci 23.6 proc. zniesienia Fali wzrostowej z IV kw. ubiegłego roku. Wsparcie dla kursu powinna stanowić 50-sesyjna średnia krocząca w okolicach poziomu 102.65. Przy utrzymaniu obecnego sentymentu prawdopodobne pozostaje dalsze odreagowanie wzrostowe USD/JPY, dla którego zagrożeniem może być spadek apetytu na ryzyko, w związku z zaognieniem sytuacji na Ukrainie. Drogę do dalszych wzrostów otworzy przebicie poziomu 103.75.
fot. mat. prasowe
USD/JPY – interwał dzienny
W dzisiejszym kalendarium makro, poza odczytami z Wielkiej Brytanii, brak ważniejszych danych. Także wczorajszy dzień nie przyniósł przełomowych odczytów makro, co owocowało niską zmiennością na EUR/USD. Większej zmienności doświadczył natomiast funt brytyjski, który poddał się znacznej przecenie.
fot. mat. prasowe
Notowania rynkowe
Złoto bez większej reakcji na payrolle
fot. mat. prasowe
XAU/USD – interwał dzienny
Ostatnie dane o zmianie zatrudnienia w Stanach Zjednoczonych (non-farm payrolls) tym razem pokazały siłę amerykańskiej gospodarki. Pomimo zniekształcenia przez srogą zimę większości odczytów makroekonomicznych, na rynku znalazło zatrudnienie 175 tys. osób, kiedy konsensus zakładał 150 tys.
Historycznie, lepsze odczyty z rynku pracy wywierały negatywny wpływ na ceny złota, tym razem jednak krótkotrwały. Złoto straciło zaledwie 20 dolarów, silnie broniąc poziomu 1328 USD/uncję, a podczas poniedziałkowej sesji odrobiło większość strat i osiągnęło intradayowy szczyt na poziomie 1344.
Zachowanie uczestników (brak większej reakcji) rynku złota sugeruje, że oni także wierzą w trwałość wzrostu amerykańskiej gospodarki i przymykają oczy na odczyty zniekształcone przez czynnik pogodowy – innymi słowy, dane makro są raczej w cenie, a inwestorzy grają obecnie pod inny kierunek.
Bez cienia wątpliwości aktualna sytuacja geopolityczna i ewentualna eskalacja konfliktu nie pozwalają na realizację zysków z długich pozycji. W przypadku jeszcze większej powagi wydarzeń na Ukrainie złoto może mocno zyskać na wartości. Dodatkowo, popyt na fizyczny kruszec ze strony funduszy ETF zauważalnie rośnie.
Z drugiej strony, regulacje dotyczące importu złota w Indiach ciągle są niejasne i pewnie tak pozostanie aż do rozstrzygnięcia najdłuższych wyborów w historii tego kraju (7 kwiecień – 12 maj). Ostatnie osłabienie juana może także powodować mniejszy apetyt na kruszec ze strony Chin przy obecnych poziomach cenowych.
Technicznie, znajdujemy się w ograniczeniu wynikającym z linii trendu spadkowego oraz blisko kluczowego poziomu 1360 USD/oz. Wyjście ponad tą strefę oznaczałoby ruch w kierunku 1430.
EUR/JPY z apetytem na nowe szczyty
fot. mat. prasowe
EUR/JPY – interwał dzienny
Zgodnie z naszymi przewidywaniami (analiza poranna FX, 3 marca) EUR/JPY kontynuuje odbicie w kierunku poziomu 145.
Po wstrzymaniu się od obniżki stóp w czwartek i pozostawieniu forward guidance w niezmienionej formie przez Europejski Bank Centralny, ryzyko presji spadkowej na wspólną walutę znacznie się zmniejsza. Decyzja EBC jest o tyle ciekawa, iż jednocześnie przedstawiono kolejne prognozy inflacji, gdzie ceny będą rosły poniżej celu banku centralnego przynajmniej do 2016 roku. Prognozy dotyczące wzrostu gospodarczego również póki co nie napawają optymizmem. Prognoza PKB w 2014 została zrewidowana w górę z 1.1% do 1.2%, a w 2015 roku ekonomiści spodziewają się wzrostu na poziomie 1.5%.
Wydaje się zatem, że władze monetarne prędzej czy później będą musiały podjąć bardziej zdecydowane kroki, które jednak oddalają się w czasie. Euro powinno zyskiwać na wartości do jena, franka oraz korony szwedzkiej.
W Japonii z kolei nie widać wzmożonej aktywności gospodarczej przed kwietniową podwyżką podatku. W czwartym kwartale zanotowano wzrost PKB o zaledwie 0.7% względem III kwartału (oczekiwano 1.0% wzrostu). Deficyt na rachunku bieżącym wyniósł rekordowo 1.59 biliona jenów. Obawy ekonomistów skupiają się na drugim kwartale 2014, kiedy podwyżka podatku znajdzie odbicie w odczytach makro.
Jeśli eksport i wydatki kapitałowe nie przyspieszą, Japonię z pewnością czeka spadek produktu. Słabsze dane gospodarcze wywierają presję na BoJ. Haruhiko Kuroda być może będzie musiał zrewidować swoje plany co do timingu rozszerzenia programu skupu aktywów, co będzie prowadzić do deprecjacji jena.
Obecnie ryzykiem dla dalszych wzrostów EUR/JPY jest sytuacja na Ukrainie. W przypadku eskalacji konfliktu nastąpi ucieczka do bezpiecznych przystani, m.in. do japońskiego jena.
Ostatnie wydarzenia
-
Australia Indeks zaufania wśród biznesu
Luty: 7 pkt.
Poprzednio: 8 pkt. - Japonia BoJ pozostawił stopy procentowe i program skupu aktywów na niezmienionym poziomie
Kalendarz na najbliższe godziny
GBP 10:30 Produkcja przemysłowa m/m
Prognoza: 0.3%
Poprzednio: 0.3%
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Dominik Murlak, Dominik Rożko / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)