Korekty na światowych rynkach finansowych ciąg dalszy
2014-03-12 11:57
Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia
W ostatnich dniach znacząco straciła także Ropa WTI, ze względu na odbudowujące się po srogiej zimie zapasy. Przełamanie okrągłego poziomu 100 dolarów za baryłkę w połączeniu z rosnącą podażą ropy w Ameryce Północnej daje nadzieję na kontynuację tego ruchu w najbliższym czasie.Z danych makroekonomicznych poznaliśmy wczoraj odczyt produkcji przemysłowej z Wielkiej Brytanii, który nieznacznie przewyższył oczekiwania inwestorów, co pozwoliło zatrzymać trwającą od ponad tygodnia korektę na funcie.
Dziś jednak poznamy ważniejszy odczyt o bilansie handlowym Wielkiej Brytanii, który jeżeli okaże się lepszy od oczekiwań ma szansę zmienić kierunek na kilka najbliższych dni i umożliwić ponowną drogę w stronę 1.68. W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić jeszcze uwagę na odczyt o produkcji przemysłowej w Strefie Euro, co może rozruszać handel na spokojnym ostatnio EUR/USD.
Chociaż przed jutrzejszymi danymi ze Stanów Zjednoczonych nie powinniśmy spodziewać się wybicia z trwającej pomiędzy 1.3830-1.3900 konsolidacji. Na koniec dzisiejszej sesji poznamy decyzję Banku Nowej Zelandii, który zgodnie z oczekiwaniami większości inwestorów powinien zdecydować się na podwyżkę stóp procentowych rozpoczynając cykl zacieśniania polityki monetarnej. Decyzja jest już jednak w sporej mierze wyceniona przez rynki i ewentualne negatywne zaskoczenie miało by szansę doprowadzić do wyprzedaży dolara nowozelandzkiego.
fot. mat. prasowe
Technicznie sytuacja na GBP/SUD jest obecnie neutralna i o dalszym kierunku w krótkim terminie powinny zdecydować dzisiejsze dane makroekonomiczne. Jeżeli uda się utrzymać powyżej strefy 1.6580-1.6600, to ciągle bardziej prawdopodobne wydaje się ponowne podejście w stronę opadającego górnego ograniczenia klina na 1.6750 i dalej w stronę 1.6825. W przypadku przełamania okolic 1.6600, możemy spodziewać się spadków przynajmniej w stronę 1.6430, czyli linii obecnego trendu wzrostowego i dalej w stronę 1.6250.
fot. mat. prasowe
NZD/USD przed decyzją RBNZ
fot. mat. prasowe
Dziś wieczorem prawdopodobnie nastąpi niejako przełom na rynkach finansowych w okresie pokryzysowym. Oczekuje się, że RBNZ (bank centralny Nowej Zelandii) podniesie bazową stopę procentową z 2.50% do 2.75%. Będzie to pierwsza podwyżka wśród banków centralnych rynków rozwiniętych od ostatniego kryzysu.
Za podwyżką przemawia kilka czynników, pod wspólnym hasłem odbicie gospodarcze. Greame Wheeler sygnalizował już na styczniowym posiedzeniu, że podwyżka stóp najprawdopodobniej nastąpi na kolejnym spotkaniu.
Zaufanie wśród konsumentów i biznesu znajduje się obecnie na historycznym poziomie, a indeksy PMI zarówno dla przemysłu oraz usług notują odczyty powyżej 55 pkt. Sprzedaż detaliczna oraz dane z rynku pracy także sygnalizują solidny odczyt PKB, który poznamy już 20 marca. Terms of trade (stosunek cen towarów eksportowanych do importowanych) również działają na korzyść Nowej Zelandii. Ceny na rynku nieruchomości rosną (choć w słabszym tempie dzięki działaniom RBNZ), rosną także oczekiwania inflacyjne. Dane, które władze monetarne poznały od ostatniego posiedzenia jedynie utwierdziły w przekonaniu o słuszności zacieśnienia polityki.
Rynki obecnie będą starały się wycenić kolejne kroki RBNZ, stąd najważniejszy będzie komunikat banku wydany po decyzji. Historycznie, Nowa Zelandia implementowała podwyżki relatywnie szybko, ale tym razem wysokie zadłużenie gospodarstw domowych oraz silny dolar nowozelandzki skłonią RBNZ do niezwykle ostrożnego podejścia.
Po wybiciu z ostatniej konsolidacji, NZD/USD może zaatakować październikowy szczyt i jeśli to się powiedzie, kolejnym celem będzie poziom 0.8585. Najbliższe wsparcie znajduje się na na 23.6% zniesieniu (0.8350).
Umowa handlowa Kanada-Korea Płd.
fot. mat. prasowe
11 marca została ogłoszona umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą i Koreą Południową. To już drugi sukces kanadyjskiego premiera Stephen’a Harper’a po umowie handlowej z Unią Europejską w październiku ubiegłego roku.
Kanada eksportuje do Korei głównie węgiel, drewno i produkty papiernicze, natomiast importuje samochody oraz maszyny i urządzenia. Porozumienie wejdzie w życie prawdopodobnie w przyszłym roku, znosząc 98% ceł.
Pomimo faktu, iż nominalnie umowa z Koreą ma o wiele mniejsze znaczenie niż umowa z Unią Europejską, zacieśnianie współpracy z Azją może bardzo opłacić się Kanadyjczykom. Pierwszy krok został wykonany i jeśli Kanadzie uda się zwiększyć swój eksport także do innych krajów azjatyckich, nastąpi większa dywersyfikacja partnerów handlowych (76% kanadyjskiego eksportu trafia teraz do USA), co będzie pozytywnie postrzegane także przez rynki finansowe.
Opieranie się głównie na kontaktach handlowych ze Stanami Zjednoczonymi okazało się jak widać sporym błędem, gdyż obecne odreagowanie gospodarcze w USA jest generowane wewnętrznie i Kanada zwyczajnie na tym nie korzysta, co ma odbicie w dywergencji twardych danych makro.
Opisywane wydarzenie może okazać się kamieniem milowym w gospodarczej historii Kanady, ale nie należy oczekiwać większych ruchów z tego tytułu na kanadyjskiej walucie w krótkim terminie. Warto jednak obserwować poczynania kanadyjskiego premiera, któremu być może uda się zmienić proporcje eksportu, zwiększając udział w handlu z takimi gospodarkami jak Japonia czy Chiny.
W tym tygodniu Kanada nie publikuje żadnych istotnych danych, stąd CAD będzie reagował na czynniki zewnętrzne, w tym czwartkową sprzedaż detaliczną w USA.
Najbliższe wsparcie USD/CAD wyznacza 1.0906, a od góry parę ogranicza poziom 1.1200.
Ostatnie wydarzenia
-
Wielka Brytania Produkcja przemysłowa m/m
Styczeń: 0.4%
Poprzednio: 0.3% -
Australia Indeks zaufania konsumentów (Westpac)
-0.7%
Poprzednio: -3.0%
Kredyty hipoteczne
Styczeń: 0.0%
Poprzednio: -3.3% rew. z -1.9%
Kalendarz na najbliższe godziny
GBP 10:30 Bilans handlu zagranicznego
Prognoza: -8.7 mld GBP
Poprzednio: -7.12 mld GBP
EUR 11:00 Bilans handlu zagranicznego
Prognoza: 0.6%
Poprzednio: -0.7%
NZD 21:00 Decyzja RBZN ws. stóp procentowych
Prognoza: 2.75%
Poprzednio: 2.5%
Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.
oprac. : Kamil Maliszewski, Dominik Rożko / BRE FOREX ECN
Przeczytaj także
Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ
Komentarze (0)