eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe"Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" - pożyczki dla studentów i absolwentów

"Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" - pożyczki dla studentów i absolwentów

2014-03-18 10:01

"Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie" - pożyczki dla studentów i absolwentów

Skorzystaj z pożyczki dla studentów i absolwentów © alphaspirit - Fotolia.com

Studenci ostatniego roku oraz absolwenci studiów wyższych mają okazję na otwarcie swoich własnych biznesów z pomocą środków finansowych z programu pilotażowego - “Pierwszy biznes - wsparcie w starcie”. Do dyspozycji jest 20,5 mln złotych przeznaczonych na niskooprocentowane pożyczki na otwarcie działalności gospodarczej, a następnie na utworzenie nowego stanowiska pracy dla osoby bezrobotnej.

Przeczytaj także: Kampania "Kobieta w świecie finansów"

Wsparcie w starcie - czyli jak to się zaczęło?

W czerwcu 2013 roku Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał umowę z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS), w której zobowiązał się do przeprowadzenia pierwszego etapu programu “Pierwszy biznes - Wsparcie w starcie”. Obecnie program ten obejmuje trzy województwa, w których młodzi ludzie mogą ubiegać się o uzyskanie środków finansowych: małopolskie, mazowieckie i świętokrzyskie. Celem realizacji programu rządowego jest wsparcie przedsiębiorczości ambitnych osób - tych po studiach, a także uczących się na ostatnim roku - oraz tworzenie nowych miejsc pracy. Można uznać, iż działania podejmowane przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przy współpracy z BGK są walką z bezrobociem wśród młodych ludzi.

Odpowiedzialny za zarządzanie programem rządowym w całym okresie jego trwania jest Bank Gospodarstwa Krajowego. Dokonuje on wyboru pośredników finansowych, którzy będą bezpośrednio zajmować się zbieraniem oraz rozpatrywaniem składanych wniosków, a także odpowiadać za udzielane pożyczki. W październiku 2013 roku nastąpił pierwszy etap podpisywania umów z pośrednikami finansowymi z trzech wcześniej wspomnianych województw.

fot. alphaspirit - Fotolia.com

Skorzystaj z pożyczki dla studentów i absolwentów

W ramach pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej młodzi ludzie mogą uzyskać maksymalnie 60 tys. złotych, przy oprocentowaniu równym 0,69% w skali roku.


Zasady ubiegania się o pożyczkę

O pożyczkę w ramach programu “Pierwszy biznes - wsparcie na starcie” może się ubiegać absolwent każdego kierunku uczelni wyższej (pierwszego i drugiego stopnia oraz jednolitych studiów magisterskich) w okresie 48 miesięcy od daty otrzymania dyplomu ukończenia studiów. Okazję na otrzymanie środków na rozwój własnej firmy mają również studenci uczący się na ostatnim roku studiów licencjackich oraz magisterskich.

W ramach pożyczki na rozpoczęcie działalności gospodarczej młodzi ludzie mogą uzyskać maksymalnie 60 tys. złotych, przy oprocentowaniu równym 0,69% w skali roku. Z uwagi na fakt niskiego oprocentowania jest to na pewno korzystna oferta dla osób dopiero wkraczających w obszar własnego biznesu. Maksymalny okres spłaty wynosi 7 lat, z możliwością rocznej karencji w spłacie zobowiązań. Warunkiem pozyskania pożyczki jest dostarczenie właściwemu pośrednikowi kompletnego wniosku wraz ze sporządzonym uproszczonym biznesplanem, będącym podstawą do określenia wielkości świadczenia.

Co istotne, absolwenci oraz studenci ubiegający się o pożyczkę w ramach programu nie muszą być zarejestrowani jako osoby bezrobotne. Wystarczy jedynie oświadczenie o niewykonywaniu pracy zarobkowej oraz dyplom ukończenia studiów w przypadku absolwentów. O uzyskanie pożyczki nie mogą się ubiegać osoby zatrudnione na umowę o pracę. Ograniczenie to nie dotyczy jednak osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz współpracujących z Akademickimi Inkubatorami Przedsiębiorczości.

Uzyskane środki z programu posiadają charakter preferencyjny (każda z ubiegających się osób ma takie same szanse uzyskania pożyczki), zatem stanowią pomoc w ramach de minimis.

Przydatne linki:
- Własna firma


Gdzie złożyć wniosek?

W celu uzyskania pożyczki obecnie można zgłosić się u trzech pośredników znajdujących się w województwach objętych programem:
  • Małopolski Fundusz Ekonomii Społecznej (MFES) w województwie małopolskim,
  • Mazowiecki Regionalny Fundusz Pożyczkowy Sp. z o.o. (MRFP) w województwie mazowieckim,
  • Agencja Rozwoju Regionalnego w Starachowicach (FARR) w województwie świętokrzyskim.

Według planów kolejne województwa mają dołączyć do programu w bieżącym roku.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: