eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowePracownicze programy emerytalne bez popularności

Pracownicze programy emerytalne bez popularności

2014-03-18 11:41

Pracownicze programy emerytalne bez popularności

Pracownicze programy emerytalne bez popularności © contrastwerkstatt - Fotolia.com

Pracownicze programy emerytalne nie cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem, a szkoda. Oznaczają korzyści obopólne, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników. Dla tych pierwszych, składki wnoszone do PPE to dodatkowy, pozapłacowy składnik wynagrodzenia, który pozwala kształtować bardziej odpowiedzialną i zaawansowaną politykę kadrowo-płacową. Dla pracownika jest to natomiast możliwość dodatkowego odkładania na przyszłą emeryturę.

Przeczytaj także: Sposoby oszczędzania na emeryturę

Wiele na co dzień piszemy o IKE i IKZE, czyli indywidualnych kontach, na których każdy dobrowolnie może odkładać na dodatkową emeryturę w ramach III filaru systemu emerytalnego. Rzadziej poruszamy temat pracowniczych programów emerytalnych (PPE), które również należą do obszaru trzeciofilarowego i również niosą korzyści podatkowe, z tą różnicą, że są formą oszczędzania grupowego, związanego z miejscem pracy. To głównie od pracodawcy, który ponosi większość kosztów związanych z programem, zależy czy w naszym miejscu pracy pojawi się taka możliwość. Warto o to zabiegać.

Jakie są korzyści?

Pracodawca może wpłacać na rachunek pracownika w PPE miesięczną składkę podstawową wynoszącą do 7 proc. wynagrodzenia pracownika. Może być ona ustalona procentowo od wynagrodzenia, w jednakowej kwocie dla wszystkich uczestników lub w sposób mieszany, czyli ustalony procent, ale nie więcej niż określona kwota. Przy czym nie jest ona wliczana do wynagrodzenia stanowiącego podstawę do naliczania obowiązkowych składek na ubezpieczenie społeczne, czyli tych płaconych na rzecz ZUS-u. Od sfinansowanej przez pracodawcę składki potrącany jest jedynie podatek dochodowy od osób fizycznych. Pierwsza korzyść jest zatem taka, że inwestowana kwota nie jest „uzusowiona”, zatem więcej pieniędzy jest inwestowanych i pracuje na dodatkową emeryturę. Oszczędzając w IKE czy IKZE, inwestujemy pieniądze z tego, co dostajemy na rękę, czyli z wynagrodzenia netto, po zapłaceniu podatku i wszystkich składek przekazywanych do ZUS-u. Druga korzyść z PPE to – podobnie jak w przypadku IKE i IKZE – zwolnienie z 19-proc. podatku od zysków kapitałowych.

fot. contrastwerkstatt - Fotolia.com

Pracownicze programy emerytalne bez popularności

Pracownicze programy emerytalne nie cieszą się szczególnie dużym zainteresowaniem, a szkoda. Oznaczają korzyści obopólne, zarówno dla pracodawców, jak i pracowników.


Na PPE można także wpłacać dodatkowe pieniądze. Trzeba w tym celu złożyć u pracodawcy odpowiednią deklarację z wnioskiem o przekazywanie określonej części wynagrodzenia. Suma składek dodatkowych wniesionych przez uczestnika do jednego programu w ciągu roku kalendarzowego nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 4,5-krotności przeciętnego prognozowanego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok. Limit ten wylicza i podaje Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej. W roku 2014 wynosi on 16 857 zł.

Wypłata zgromadzonych środków następuje na wniosek uczestnika po osiągnięciu 60. roku życia lub po przedstawieniu przez niego decyzji o przyznaniu prawa do emerytury i po ukończeniu 55. roku życia. Zawsze można zrezygnować z uczestnictwa w programie wcześniej. Pieniądze pozostają wówczas na rachunku w danym PPE i dalej są inwestowane, z tym że pracodawca oczywiście nie opłaca już składki podstawowej. Możliwe jest za to dokonanie wypłaty transferowej, czyli przekazanie tych pieniędzy do innego PPE, jeśli takie istnieje w nowym miejscu pracy, a jeśli nie, to można je przetransferować na własny rachunek IKE.

 

1 2

następna

oprac. : Bernard Waszczyk / Open Finance Open Finance

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: